jump to navigation

HACKER’lara dizüstü Ocak 5, 2009

Posted by splitmerge in Her Telden.
Tags:
trackback

Gdium, “hacker”lara özel bilgisayar dağıtılan bir kampanya başlattı.

hackerlara-dizustu

Mini dizüstü markası Gdium, işletim sisteminin ve donanımının geliştirilmesi için “hacker”lara özel bilgisayar dağıtılan bir kampanya başlattı.

Mini dizüstü üreticisi Gdium, “One Laptop Per Child” (“Her Çocuğa Bir abcdizüstü”) projesinden ilham alarak “One Laptop Per Hacker” (“Her Hacker’a Bir Dizüstü”) projesini başlattı. Ancak burada bahis konusu olan “hacker”lar, e-posta hesaplarını kırarak ya da bilgisayarlarına Truva atı sokup DVD sürücülerini açıp kapayarak eğlenenler değil, bir cihazın donanımını firmanın aklına gelmedik şekillerde kullanan ya da değiştirenler.

Kampanyanın amacı, Gdium’un Linux tabanlı işletim sistemini geliştirmek ve cihazın kendisini daha kullanışlı hale getirmek. Ancak, kampanyadan bir mini dizüstü almak o kadar kolay değil. Bu kampanyada cihazlar ücretsiz olarak dağıtılmıyor. Ayrıca, programa kaydolduktan sonra yapmayı düşündüğünüz değişiklikleri iyice anlatmanız isteniyor. Gdium, “eğitim odaklı” olarak tanımladığı cihazının özellikle insan arayüzlerinin ve uygulamalarının, görünüşününün, kullanılışının düzeltilmesini; işletim sistemine özel daha çok uygulamanın geliştirilip dağıtılmasını istiyor. Ayrıca cihaz için hoş görseller üretmeniz, üstünde donanım değişiklikleri yapmanız ya da başka cihazlarla bütünleştirmeniz de kabulleri.

Cihaz, üstünde işletim sisteminin bulunduğu, kullanıcı bilgilerinin ve yazılım ortamının kaydedildiği bir USB hafıza çubuğuyla geliyor. Böylece bilgisayar birden çok kullanıcı arasında bir karışıklık olmadan gezebiliyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: