jump to navigation

Ankara büyükşehir belediye başkanı adayı Melih Gökçek Ocak 1, 2009

Posted by splitmerge in Her Telden.
Tags: ,
trackback

Ankara : Melih Gökçek

Erzurum : Ahmet Küçükler
Gaziantep : Asım Güzelbey
İŞTE BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

– Yeni yılın barış huzur ve esenlik içinde geçmesini temenni ediyorum. Barışın egemen olduğu bir dünya bir yıl dileği ile selam ve saygılarımı sunuyorum.

– Dün bir dizi ziyaretlerde bulundum. Bugün Mısır’a ve daha sonra S. Arabistan’a ziyarette bulunacağım. Bölgede ateşkes temini ve ambargoların kaldırılması ve tecrid edilmiş Filistin ve Gazze halkı mevcut. Bu kardeşlerimizin bu tecritten kurtulması lazım. Haziran 2005 ateşkes anlaşmasında ambargoların kaldırılması şartı varken ancak kaldırılmadı. Süre dolmuşken de yeni bir süre anlaşmaya uyulmadığı için uzatılmadı. Temenni ederiz ki süratle ateşkes sağlansın. Ambargolar kaldırılsın Filistin’de Hamas ile El-Fetih arasında uzlaşı yeniden devreye alınarak huzur ve iç barış sağlansın. Yaşanan sıkıntıların giderilmesi için yoğun diplomatik çaba içindeyiz. Bundan sonra da devam edeceğiz. Birçok ülke ile telefon ve giderek diplomatik atağı sürdüreceğiz. Türkiye’ye yakışan bu. Tarihi bir misyonumuz var bu görevi yerine getirmemiz lazım.

– Bugün itibari ile 2009-10 için BM geçici üyeliğini üstlenmiş bulunuyoruz. Türkiye şu andan itibaren BM geçici üyesi. Küresel kriz için katkıda bulunan Türkiye bu iki yılda daha önemli roller oynayacaktır. Bugün itibari el paramızdan 6 sıfır atmıştık. Paranın başına Y getirerek YTL demiştik. Bugünden itibaren Y’yi kaldırarak TL’ye geçtik. Sıfırları atılmış saygın güçlü ve değerli TL tedavüle girdi.

– Şu ana kadar 5 büyük şehir 18 il ve bunlara bağlı bazı ilçelerde kendileri ile yola devam edeceğimiz adaylarımızı duyurduk. Bununla neyi ifade etmek istiyorum. Kamuoyu araştırması temayül yoklamaları, milletvekili ve MYK daki arkadaşlarla adaylarımızı belirledik. Bunun dışında kalan diğer il ilçe ile alakalı değerlendirme çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bazı yerlerde hala anket çalışması yaptırıyoruz. Bazı yerlerde tekrar yaptırıyoruz. Onları da en geç 15’ine kadar olan sürede peyder pey açıklayacağız. Ankara, Gaziantep ve Erzurum için adaylarımızı açıklıyoruz.

– Konuşmamın hemen başında şunu ifade etmek istiyorum. Aday olacak arkadaşlarımı burada açıklarken bundan sonra da açıklayacaklarımızla temel kriterlerimizi ortaya koymuştum. İtibarlı dürüst çalışkan olana işbaşına getiriyoruz.

– Bizim amacımız hiç kimseye koltuk dağıtmak makam sağlamak paye vermek değil. Biz hizmet üretecek şehirlerimizi geliştirecek sorunları çözecek başkan istiyoruz. İnsanımıza hizmet bizim temel önceliğimizdir. Mevcut belediye başkanı adaylarımızda bu kriterlere özellikle baktık. Yaptıkları hizmetleri halkın gönlünde ne kadar yer ettiklerine baktık. Birde şuna baktık. İllerimizde teşkilatımız var gere milletvekili ve teşkilatı ile uyumunu aradık. Çünkü bu uyum ve dayanışma olacak ki oraya daha fazla hizmet verme şansımız olsun. Belediye başkanı Ankara’da iş takibi yapmasın. Milletvekili arkadaşlar onu yapsın. Her zaman söylüyorum minibüslerin arkas ında olurdu ‘O şimdi asker’ yazardı. Milletvekili olana kadar çok farklı teşkilatla irtibatlı seçildikten sonar ‘ O şimdi milletvekili’ ‘ O şimdi belediye başkanı’ denilmesin.

– Eğer bir belediye başkanı çatkapı vatandaşımın evine gidip kabul edersen sizin çayınızı içmek istiyorum diyorsa. Bu muhabbeti yapabiliyorsa o başka bir ildir başka bir ilçedir. Bir vatandaş telefon ile arayıp bugün evime bekliyorum diyebiliyorsa o zaman başarılıdır. Ben böyle bir başkan istiyorum. Bunu söylerken çok ciddi bir riski partim adına üstleniyorum. Çünkü arkadaşlarıma bu denli güvenmek istiyorum. Bunu başarmamız lazım. Bunu başarırsak inanıyorum ki halk nezdinde itibarımız artacaktır. Kim ne derse desin kim ne yazarsa yazsın kim yalan haber yazarsa yazsın halkın gönlüne girmeye engelleyemez. Bu çok önemli. Silmek silinmek önemli değil. Halkım biliyorki bunlar özellikle seçilmiş haberlerdir. Efendim öğrenciler donuyor. Yani özellikle bunu seçer bulabilirsin. Buradaki suç o kulun idarecisinde. Sen bunu üste bildirdin mi? Bir üstün bir üstüne bildirdin mi?

– Biz seçimden seçime halkına kömür dağıtan bir iktidar değilz. Göreve geldiğimiz günden beri fakiri arayıp bulanı kömürünü ulaştıran bir partiyiz. Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği budur. Kalkıp da bunu oy için yapıyorlar diyorsa ayıptır. CHP bunu yapamıyorsa bize ne? Bu ülkede kaymak takımı üretmek varsa o onların özelliğidir. Bizim öyle bir derdimiz yok. Biz adil paylaşımı nasıl sağlarız biz onun derdindeyiz. Hizmet götürülmedi, proje üretilmedi, halk dikkate alınmadı. Günü kurtaracak işler yapıldı. AK Partili belediye başkanları bir yandan şehrin sorununu çözerken bir yandan da proje üretti.

– İstanbul, Ankara, Koceeli, Kayseri gibi şehirlerde kısa vadeli düşünemeyiz. Antalya’ya gelen turist sayısı 9 milyon oldu. Neyle oldu bu AK Parti iktidarı ile oldu. Nasıl oldu adeta köy yolları gibi yollara sahip Antalya’yı duble yollarla kavşaklarla, asansörlü üst geçitlere sahip modern bir şehir oldu. Biz geldiğimizde Antalya’nın bir terminal binası bir havaalanı vardı. Oraya gelin turistler oraya sığmıyordu. Ter kokusundan geçilmiyordu. Gerekli adımı attık 11 ayda 2 pisti ve 2 terminali yaptık. Hamdolsun şimdi böyle bir sorun yok.

– Özetle şehirlerimiz geleceğe hazırlıyoruz.

– Değerli dostlar. İşe en doğudan Erzurum’dan başlayalım.

– Erzurum: Türkiye’nin doğuya Asya’ya açılan önemli merkezlerinden biri. Doğu’nun incisi olarak bilinir. Ancak bizden önce ciddi bir gerileme kaydetti. Tarihi kültürel ekonomik potansiyele sahip olmasına rağmen buun yeterince değerlendiremedi. Zenginliği ortaya çıkarmak için topyekün yatırım seferberliği başlattık. Bunu ülke genelinde halkım bunu bilmiyorum. Erzurumda neler yapıldı bunu bilmiyor. Erzurumda önemli yatırımları bu dönemde yaptık. 6 yılda 1131 derslik tamamlandı. Atatürk Üniversitesi’ne yeni fakülteler yeni birimler kazandırdık. 600 yataklı hastane açılışını yaptık. 4 adet hava ambulansından birini Erzurum’a verdik. 9 hastaneyi Erzurum ve ilçelerine kazandırdık. Bu Erzurum tarihinde yok. Biz burada Erzurumlu kardeşlerimizi nasıl yakından takip ettiğimi açık net ortaya koyduk. Pırıl pırıl bir hava alanının Erzurum’a kazandırdı. Belediyemiz gençlik ve spor genel müdürlüğümüzle birlikte bir adım attı. Nedir bu Üniversiteler Arası kış oyunları için başvuru yaptı. Bu başarı ile tamamlandı ve 2010 Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptı. Hem Erzurum hem de Türkiye için büyük bir adım. Spor tesisleri ile Erzurum’un çehresi değişecek. 2010 ve sonrası için uluslararası müsabakalarda kullanılacak. Kış sporları için bir yere gidilecekse Palandöken’e 2 saatte ulaşacak. Erzurum’un 90 yıldır devam eden su sorununu Palandöken suyunu Erzurum’a götürülmesi ile çözüldü. Erzurum’un onlarca yıllık su sorunu çözüldü.

– Erzurum için hizmet üretmeye devam edecek. Dadaşlar diyarını Türkiye’nin yıldızı haline getireceğiz. Erzurum’a sesleniyorum yeniden Ahmet Küçükler ile yolumuza devame deceğiz.

– Gelelim Gaziantep’e. Biz işbaşına gelmeden CHP’li belediye yönetiyordu. Son seçimlerde AK Parti işbaşına geldi. Şu birkaç karşılaştırmayı kamuoyuna sunuyorum. CHP idaresindeki G.Antep’te 10 yılda 810 bin metrekare sati kaplama asfalt yapıldı. Ancak bizde 1 bilyon 483 bin metrekare yapıldı. Fark ortada biri çamura mahkum ediyor. Biz çamurdan kurtarıyoruz. 5 yılda 994 bin metrekare sıcak karışım asfalt döktük. 15 yılda sadece 6 proje yapılmıştı biz 5 yılda 21 proje yaptık. 5 yıl önce Gaziantep’e girdiğinizdeki şehri düşünün. Adeta gecekondu egemenliği. Şimdi girdiğiniz zaman bulvara giriyorsunuz. Her tarafı pırıl pırıl bir dünya kentine giriyorsunuz. Gönlüm arzu ediyordu ki girişi şöyle perdeden yansıtalım. İnşallah bunlar bir cazibe oluşturur ve siz de gezersiniz. Gezmek görmek lazım. Gaziantep’de bir önemli adım. Raylı sistem. 10 kilometre raylı sistemin çalışması başladı ve 2010 yılında bitiyor. Gaziantep belediyemizi bunun için kutluyorum. Bu proje ile Gaziantep’in ulaşım sorunu çözülüyor.

– Gaziantep ilimizi tarihine kültürüne potansiyeline yakışır imar etmeye devam edeceğiz. Yeni dev yatırımlar yapacağız. Gaziantepte yeni dönemde adayımız Asım Güzelbey kardeşimizdir.

– Türkiye AB ile katılım müzakerelerini yürütüyor. Diplomaside ağırılğıı olan itibarı olan bir ülke yaptık. Bölgesele ve küresel gelişmelerde Türkiye’nin hareketi dikkat çekiyor. Ankara’nın da daha çok ziyaret edilmesine vesile oldu. Görüştüğümüz bir çok kişiden sizin Ankara’nın havaalanı neden böyle derlerdi. Neden şehire girerken villalarla dolu şehirleriniz derlerdi. Onlar bizdeki gecekondu kültürünün farkında değillerdi. Dışı seni içi beni yakardı. Hele hele gece geçerken villaları göürürlerdi. Şimdi olay değişti. Bu bulvarın yapılması ile havaalanının yeni terminal binası ile şimdi gelenler bize şunu söylüyor: Devlet başkanları bakanlar, başbakanlar milletvekilleri. Ankara bu kadar kısa sürede nasıl değişti diyorlar. Ankara altyapı ve üstyapısını tamamladı. Şuraya dikkatinizi çekmek istiyorum. 1994 yılına kadar 17 alt-üst geçit yapıldı. son 15 yılda 101 alt geçit yapıldı. Aynı dönemde yapılan yaya alt-üst geçidi 91 oldu. Sadece son bir yılda 21 alt-üst geçit yapıldı ve Ankara’nın trafiği nefes aldı. Modern bir görünüm kazandı. Şehrin pek çok yerine bulvarlar ilave edildi. Esenboğa ve şehir alanında yapılan yol Ankara’nın vitrini dünyaya açılan kapısı konumunda. İnsanlar buralara bakarak Türkiye değerlendirmesini yapıyor. Toplantısını yapacağı yere kadar ülkeyi görür ve tanır. Böyle bir koşullar içinde çalışmamızı sürdürüyoruz. Kısa sürede 4 ayda bu yol tamamlandı. Yol üzerindeki çirkin görüntüler kaldırıldı. İşimiz bitti mi bitmedi. Orada TOKİ çalışmalarını yapıyor. Bu konutlarla birlikte tabi tüm çevrenin peyzaj çalışmaları bitirilecek. Gerek konutlar ve yeşil alanlarla parklar ve bahçelerle yapılıdğında Ankara’ya girşi çok daha güzel olacak.

– 3 milyon 300 bin ton asfaltlama yapıldı. Belbeton şirketi kaldırım malzemeleri sadece Ankara’da değil Türkiye genelinde kullanılıyor. Ankara’nın hizmet sınırları genişletildi. Köylerin yolları yapıldı. Bunu tabiki yaşayan vatandaş biliyor.

– ASKİ son yıllarda Türkiye’ye örnek olacak projelere imza attı. Ankara Avrupa’ınn en büyük arıtma tesisini hizmete aldı. ASKİ 2005 sonunda 45 milyon dolara baraj mal etti. Kocaelinin önceki belediye başkanı Yuvacık’ı 4.5 milyar dolara mal etti. Şimdi anamuhalefet bunu önce il başkanı yaptı şimdi de belediye başkanı yaptı. Ah Türkiyem ah kimlerin elindesin. Ve bu zat dara düştüğü zaman hep şunu söyledi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle söylerdi. Belediye artan suyu alacaktı. Seninle yapılmış bir protokolüm var mı? Sen önce kendi su sorununu çöz sonra bize su ver. Biz İstanbul’dan Gebze’ye su veriyoruz. İnsanı dürüst olmaya davet ediyorum. Göz göre göre dürüstlüğü bırakıp doğru konuşmamak niye. Onun için anamuhalefet partisinin hizmet anlıyışı budur. Hazine hala CHP belediyenin o borcunu ödemeye devam ediyor. Kim ödüyor o borcu Türk milleti ödüyor. Bunu yapan kim CHP zihniyetidir. Yuvacık Barajı Kocaeli’nin ihtiyacını karşılamıyor. Onların ufku yok. Şimdi bizim belediyemiz alternatiflerini üreterek Yalova’dan su getirdik. Kavşakkaya Yuvacık Barajı’nın iki katı büyüklüğünde. 45 milyon dolarla çok çok ucuza mal edildi. Halep ordaysa arşın Ankara’da Yuvacık’ta.

– Yalan yanlış haber yazmada mahir olan medya kulp taktı. Arsenik miktarı yüksek, Ankara zehirleniyor dedi. Her türlü iftirayı attılar. Acaba kaç kişi zehirlendi. Ama İzmir’de… Anamuhalefet kendi içinde bir efsane çıkarmaya çalışıyor. Şöyle bir gezerken Sağlık Bakanı’na sorun İzmir’deki arsenik miktarını sorun diyor. Nerde İzmir’de. Hemen hükükemete yüklenmeye başladı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı. Aslında sevdiğim birisi. Ama o da dolduruşa gelmiş. Beydağı Barajını kim bitirdi. Biz bitirdik. Şimdi sulama kanalları yapılıyor. Gördes’i kim bitirdi. Ayın 17-18’inde İzmir’deyiz. Biz CHP’li belediyedir diye yanlız mı bıraktık. Yapamıyoruz dediler raylı sistem için Ulaştırma Bakanıma söyledim yardımcı oldular. Üniversiad’ın altından kalkamadılar. Biz süratle girdik. Özel kanun çıkardık. Şimdi Taha Aksoy bey’i görevlendirdik ve tamamladık bitirdik. Ama tabi bunu halkımın hepsi bilmeye bilir. Ankara’nın su olayı İzmir’in su olayı sürekli karşılaştırılıyor. Kik kaybeder yönetim kaybeder de halkıma da faturası çıkar. CHP belediyeciliği susuzluk demektir. İstanbul’a 180 kilometreden su getirdik.

– Belediye başkanımız hazırlıklarını yapacak. İnşalalh temenni edioyrum ki vatandaşlarımız da istifade edecekler. TOKİ ile birlikte çok büyük kentsel dönüşümler gerçekleştirildi. Ankara’da gecekondular yerini terketmeye başladı. Halkla anlaşarak danışarak olumlu kararlarını alarak yaşanamaz konutların yerine yeni TOKİ’nin yaptığı güzel konutlar yapıldı. Bunlar da halkımıza hayırlı olsun.

– Muhalefet hep eleştiriyor. Sadaka kültürü diye tutturmuşlar gidiyorlar. Bizim kültürümüzde sadaka önemlidir. Belediyemizin yaptıklarının bununla alakası yok. Belediye elindekini o varlığın sahipleri ile paylaşıyor. Belediye bunu yapmakla yükümlü. Her gün 4 bin kişiye kahvaltı veriliyor. Ankara’da istihdam alanlarının oluşturulması gibi önemli katkılarda bulunuluyor. Bir zamanların Ankara’sını hatırlayın. Kızılay’da kuşlar ölü düşüyordu. CHP’li belediye başkanı döneminde Ankara’da maske takılıyor, çamaşırlar balkona tertemiz asılıyor kirli toplanıyordu. Şu anki Karayalçın o dönemin belediye başkanıydı. Dışarı çıkılamayan dönemleri hatırlayın. Sokak ortalarında yığılan çöpleri hatırlayın. Bugün ise modern temiz, yeşil ve aydınlık Ankara var. Sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek olacak şehir var. Yapcak çok işimiz var ama kusura bakmayın bir başkenti böyle hazırlayıp dünyaya sunmak dönüşümden geçirip hazırlaamk kolay iş değil. Tamamen yeniden yapılanma kolaydır. Yeniden yapılandırmak zordur. Ankara’da dönüşümü gerçekleştiren adını imzasını adan Belediye başkanımızı hizmetlerinden dolayı kutluyorum.

– Tabi gerek büyükşehir belediye başkanım. Gerek el ele omuz omuza yürüyen ilçe belediye başkanı adaylarım. Onların da bir kısmını burada açıklayacağım. El ele verecekler dayanışma içinde olacaklar. Ankaramızı süratle sıçratacaklar. Yeni dönemde Melih Gökçek kardeşimiz ile yolumuza devam edeceğiz.


Erzurum : Ahmet Küçükler
Gaziantep : Asım Güzelbey
Ankara : Melih Gökçek
Polatlı: Yakup Çelik
Altındağ: Veysel Tiryaki
Kazan: Lokman Ertürk
Keçiören: Turgut Altınok
Yenimahelle: Ahmet Duyar
Güdül: Hüseyin Erdoğan
Pursaklar: Selçuk Çetin
Çamlıdere: Hazım Canercan

Reklamlar

Yorumlar»

1. Cem Akkılıç - Mart 7, 2009

Melih’in hala aday olmasına şaşırmasamda Türkiye’de bu işlerin böyle döndüğüne inanıyorum. Yazık…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: