jump to navigation

Mali Yardım Paketi Hakkında Haber Eylül 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , , , ,
trackback
Dünyayı şok eden karar!
Bush “paket geçmezse felaket olur” demişti. ABD temsilciler Meclisi paketi reddetti. Bakın o paket neydi?

ABD Temsilciler Meclisi, 700 milyar dolarlık mali yardım paketini reddetti.

ABD’de Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, Başkan George W. Bush ve 2 büyük partinin yöneticilerinin bütün uyarılarına karşın 700 milyar dolarlık finans sektörünü kurtarma paketini az farkla da olsa reddetti

Yapılan oylamada paket 205’e karşı 228 oyla reddedildi.

BUSH “PAKET GEÇMEZSE FELAKET OLUR” DEMİŞTİ

Demokrat Parti milletvekillerinin çoğunluğu olumlu oy kullanırken Cumhuriyetçi Parti’li milletvekillerinin çoğunluğu ise pakete karşı oy verdi.

Başkan Bush, paketin geçmemesinin ekonomiye felaket etkisi yapabileceğini söylemişti. Bush’un uyarılarına karşın Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi muhafazakarlar “bir çeşit sosyalizm” olarak adlandırdıkları pakete karşı çıkmayı son anda da sürdürdü.

BUSH HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde reddedilmesinin ardından Başkan George W. Bush’un bu gelişmeden büyük hayal kırıklığına uğradığı açıklandı.

Beyaz saray sözcüsü Tony Fratto, “Ülkenin çaresi bulunması gereken zorlu bir krizle karşı karşıya olduğundan kuşku yok. Başkan, oylama sonucundan büyük hayal kırıklığına uğradı” dedi

Sözcü, Bush’un ilerleyen saatlerde ekonomi kurmaylarıyla bir araya gelerek bundan sonraki adımları görüşeceğini söyledi.

Oylamada red kararının çıkmasının ardından Temsilciler Meclisi’nde yapılan ilk açıklamalarda Cumhuriyetçi Partililer, sonucun negatif çıkmasından kısa süre önce “partizanca” bir konuşma yaptığını savundukları Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi sorumlu tuttular.

OBAMA: BAŞKA BİR PAKET GEÇİRMELİYİZ

Kampanyasına Colorado eyaletinde devam eden Demokrat Parti’nin başkan adayı Barack Obama, paketin başarısızlığa uğramasına karşın ekonomiyi bu zor dönemeçten çıkaracak ve Kongre’den geçebilecek bir paketin mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi.

Paket, Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada ağırlıkla muhafazakar Cumhuriyetçilerin oylarıyla reddedilirken, onlara bazı Demokrat partili milletvekilleri de katılmıştı.

Paket ne öngörüyordu?

ABD’de son onyılların en büyük devlet müdahalesi niteliğini taşıyan bu önlem, Kongre’deki muhaliflerden gelen çağrılar üzerine, paketin nasıl kullanılacağına ilişkin geniş bir denetim mekanizmasının oluşturulmasını da içeriyor.

BATIK KREDİLERİ DEVLET ÜSTLENECEKTİ

700 milyarlık kurtarma paketi, bankalar ve finans kuruluşlarının elindeki batık kredileri devletin üstlenebilmesini öngörüyor.

110 sayfayı bulan yasa teklifinde, uygulayıcı olan Hazine Bakanlığı’nın adımlarını denetleyecek bir bağımsız genel müfettiş atanması ve çeşitli denetim kuruluşlarının yanı sıra Hazine Bakanlığı, Merkez Bankası Fed ve İmar ve İskan Bakanlığı’nın da temsil edileceği bir Finansal İstikrar Denetleme Kurulu oluşturulması öngörülüyor.

HAZİNE İÇİN 250 MİLYAR DOLARLIK ACİL FON

Yasa teklifine göre, Hazine Bakanı’nın hemen kullanımı için 250 milyar dolarlık bir fon sağlanması ve Başkan’ın gerekli olduğunu iletmesi durumunda 100 milyar doların daha ardından kullanıma girmesi planlanıyor.

Teknik olarak, ikinci 350 milyar dolarlık bölümün kullanıma girmesine Kongre’nin itiraz etmesi mümkün. Ancak böyle bir itiraz gelmesi durumunda Başkan’in da bunu veto etme yetkisi olacak.

Kongre’nin bu vetoyu aşabilmesi için üçte ikilik bir çoğunluk gerekecek. Uzmanlar, böyle bir durumda Kongre’nin böyle bir çoğunluğa ulaşmasının hiç kolay olmayacağını belirtiyor.

Hazine Bakanı Henry Paulson, paket uyarınca ayda yaklaşık 50 milyar dolarlık bir bölümün kullanılacağını tahmin ettiğini söyledi.

Başkan Bush da devletin üstleneceği batık kredilere konu olan varlıkların sonunda bir aşamada satılacağını ve bu paketin bedelinin en azından bir bölümünün geri alınacağını belirterek, sonuçta paketin toplamının 700 milyar dolardan çok daha az olacağını kaydetti.

Bush, “Bu plan, ABD’nin finans sistemimizin istikrarını ve güveni yeniden kurmakta ciddi olduğuna ilişkin bütün dünya piyasalarına güçlü bir mesaj gönderecek” dedi.

Başkan Bush, planın, sıradan ailelere ve iş sahiplerine, alımlarını yapma, mallarını gönderme ve ödemelerini gerçekleştirme yönünde krediye ulaşma imkanı sağlayacağını vurguladı.

changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Haber Kaynağı:
Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: