jump to navigation

İnsanlık sırt jetleriyle uçacak Eylül 7, 2008

Posted by splitmerge in Teknoloji Haberleri.
Tags:
trackback
İnsanlık sırt jetleriyle uçacak!

Dünyanın ilk pratik sırt jetinin denemeleri Yeni Zelanda’da gerçekleştirildi. Mucit Martin, jetle seyahati vaat etti!

Yeni Zelanda’dan 48 yaşındaki mucit Glenn Martin “dünyanın ilk pratik sırt jeti” olduğunu belirttiği aygıtı her yıl yinelenen büyük hava gösterisi EAA AirVenture’da sergiledi.

27 yıldır bu aygıtı geliştirmek için uğraşan Martin gelecek yıl, geliştirdiği araçları 100.000 Dolar’dan satışa çıkarmayı ümit ediyor.

Martin için sırt jeti Yeni Zelanda’da Dunedin kentinde daha beş yaşındayken başlayan bir düşün doruk noktası. 196O’lı yıllardan beri metal ve plastikten, farklı sevk barutlarıyla değişik tasarımlarda birçok sırt jeti yapıldı. Hiçbiri bir dakikadan daha çok uçamadı. Martin’in makineleriyse 30 dakika kadar gidebiliyor.

Hava aracı, ilk bakışta, bilim kurgu filmlerindeki klasik sırt jetlerine hiç de benzemiyor. Yaklaşık 1,5 m boyundaki sırt jetinin pervaneleri büyük, boru benzeri kaportalarla kaplanmış. Gösterişli ama bir o kadar da yalın görünen aygıt üçayağı üzerinde duruyor.

Bugüne kadar yalnızca 12 kişi sırt jeti uçurmuş ve kimsenin havada üç saatten çok deneyimi yok. Martin altı ay içinde aracı 150 metreye kadar çıkarmayı hedefliyor. Bu buluşun, sonunda nasıl kullanılacağına ilişkin bir fikri olmadığını da belirtiyor. Ama Benjamin Franklin’in sıcak hava balonunu ilk kez gördüğü zaman “Bunun nesi iyi?” diye sorulduğunda, “Yeni doğmuş bir bebeğin nesi iyi?” şeklinde verdiği yanıtı anımsatıyor. Aracın motorunun geliştirilmesine yardım eden Joseph Tevaanverk dünyanın ilk uçak yolculuğunun da yalnızca 12 saniye sürdüğünü belirtiyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: