jump to navigation

Memur hayal kırıklığına uğradı Ağustos 16, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Memur hayal kırıklığına uğradı
Ek zam açıklandı. Ama memur zammı beğenmedi. “Beklediğimizin 3’te 1’i” bile değil dediler. Ve bakın Erdoğan’ı nasıl eleştirdiler?

KESK Genel Başkanı Sami Evren, Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanan “eşit işe eşit ücret zammını eleştirerek, zammın ek zam niteliği taşımadığını savundu.

Evren, “Enflasyon oranı pazarda, çarşıda, yüzde 30’ların üzenindedir. Biz bu anlamda 350 YTL talep etmiştik. Taleplerimizin üçte biri yapıldı. Bu yeterli değildir.” dedi.

KESK GENEL BAŞKANI EVREN: “EK ZAM NİTELİĞİ TAŞIMIYOR”

KESK Genel Başkanı Sami Evren, söz konusu zammın ek zam niteliği taşımadığını savunarak, “Enflasyon oranı pazarda, çarşıda, yüzde 30’ların üzenindedir. Biz bu anlamda 350 YTL talep etmiştik. Taleplerimizin üçte biri yapıldı. Bu yeterli değildir. Başbakan bize ‘hiç işveren olmadılar’ diyor. Evet biz işveren olmadık, dolayısıyla sendikalar işveren gibi düşünmez. Emeğin hakkını koruyan örgütlerdir. Fakat sayın Başbakan işveren gibi her zaman işveren gibi düşünüyor. Kendisi tarafsız pozisyonda değil. Hükümet, Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümetidir ve 70 milyonun çıkarı için düşünmelidir. Başbakan siyasi tercihini işverenden yöne kullanmıştır” dedi.

EVREN’DEN BAŞBAKAN’A TEPKİ

Evren, Başbakan Erdoğan’ın KESK’le ilgili yaptığı, “Sokaklarda yürümeyle sorunlar çözülmez” sözlerine ise tepki gösterdi. Evren, Başbakan Erdoğan’ın “onlar adına varız dediğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim adımıza kendisini yetkili görüyor. Bir defa biz kendi irademizi hiçbir siyasi iktidara ve hükümete teslim etmeyiz. Sokaklarda yürümeyle sorunlar çözülmez diyor. Demirel’in ‘yollar yürümeyle aşınmaz’ sözünü hatırlattı. Başbakan, eski zihniyetle meseleye yaklaşıyor. Yürüyerek kamuoyu oluşturmak yanlışsa kendisi neden AKP mitingleri yapıyor. Demokratik tepkileri anlamak istemiyor. ‘Şov yapılıyor’ diyor. Hal bu ki toplu görüşmeler devam ederken bizim demokratik tepkilerimize dayanamayıp, toplu görüşmeler bitmeden zam açıkladı. Başbakan acaba şov mu yapıyor. Uçuk talepler istediğimizi söylüyor. Hal bu ki, insanca yaşanacak temel ücret olarak bin 250 YTL olmasını talep ettik. Bu uçuk bir rakam mıdır kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Başbakan açıklamasında malum sendika diye bizden bahsediyor. Biz bunun saygısızca bir itham olduğunu düşünüyoruz. Malum başbakan ne kadar karşılığını oluşturur, bunu kendisine bu şekilde yanıt vererek söylemek istiyorum. Sayın Başbakanı da ‘sözleşmeye’ davet ediyorum, koltukları boş duruyor.”

BİRLEŞİK KAMU-İŞ: “HÜKÜMET İNANDIRICI DEĞİL”

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli ise yaptığı açıklamada, “25 lira ile ek zam olmaz diyerek tepkisini dile getirdi.

“Eşit işe eşit ücret düzenlemesinde hizmetliye 25 YTL, müsteşara ise 100 YTL zam geldiğini ifade eden Adıbelli, “Bu şekilde nasıl eşit işe eşit ücret yakalanacak dedi. Söz konusu düzenlemenin, 2009’da yapılacak yerel seçimleri düşünerek yaptığını söyleyen Adıbelli, ayrıca AKP hükümetinin yaptığı diğer düzemelerin üzerinin kapatılması amacı taşıdığını söyledi. Adıbelli, “Yeni bir düzenleme ile okulların satışı, DSİ’ye ait taşınmazların, arazilerin satışı, karayollarına ait taşınmaz satışı ve Salihlerin satışını arka plana itilecek. Bunla ilgili açıklama yapmıyorlar. Bu düzenleme bazı şeylerin üzerini kapamaya yöneliktir. Hükümeti hiç inandırıcı bulmuyoruz” dedi.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: