jump to navigation

Ahmedinejad küçük düşürüldü Ağustos 16, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Ahmedinejad küçük düşürüldü
Ahmedinejad’ın Türkiye ziyareti, The Guardian gazetesine konu oldu. Guardian, Ahmedinajad’ın küçük düşürüldüğünü yazdı.
İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın İstanbul ziyareti sırasında doğalgaz anlaşmasının imzalanmamasının, ABD’nin Türkiye’ye yaptığı baskıların neden olduğu öne sürüldü.

The Guardian gazetesi, Türkiye muhabiri Robert Tait imzalı “Türkiye İran’dan gaz satın almaya yönelik anlaşmadan ABD’nin baskılarıyla çekildi” başlıklı haberinde “ABD’nin hükümetinin baskılarının altındaki Türkiye, karlı bir enerji anlaşmasından çekilerek ülkeyi ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ı küçük düşürdü” diye yazdı.

Daha önce bir mutabakat zaptına konu olan 1.87 milyar sterlin tutarındaki doğal gaz anlaşmasının imzalanmasının Ahmedinejad’ın iki günlük Türkiye ziyaretinin en büyük başarı olması beklendiğini belirten gazete, “Ancak Ahmedinejad, muhatabı Abdullah Gül ile buluştuğunda ABD’nin müdahalesinin anlaşmayı etkin bir biçimde torpillediği ortaya çıktı” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE ANLAŞMAYI İMZALAMAMA SÖZÜNÜ VERDİ”

İngiliz gazetesi, iki liderin basın toplantısında gaz anlaşmanın yerine sadece iki ülkenin enerji alanında işbirliği arzusunu teyit eden bir bildirinin yayınlandığına dikkat çekti.

Türk yetkililerinin daha önce anlaşmanın olmamasının nedenleri olarak İran’ın fiyat ve yatırım koşullarını dile getirdiklerini kaydeden gazete, ancak bunun “Türkiye’nin Amerika’nın taleplerine riayet etmesini gizlemeye yönelik bir duman perdesi” gibi gözüktüğünü öne sürdü. Gazete şöyle devam etti:

“Batılı bir diplomat, The Guardian’a Türkiye’nin, Bush Yönetimi yetkililerinin özel konuşmalardaki eleştirilerinin ardından Washington’un Ahmedinejad’ın ziyaretine onay vermesinin karşılığında İran ile büyük bir enerji anlaşmasını imzalamama sözünü verdiğini söyledi.”

Aynı kaynağın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’nin bir ay kadar önce Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında Ahmedinejad’ın ziyaretine itirazları dile getirdiğini belirttiğine dikkat çeken gazete, aynı kaynağa dayanarak ABD’nin tutumunu şöyle aktardı:

“Yaklaşım şuydu: Onlara (Türkiye’ye) Mottaki (İran Dışişleri Bakanı) ve Calili’yi (Başmüzakereci) ağırlamaya izin verdik ancak Ahmedinejad’a evsahipliğini yapmak yanlış sinyal gönderir. Ancak Türkler, (Ahmedinejad’ın) Türkiye ziyareti için bir süreden beri bastırdığını ve artık daha fazla hayır diyemeceklerini izah ettiler. Amerika’nın çekincelerini gidermek amacıyla da elektrik alanında bir şey dışında büyük anlaşmalara imza atmamaya ve Ahmedinejad’a, uranyum zenginleştirmeyi askıya almanın karşılığında BM güvenlik konseyi teşvik paketini kabul etmesi için baskı yapmaya söz verdiler.”

İngiliz gazetesi, son haftalarda NATO üyesi, ABD ve İsrail müttefiki Türkiye’nin giderek artan bir biçimde iyileşen ikili ilişkileri kullanarak üst düzey İranlı yetkililerini angaje etmek için kullandığını savundu.

Türkiye’nin İran’ın nükleer silahlarını bulundurmasına karşı olduğunu söylediğini ancak başta “Kürt asileriöne karşı eylemler başta olmak üzere başka konularda ikili işbirliğini teşvik ettiğini kaydeden gazete, “Ancak Ahmedinejad’ın ziyaretinin, yurt içinde ve İsrail dahil, yurt dışında eleştirilere neden olduğu”na dikkat çekti.

The Guardian, bu eleştirilerin karşısında Türkiye’nin, ziyareti “çalışma” ziyareti statüsüne indirerek ve İstanbul’a kaydırarak dindar Ahmedinejad’ın “Modern laik Türk devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mosolesini ziyaret etmekten kaçınmasına olanak verdiği”ni de yazdı.

Reklamlar

Yorumlar»

1. önder gürbüz - Ağustos 17, 2008

Yarımada

Atatürk sözünün eri bir insandı!

İç ve diş siyasi gelişmeleri yakından takip eden ve doğru tahlillerle gerekli adımları atabilen bir devlet adamıydı. Bu coğrafyada devletin ve milletin bekası onu yöneten insanlar ile doğrudan orantılıdır. Bu unutulmaması ve göz ardı edilmemesi gereken bir gerçektir.

Allah’ım…
Aklımı koru, kısır çekişmeler ile iç siyasete odaklanmış, bocalayıp duruyoruz.
Dört tarafımız ateş topu!

Bu top Türkiye’nin içinde zıp, zıp oraya buraya zıplıyor. Her gün kor alevler insanların yüreğini yakıyor, kimisini şehit ateşi, kimisini maganda, kimisini de trafik canavarı. Hele bir ateş topu var ki hepimizi bir şekilde etkiliyor, mutfak alev – alev…

Ne işim var benim Almanya’da?
Cevabı çok basit: Ekmek parası!
İşte Türkiye geçeği budur, bu gerçeği değiştirmek elimizde. Zihniyet bilmem ne ile uğraşıyor, göz boyuyor. “Bizler” kuzu, kuzu oturmuş medyatik ortamda kendimizi boyatıyoruz.

Laik Türkiye Cumhuriyeti bir yarımada teşkil etmektedir. İnanın yakında ada olacak. Ne batılıyız ne doğulu, gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar misali kendimizi hayatın gerçeklerinden soyutluyoruz.

Böyle bir gelişme ayrıca, tarihi ve kültürü ne kadar eskiye dayanırsa dayansın bir milleti birbirine bağlayan milli ve manevi tüm bağların parçalanmasını, anarşinin hortlamasını* ve toplumun bölünmesini kaçınılmaz hale getirecektir.
“Onları” havale edeceğim son merci yüce rabimdir.
* burada kural tanınamazlık, düzensizlik ve buna benzer şeyleri kast ediyorum.

*
İki Mustafa Kemal vardır;
Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal…
İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir!

Önder Gürbüz


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: