jump to navigation

ABD yardım gemileri Montrö’ye takıldı Ağustos 16, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , , , ,
trackback

ABD’nin Gürcistan’a göndermek istediği yardım gemileri Montrö Sözleşmesi’nin maddelerini ihlal ediyor. Gemilerin tonajları Boğazları geçmeye uygun değil ve ABD’nin gemiler için en az 8 gün önceden Türkiye’ye bildirimde bulunması gerekiyor.

WASHINGTON – ABD’de bazı yerel basın organlarında çıkan haberlerde Washington’ın Gürcistan’a iki hastane gemisi göndermek istediği ancak Türkiye’nin buna izin vermediği öne sürüldü. NTV’nin ulaştığı bilgilere göre ise gemilerin teknik özellikleri Boğaz geçişlerini tanımlayan Montrö Sözleşmesi’nin ilgili maddelerine aykırı görünüyor.

Gürcistan’a yollanması planlanan Mercy ve Comfort adlı gemilerin tonajları, Montrö Sözleşmesi’ne göre Boğazlar’dan geçmeye uygun değil. Sözleşmeye göre Karadeniz’e kıyıdaş olmayan ülkelerin Karadeniz’de aynı anda bulundurduğu donanma gemilerinin toplam ağırlığı en fazla 45 bin ton olabiliyor. Bu gemilerden biri bile yaklaşık 70 bin ton ağırlığına sahip bulunuyor.

Yine montrö sözleşmesine göre, Karadeniz’e kıyıdaş olmayan bir ülkenin bir savaş gemisini Boğazlar’dan geçirerek Karadeniz’e göndermesi için en az sekiz gün önceden Türkiye’ye bildirimde bulunması gerekiyor. Ancak henüz bu maddeyle ilgili herhangi bir sorun yok, zira gemilerin Gürcistan’a en erken 40 günde ulaşabileceği belirtiliyor.

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: