jump to navigation

Casper korsanlara savaş açtı Ağustos 15, 2008

Posted by splitmerge in Teknoloji Haberleri.
Tags:
trackback
Casper korsanlara savaş açtı
14 Ağustos 2008 Perşembe 16:01
Casper, lisanssız yazılımın kullanımının önüne geçmek için gizli müşteri ziyaretleri uygulamasını hayata geçirdi.
Türkiye bilgisayar sektörünün en çok bilinen ve tercih edilen bilgisayar markalarından Casper, orijinal yazılım kullanımını denetleyerek lisanssız yazılım kullanımlarının önüne geçmek için gizli müşteri ziyaretleri uygulamasını hayata geçirdi.

14 Ağustos 2008, İstanbul. Bilgisayarda Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden ve AC Nielsen verilerine göre % 26.3 ile en fazla bilinen bilgisayar markası olan Casper, ülke çapındaki satış noktalarında lisanssız yazılımların kullanımını tespit ederek engellemek için kolları sıvadı.
Casper, ülke çapında satışa sunulan ürünlerinde lisanssız işletim sistemi ve yazılım kullanımını belirlemek için gizli müşteri ziyaretleri gerçekleştiriyor. Orijinal yazılım yerine lisanssız yazılım sattığı belirlenen satıcılar hakkında yasal işlem başlatılıyor. Casper’ın 800 bayi ile başladığı gizli müşteri programında, şu ana kadar yapılan denetimler sonucunda Casper Bilgisayarlar üzerine kopya yazılım yüklediği tespit edilen 4 bayinin, bayiliklerine son verildi.

Microsoft tarafından son 6 yıldır üst üste Türkiye’de “Yılın Yerli PC Üreticisi” seçilen Casper’ın tüketicilere en iyi ürün seçeneklerini sunmak için aralıksız çalıştığını belirten Casper Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı şunları söyledi:

“Korsan yazılımlar, sadece fikir ve emek hırsızlığı anlamına gelmiyor, bu yazılımların sektöre ve Türkiye ekonomisine maliyeti de ağır oluyor. Ülkemizin önde gelen bilgisayar üreticilerinden biri olarak, bu sorun karşısında duyarsız kalamayız. Casper, her zaman müşterilerine en yüksek kaliteyi ve değeri sunmaya öncelik vermiştir, bundan sonra da vermeye devam edecektir. Orijinal yazılım kullanımını desteklemeyi sürdüreceğiz ve ürünlerimizde lisanssız, kopya, korsan yazılımların kullanılmasına müsade etmeyeceğiz.”

Casper’in korsan yazılımlara karşı başlattığı mücadelenin orijinal ürün kullanımını teşvik eden güzel uygulamalardan birisi olduğunu belirten Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Elçim Barkay da şunları şöyledi:
“Ülkemizin en önemli bilgisayar üreticilerinden olan Casper’a lisanssız ürün kullanımını engellemek ve orijinal lisans kullanımını özendirmek için başlattığı gizli müşteri ziyaretleri nedeniyle teşekkür ediyoruz.
Türkiye’de halen korsan yazılım kullanım oranı % 65 civarında bulunuyor. Bu durum sektörün gelişimini yavaşlatırken, kullanıcıları birçok güvenlik problemleri ile karşı karşıya bırakıyor.

En önemlisi telif haklarına Türkiye’de gereken önemin verilmemesi doğrudan dış yatırımının önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Korsan yazılım oranı önümüzdeki dört yıl içinde sadece 10 puan düşürüldüğü takdirde, 1.894 yeni iş, gayrı safi milli hasılaya 624 milyon dolar ek katkı ve 80 milyon dolarlık ek vergi geliri elde edilebilecek.”
Korsan yazılımın azaltılmasıyla büyüme performansı artacak
Bağımsız ve saygın araştırma kuruluşu International Data Corporation tarafından 42 ülkede gerçekleştirilen “Korsan Yazılımların Etkisi” araştırmasına göre dünyada korsan yazılım kullanım oranı % 35’e ulaşıyor. Araştırmaya göre, bu oranda % 10’luk bir düşüş sağlanabilirse, küresel düzeyde 600 bin yeni iş, 24 milyar dolar ek vergi geliri ve 141 milyar dolar değerinde ekonomik büyüme sağlanabilecek.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: