jump to navigation

Pekin’den Türk Sporcularımızın Haberleri Ağustos 10, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
Türk sporcularda son dakika!
Pekin’de yapılan 29. yaz olimpiyatlarında Türk sporcular neler yaptı? İşte olimpiyatlardan son dakika haberleri;

Pekin’de yapılan 29. yaz olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden Sporcularımızdan son haberler şöyle.

Yüzmede erkekler 100 metre sırtüstünde Derya Büyükuncu, seçmeleri geçemeyerek elendi.

Pekin Ulusal Yüzme Merkezi’ndeki oyunların yüzme müsabakalarının 2. gününde, erkekler 100 metre sırtüstünde seçmelerde 3. seride yüzen Derya Büyükuncu, 55.43 saniyelik derecesiyle serisinde 7. olabildi.

Kariyerindeki 5. olimpiyat heyecanını yaşayan 32 yaşındaki milli yüzücü, seçmelerde genel klasmanda ise 45 sporcu arasında 30. sırayı aldı ve elenmekten kurtulamadı.

Bu dalda seçmelerde en iyi dereceyi, 53.41 saniyeyle ABD’li yüzücü Matt Grevers yaptı.

Öte yandan, yüzmede bayanlar 100 metre kurbağalamada Dilara Buse Günaydın, seçmeleri geçemeyerek elendi.

”Su Küpü” olarak adlandırılan Pekin Ulusal Yüzme Merkezi’ndeki seçmelerde 4. seride yüzen Dilara Buse Günaydın, 1.10.45 ile serisinde 5. oldu.

Türk sporcu, seçmelerde genel klasmanda ise 49 sporcu arasında 28. olabildi.

Bu dalda seçmelerde en iyi dereceyi, 1.05.64 ile Avustralyalı yüzücü Leisel Jones yaptı.

TÜRK TEKVANDO MİLLİ TAKIMI, PEKİN’E GELDİ
Türk Tekvando Milli Takımı, Pekin’e geldi.

Milli takımda erkeklerde 80 kiloda Bahri Tanrıkulu ve 68 kiloda Servet Tazegül, bayanlarda da 57 kiloda Azize Tanrıkulu, 67 kiloda Sibel Güler ile teknik direktör Ali Şahin ve masör Soner Ergün bulunuyor.

Geçen olimpiyatın gümüş madalyalı ismi ve Dünya Şampiyonu Bahri Tanrıkulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pekin’de çalışmalarını sürdüreceklerini ve uyum sürecini çabuk geçmeye çalışacaklarını söyledi. Tanrıkulu, takımdaki tüm sporcuların madalya şansı bulunduğunu, ancak tekvandonun özelliği gereği önceden tahminde bulunmanın zor olduğunu bildirdi.

Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin ve asbaşkan Ali Sağırkaya, daha önce Pekin’e gelmişlerdi.

YELKEN
Yelken dalındaki müsabakalara, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Büyük Okyanus kıyısındaki Qingdao kentinde devam edildi.

Qingdao Yelken Merkezi parkurunda gerçekleştirilen oyunların yelken yarışmalarının 2. gününde, finn sınıfında ilk 3. ve 4. yarışlar yapıldı.

Bu sınıfta yarışan tek Türk sporcu olan Ali Kemal Tüfekçi, 26 sporcu içinde 3. yarışı 13., 4. yarışı da 18. sırada bitirdi. Tüfekçi, genel klasmanda ilk 4 yarış sonunda 72 puanla 20. sırada bulunuyor.

Oyunlarda yelken dalındaki mücadeleye, yarın TSİ 08.00’den itibaren finn sınıfındaki 5. ve 6. yarışlarla devam edilirken, ayrıca Türk sporcularının da yer alacağı erkekler ve bayanlar rüzgar sörfü ile erkekler 470 sınıflarında ilk 2 yarış da yarın yapılacak.

(KE-İN) 11:51 10/08/08″

BOKS: 69 KİLODA ADEM KILIÇÇI, İLK TURDA ELENDİ
29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, Boks Milli Takımı’ndan 69 kiloda Adem Kılıççı, ilk turda İngiliz Billy Joe Saunders’a sayıyla yenilerek elendi.

İşçiler Spor Salonu’nda yapılan oyunların boks müsabakalarının 2. ringe çıkan Adem Kılıççı, rakibi karşısında etkili olamadı.

İlk raundu 2-0, 2. raundu 6-1 ve 3. raundu da 11-2 geride tamamlayan Kılıççı, müsabakadan da 14-3 yenik ayrıldı.

Oyunlarda yarın Türk boksörlerden 60 kiloda Onur Şipal ringe çıkacak. Şipal’in Porto Rikolu Jose Gonzales Pedraza ile yapacağı karşılaşma TSİ 16.15’te başlayacak.

TBMM BAŞKANI TOPTAN’DAN, HALTERCİ SİBEL ÖZKAN’I KUTLADI
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de yapılan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda halterde 48 kiloda Sibel Özkan’ın gümüş madalya kazanması dolayısıyla Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş’a kutlama mesajı gönderdi.

TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Toptan’ın mesajı şöyle:

”Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de yapılan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda halterde 48 kiloda Sibel Özkan’ın ülkemize gümüş madalya kazandırmasından büyük mutluluk ve sevinç duydum.

Şahsınızda, Sibel Özkan ile federasyon yetkililerini ve teknik kadroyu kutlar, başarılarının devam etmesini dilerim.”

SİBEL ÖZKAN: “ÇİN’DE İKİNCİ KÜRŞAT OLMAK İSTEDİM”
Çin’de düzenlenen 2008 Pekin Olimpiyatları’nda gümüş madalya alarak büyük başları elde eden milli halterci Sibel Özkan, Cihan haber Ajansı’na aldığı madalyayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özkan, röportajında ilginç yorum ve mesajlar verdi.

Bu şampiyonadan çok büyük tecrübe kazandığını ve daha çok çalışması gerektiğini anladığını ifade eden Özkan, madalya alacağına inandığını ve bunun kendisi için bir sürpriz olmadığını söyledi. Ülkesini çok sevdiğini ve ülkesinin bayrağını göndere çektirmenin kendisine büyük sevinç verdiğini anlatan Özkan, “Ülkem için küçük bir şey yapmak istedim ve bayrağın orada dalgalanması beni çok mutlu etti.” dedi. Türk tarihini çok sevdiğini kaydeden milli halterci, “Eskiden Kürşat diye biri varmış Çinlilerle mücadele eden. O aklıma geliyordu sürekli. Ben de ikinci Kürşat olmak istedim. Gerçi Çinli (48 kiloda altın madalya alan Chen Xiexia) çok güçlü çıktı ama olsun ben bunu telefi edeceğim.” diye konuştu. Özkan, hedefinin 2012’de altın madalya almak olduğunu dile getirdi.

“RÜYAMDA MADALYA ALACAĞIMI GÖRMÜŞTÜM”
Kendisinin çok önceden ikincilik kürsüsüne çıktığı rüyasını gördüğünü dile getiren Özkan, büyüsü bozulmasın diye kimseye bu rüyasını söylemediğini aktardı. Özkan, “Tabii ki o rüyanın bana biraz etkisi oldu, güven kazandırdı.” şeklinde konuştu. Kardeşi gibi sevdiği küçük bir kızın da, halter hocasına, “Sibel ablayı mutluluktan ağlarken gördüm.” dediğini ve hocasının da ona, o gözyaşlarının mutluluk gözyaşları olacağını söylediğini belirten Özkan, hocasının bu rüyayı kendisine gümüş madalya aldıktan sonra açıkladığını ifade etti. Özkan, madalya alırken, ağlamıştı.

YETİŞTİRME YURTLARINDA KALAN ÇOCUKLAR MUTLAKA SPORLA UĞRAŞIN
Kendisi gibi yetiştirme yurdunda kalan çocukların bir spor yapmalarını istediğini vurgulayan Özkan, “Yetiştirme yurdunda kalan, özellikle arkadaşlarımın bir faaliyetle uğraşmasını isterim. Bu psikolojik, ruhen ve sosyal olarak hayatını değiştiriyor insanın” dedi. Özkan, yetiştirme yurtları ile ilgiliyorum yapmaktan kaçındı.

Bayanlar 48 kiloda mücadele eden Sibel Özkan, koparmada 88, silkmede de 111 kiloluk kaldırışlarıyla, toplamda 199 kiloya ulaşarak gümüş madalyanın sahibi olmuştu. Özkan’ın antrenörü Talat Ünlü de Türkiye Halter Federasyonu’nun çizdiği ve uyguladığı yolun doğru olduğunu ve Sibel gibi gençlerin aldığı başarıların bunun doğruluğunu ispatladığını belirtti. Ünlü, 2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye’nin bayanlarda en az 4 kişiyle katılacağını ve bunlar içinden de mutlaka ve mutlaka en az iki olimpiyat şampiyonunun çıkacağını iddia etti.

Bu arada Özkan, bugün Pekin’deki tarihi Cennet Tapınağı yapıtını gezdi. Dünkü müsabakalarda Sibel Özkan’ı televizyondan izleyen çok sayıda Çinli de Özkan ile hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya girdi. Bazıları Özkan’a tişörtünü imzalatırken, bazıları da çocuklarını Özkan’ın kucağına verecek fotoğraf çektirdi. Çinli bir anne de çocuğu Özkan’ı yanağından öperken fotoğrafladı.

NURCAN TAYLAN’IN KÖYÜNDE ÜZÜNTÜ HAKİM
29. Yaz Olimpiyat Oyunları’nın ilk gününde, halterde bayanlar 48 kilo müsabakasında ”sıfır” çeken milli halterci Nurcan Taylan’ın köyünde üzüntü hakim. Nurcan’ın 4 yıl önce Atina’da Olimpiyat Şampiyonu olmasıyla büyük gurur ve coşku yaşayan hemşehrileri, bu kez aynı sevinci yaşayamamanın burukluğu içerisinde.

Milli halterci Nurcan Taylan’ın, Çin’in başkenti Pekin’de devam eden oyunların ilk gününde, halter bayanlar 48 kilo müsabakasında ”sıfır” çekmesi, tüm yurtta olduğu gibi Taylan’ın memleketi Sivas’ın Hafik İlçesi’ne bağlı Alçıören köyünde de üzüntüyle karşılandı.

Bundan 4 yıl önce, Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen 28. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, halterde bayanlar 48 kiloda Nurcan Taylan’ın altın madalya kazanması ve Türkiye’nin bayanlardaki ilk Olimpiyat Şampiyonu olmasıyla büyük bir sevinç ve gurur yaşayan Alçıörenliler, Taylan’ın Pekin’de ”sıfır” çekmesiyle bu kez aynı coşkuyu tadamadı.

Nurcan’ın babaannesi Hasgül ve dedesi Musa Taylan’ın da yaşadığı Alçıören’de, Pekin’den gelen başarısızlık haberiyle üzüntü hakim oldu.

BABAANNE HASGÜL TAYLAN: ”NURCANIM’IN CANI SAĞOLSUN”
Nurcan’ın babaannesi Hasgül Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yaşına kadar köyde büyüyen torununun çok yetenekli ve başarılı bir halterci olduğunu söyledi.

Bundan önceki dönemlerde elde ettiği başarılarla torunun kendisini ispatladığını ifade eden Taylan, Nurcan’ın 4 yıl önce elde ettiği Olimpiyat Şampiyonluğu ile tüm köy halkını sevince boğduğunu anımsattı.

Torununun Pekin’e de başarılı olmak için gittiğini belirten babaanne Taylan, ”Nurcan yeniden Olimpiyat Şampiyonu olmak istiyordu, çok hevesliydi, ama olmadı” dedi.

Torununun Olimpiyatlar öncesinde ayağında bir sakatlığı olduğunu ifade eden Taylan, bu sakatlığın Nurcan’ın performansını etkilemiş olabileceğini belirterek, ”Nurcanım’ın canı sağolsun, torunumla gurur duyuyorum. Oraya katılması da önemli” diye konuştu.

Reklamlar

Yorumlar»

1. ahmet - Ağustos 11, 2008

klan


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: