jump to navigation

Olimpiyatlarda Türk havası Ağustos 9, 2008

Posted by splitmerge in Her Telden.
Tags:
trackback

Tarihin en yüksek katılımlı olimpiyat oyunları muhteşem bir törenle başladı. Resmi geçitte Türk bayrağını milli güreşçimiz Mehmet Özal taşırken, Türk sporcular şölene parmak şıklatarak eşlik etti.

PEKİN – Tarihin en yüksek katılımlı olimpiyat oyunları, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’deki açılış töreniyle resmen başladı. “One World One Dream – Bir Dünya Bir Rüya” sloganıyla başlayan Pekin Olimpiyatları’nın açılış töreni, ‘Kuş Yuvası’ olarak adlandırılan Ulusal Stadyum’da gerçekleşti. Açılış töreninin ve ülkelerin geçişlerinin ardından Çin Devlet Başkanı Hu Jintao Olimpiyat Oyunları’nı resmen açtı.

1 MİLYARA YAKIN KİŞİ İZLEDİ
Dans, müzik ve havai fişek gösterileriyle görsel bir şölene dönüşen töreni, dünya genelinde bir milyara yakın kişi de ekranları başında izledi.

8’İN UĞURU
Olimpiyat Oyunları, Çin’de 8 rakamının uğuruna inanıldığı için, 8 Ağustos 2008’de yerel saatle akşam 8’i 8 geçe başladı. Yaklaşık 90 bin kişi, gösterileri izlemek üzere “Kuş Kafesi” adı verilen olimpiyat stadını tamamen doldurdu. Binlerce kişi de stad dışındaydı.

30 BİNE YAKIN HAVAİ FİŞEK
Çin, tören için hiçbir masraftan kaçınmadı. 30 bine yakın havai fişek atıldı. Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’nun tribünde yerini almasından sonra törene geçildi. Geleneksel olarak Yunanistan’ın ilk sırada çıkacağı geçit töreninde Türkiye 204 ülke arasında dördüncü sırada stattaki yerini aldı. Türk kafilesinin olimpiyat tarihinde ilk kez bu kadar ön sırada geçmesi, Türkiye’nin Çince yazılışında takip edilen vuruş sayısından kaynaklandı.

Sanat yönetmeliğini Çin’in ünlü sinema yönetmeni Zhang Yimou’nun yaptığı açılış törenini dünya televizyonlarından yaklaşık 4 milyar kişi izledi. Yapımında 45 bin ton çelik kullanılan, 7 bin işçinin çalışmasıyla 4 yılda tamamlanan 91 bin seyirci kapasiteli stadyumda açılış töreni sırasında 179 bin 400 şişe içecek satıldı.

Oyunlar için açılış töreni öncesi 60 bin 207 adet bilet satıldı ve 11 bin 200 geçici koltuk eklendi. Olimpiyatın açılış gününde sekiz rakamının uğruna inanan 10 bin çift dünya evine girdi.

SAHADA 14 BİN KİŞİLİK GÖSTERİ
Açılış törenindeki gösteride 258 bin metrekare genişliğindeki sahada 14 bin kişi gösteri yaptı. 3 bin Konfüçyüs okulu öğrencisinin izlediği ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun 9 bin mensubunun gösteri yaptığı açılış töreninde stadyumda 2 bin 583 adet özel ışık kullanıldı. Açılış töreninin 110 dakikalık müziğinin ortaya çıkmasına 18 besteci katkı yaptı. 28 bölümden oluşan açılışta 47 stilde 15 bin 153 takım kostüm kullanıldı.

2008 GÜLEN ÇOCUK
Duvarına 2008 gülen çocuk resmi çizilen stadyumda 2 bin 488 gönüllü görev aldı. Havai fişek gösterisi için 600 personel görevlendirildi. Göndere çekilen Çin bayrağını ülkede yaşayan 56 milliyetten 56 çocuk taşıdı.

Çin’in geleneksel müzik ve danslarından örneklerin sergilendiği açılışta 10 bin kişi görev aldı.

Açılış törenini yaklaşık 80 dünya lideri yerinde izledi.

Dünya genelindeyse milyonlarca kişi ekran başındaydı.

TÜRK BAYRAĞINI MEHMET ÖZAL TAŞIDI
Gösterinin ardından 205 ülkeden 10 bin 500 sporcunun geçitleri başladı. Her sene olduğu gibi bu sene de Olimpiyatlar’ın ilk yapıldığı yer olan Yunanistan’a ilk geçit hakkı verildi. Türkiye dördüncü sırada geçerken, Türk bayrağını milli güreşçi Mehmet Özal taşıdı. Türkiye ilk kez 1978’de Olimpiyatlar’a katılmıştı.

ULUSAL STADYUM 4 YILDA TAMAMLANDI

Yapımı 7 bin işçinin çalışmasıyla 4 yılda tamamlanan Ulusal Stadyum’daki açılış törenini 91 bin kişi tribünlerden izliyor. Olimpiyatlarda müsabakalar 28 branşta gerçekleştiriliyor.


BİNLERCE BASIN MENSUBU İZLEYEMEYECEK
Oyunların açılış törenine ilginin çok büyük olması nedeniyle, Pekin’de görev yapan yaklaşık 12 bin akredite basın mensubunun büyük bölümü ise açılış törenini izleyemeyecek.


ABD BAŞKANLIK TARİHİNDE BİR İLK
Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine 80 ülkenin devlet ya da hükümet başkanının katılmasının beklendiği bildirilirken, ABD Başkanı George W. Bush’un da açılışı izleyeceği ve kendi ülkesi dışındaki bir olimpiyat oyunlarında ilk kez açılış törenine katılan ABD Başkanı olacağı öğrenildi.

Liderler Pekin’de.


Pekin Olimpiyatları en yüksek katılımla gerçekleştirilecek oyunlar olmasının yanı sıra bugüne kadar en fazla yatırım yapılan olimpiyatlar da olacak. Daha önce 9 milyar Dolar ile Atina Olimpiyatları’na ait olan yatırım rekoru, Pekin Olimpiyatları’nda şu ana kadar yapılan yaklaşık 25 milyar dolarlık yatırımla kırıldı.

Pekin Olimpiyatları’nın televizyon yayın gelirlerinin 2.5 milyar Dolar, sponsorluk gelirlerinin ise 1.8 milyar Dolar civarında olması bekleniyor.

Olimpiyat oyunları 24 Ağustos’ta düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek.

NTVMSNBC

Reklamlar

Yorumlar»

1. Demet Akılını - Ağustos 16, 2008

inanamaz bir organisasyon


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: