jump to navigation

ABD Gürcülere arka çıktı Ağustos 9, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
ABD Gürcülere arka çıktı
Şaakaşvili’nin Osetya’ya girdi. Rusya da Gürcistan’a… ABD Dışişleri Bakanı açıklama yapmakta gecikmedi. Bakın neler söyledi?

Mihail Saakaşvili bir kumar oynadı. Güney Osetya’ya girdi. Ardından Rus tankları da soluğu Gürcistan’da aldı. Şaakaşvili kendinden emindi; “ABD beni destekler” diye düşünüyordu ki yanılmadı. ABD, Güney Osetya’da patlak veren çatışmalarda hemen ateşkes ilan edilmesini isteyerek, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini açıkladı. Ve Rusya’nın derhal Gürcistan’dan çıkmasını istedi…

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya’ya, Gürcistan’daki muharip güçlerini geri çekmesi ve Gürcistan’a yönelik hava saldırılarını durdurması çağrısı yaptı.


Rice yayınladığı açıklamada, ”Rusya’yı, Gürcistan’a savaş uçakları ve füzelerle yürütülen saldırıları durdurmaya, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermeye ve Gürcü topraklarından muharip güçlerini geri çekmeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.


Rice, ”ABD’nin, Gürcistan’ın Güney Osetya bölgesindeki silahlı çatışma için hemen bir ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunduğunu” vurguladığı açıklamasında, ABD’nin uluslararası bir arabuluculuk çabası başlatılması için Avrupalı müttefikleriyle aktif bir şekilde çalıştığını ve üst düzey Amerikalı yetkililerin çatışmanın taraflarıyla görüştüğünü bildirdi.


Rice, açıklamasında şöyle devam etti:


”Bir çok BM Güvenlik Konseyi kararında da dile getirildiği gibi biz Gürcistan’ın egemenliğine ve uluslararası tanınan sınırları içinde toprak bütünlüğüne, uluslararası topluluğun desteğini vurguluyoruz.”


Rice bugün, defalarca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüşmüştü. Rice’ın bu açıklamasıyla birlikte ABD ilk kez Rusya’ya resmen Gürcistan’dan çekilmesi çağrısı yapmış oldu.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: