jump to navigation

Rus ordusu Osetya’ya girdi Ağustos 8, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Rus ordusu Osetya'ya girdi
Gürcistan fena halde karıştı. Gürcü ordusunun Osetya’ya girmesine kızan Ruslar’ın misillemesi sert oldu.

Kafkaslarda savaş rüzgarları. Rus ordusu Güney Osetya’ya girdi.  Gürcistan Rusya ile savaşın yakın olduğunu duyurdu.

Rus tankları Osetya’nın başkenti Tshinvali’ye ilerliyor. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre 150 tanklık konvoy Güney Osetya ve Rusya sınırındaki Zarskuyo’dan giriş yaptı.ABD’ye Rus savaş uçakları Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Vaiani üssünü bombalıyor.

GÜRCİSTAN’DAN ABD’YE MESAJ: Gürcistan Devlet Başkanı’nın son açıklaması iki süper gücü karşı karşıya getirdi.  Gürcü lider Saakaşvili açıkça ABD’den yardım istedi. Saakaşvili, “ülkeme yardım etmek ABD’nin çıkarınadır. Batı artık uyansın.” diyerek batılı ülkelerden yardım istedi.

GÜRCİSTAN: RUSYA İLE SAVAŞ YAKIN: Gürcistan Güvenlik Konyesi’nin açıklaması ilişkilerin ne denli gergin olduğunu gösteriyor. Gürcistan’ın geri adım atmasını bekleyenler konseyin açıklamasıyla şaşkına döndü. Konsey Rusya ile savaşın yakın olduğunu duyurdu.

TİFLİS TÜRKİYE’DEN ELEKTRİK İSTEDİ: Gürcistan’daki şiddetli çatışmalar enerji krizine dönüştü. Başkent Tiflis elektriksiz kaldı. Gürcistan yönetimi Türkiye’den elektrik istedi.

TİFLİS’E YAKIN MARMEULİ HAVAALANI BOMBALANDI: Rus savaş uçaklarının, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e 30 kilometre mesafedeki Marneuli havaalanını bombaladığı bildirildi. Haberi duyuran Gürcü Rustavi 2 televizyonu, bombardımanda yaralananlar olduğunu belirtti. Ayrıca, bombardımana katılan uçakların, Ermenistan istikametinden Marneuli’ye geldiği kaydedildi. Marneuli askeri havaalanının modernizasyonu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılmıştı.

Güney Osetya’nın başkentine kadar giren Gürcistan ise TSİ 14.00’dan 17.00’a kadar ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

BAŞKENT TSHİNVALİ YERLE BİR: Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya’daki Rus barış gücü askerlerinin Komutanı Murad Kulahmedov, başkent Tshinvali’nin ”yerle bir edildiğini” söyledi.

TARAFLARIN ASKERİ KUVVETLERİ EŞİT DEĞİL

Tarafların askeri güçlerine bakıldığında ortaya çıkan sonuç şöyle:


Rusya’nın 395 bin, Gürcistan’ın ise 32 bin askeri bulunuyor. Seferberlik halinde askerlik hizmeti verebilecek 16-49 yaş arası erkek sayısı Rusya’da 73 milyon, Gürcistan’da ise 2.3 milyon.


Rusya’nın muharebe kapasitesine sahip 23 bin tankı var. Gürcistan’ın ise 128. Askerleri taşıyacak zırhlı araç sayısı Rusya’da 9900, Gürcistan’da 44.


Rusya’nın 1809 savaş uçağı, 1932 helikopteri bulunuyor. Gürcistan’ın ise sadece 8 savaş uçağı, 37 helikopteri var

GÜRCİSTAN’A DAİR ÖZEL NOTLAR

Gürcistan 1991 yılında Sovyetler’in yıkılışı ile bağımsızlığını kazandı. Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu. Gürcistan’ın 5 milyonu bulan nüfusunun yaklaşık % 83,8’ini Gürcüler oluşturur. Diğer büyük etnik guruplar Azeriler (% 6,5), Ermeniler (% 5,7), Ruslar (% 1,5), Abhazlar ve Osetlerdir. Gürcistan nüfusunun büyük çoğunluğu Ortodoks Hıristiyandır (% 81,9). Yüzde 9.9’u ise müslümandır. Yeryüzündeki en güçlü Yahudi lobisi de bu ülkededir.


Rusya’ya ait SU-24 bombardıman uçakları, Gürcistan’ın çatışmaların devam ettiği Güney Osetya bölgesindeki Kareli kentindeki polis merkezini bombaladı. Gürcistan İçişleri  bakanlığı Rus bombardıman uçaklarının Kareli kentindeki polis merkezini hedef aldığı ve buraya iki adet bomba bıraktığı ifade edildi.

KENTİN YÜZDE 60’INI ALDILAR: Gürcü birliklerinin, şiddetli çatışmaların sürdüğü Güney Osetya’nın başkenti Tshinvali’nin yüzde 60’ını denetimi altına aldığı bildirildi. Gürcü ajansları, Tshinvali’deki kent merkezinde çatışmaların devam ettiğini, kentte yaşayanların sığınaklara girdiğini duyurdu.

GENÇLER SİLAH ALTINA: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin aldığı genel seferberlik kararının ardından, ülke genelindeki 25-35 yaş aralığındaki erkeklerin silah altına alınmasına başlandığı kaydedildi.

BAŞKENT ALEV ALEV: Rus İnterfaks ajansı, Rus barış gücü askerlerine 500 metre uzaklıktaki üniversite binasının Gürcü askerler tarafından vurulduktan sonra alevler içinde kaldığını belirterek, Tsinkvali merkezinde çatışmaların artarak sürdüğünü bildirdi. Bombardımanda kentteki hastane de isabet aldı.

Osetya’da Gürcü askerlerle Rus ordusu karşı karşıya. Savaştan fotoğraflar için TIKLAYIN

HALKTA PANİK: Gelen bilgiler Gürcü tankların kent sokaklarına girdiği ve binalara ateş açtığı yönünde. Görgü tanıkları, kentte halkın büyük panik içinde olduğu ve birçoğunun sığınaklarda saklandıklarını bildiriyor.

PUTİN’DEN TEHDİT : Rusya Başbakanı Vladimir Putin, “saldırgan Gürcistan’ın Güney Osetya’daki eylemlerine Rusya’nın yanıt vereceği” uyarısında bulundu. Rusya savunma bakanlığı da “Gürcistan yönetimi kirli bir macera başlattı” diyerek,  “Rusya Federasyonu vatandaşlarının ve barış gücü askerlerimizin zarar görmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi. Gürcistan’ın ayrılıkçı Güney Osetya Cumhuriyeti’ndeki nüfusun yüzde 90’ı Rus pasaportu taşıyor.

1 SAAT DAYANIRIZ: Gürcistan’dan tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya’nın, Rusya’dan bir saat içinde acil yardım göndermesini istediği bildirildi.  Güney Osetya Güvenlik Konseyi Başkanı Anatoliy Barankeviç yaptığı açıklamada, ”Rusya’dan yardımı bir saat içinde göndermesini istiyoruz. Aksi takdirde çok sayıda kayıp olacak” ifadesini kullandı.

ÖZGÜRLEŞTİRME SAVAŞI: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail

OSETYA’NIN KONUMU
NEDİR?

Gürcistan’ın kuzey kesiminde, Sovyet döneminde özerk bölge olarak kuruldu. Bu statü  Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Gürcü hükümeti tarafından kaldırıldı. Osetya ise Moskova yönetiminin desteği ile bağımsızlığını ilan etti. Güney Osetya, bugün Gürcistan’ın sorunlu bölgelerinden biridir. Bölgede, Rusya’nın desteğindeki bağımsızlık yanlısı yönetim ile Gürcü hükümetinin atadığı yönetim olmak üzere iki yönetim bulunmaktadır. Ayrılıkçı yönetimin merkezi Tshinvali, Gürcistan’ın atadığı hükümetin merkezi ise Kurta’dır.

Saakaşvili, “Güney Osetya’nın başkenti Tshinvali’yi özgürleştirmeye başladıklarını” belirterek, Tshinvali’nin merkezinde çatışmaların sürdüğünü ve binlerce yedek askeri seferber ettiklerini söyledi. Saakaşvili, şu ana kadar 10 bin yedek askeri silah altına aldıklarını ve bu sürecin devam ettiğini söyledi.

GÜNEY OSETYA LİDERİ KAÇTI : Çatışmaların sürdüğü Güney Osetya’da, ayrılıkçı rejimin lideri Eduard Kokoeti’nin başkent Tshinvali’yi terk ettiği bildiriliyor. Güney Osetya kaynakları, Kokoeti’nin, bölgenin Rusya’ya açılan kapısı Roki tünelini kullanarak Güney Osetya’yı terk ettiğini iddia ettiler.

NATO ENDİŞELİ: NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Gürcistan ile Güney Osetya arasındaki çatışmalardan “büyük endişe duyulduğunu” açıkladı. Jaap de Hoop Scheffer, taraflara silahlı kuvvet kullanmamaları ve uzlaşma arayışı için doğrudan görüşmeler başlatmaları çağrısında bulundu.

changeTarget(document.getElementById(“news_content”))

Haber Kaynağı:
İNTERNETHABER
Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: