jump to navigation

“Atom bombası atılmış gibi…” Ağustos 5, 2008

Posted by splitmerge in Her Telden.
Tags:
trackback

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, Antalya’nın Serik ile Manavgat ilçeleri arasında 31 Temmuz’da çıkan orman yangınının tamamen kontrol altına alındığını, yangının bölgeye atom bombası atılmış gibi zarar verdiğini bildirdi.

İlk belirlemelere göre, Manavgat bölgesinde 4 bin-4 bin 500 hektarlık verimli ve vasıflı orman alanı zarar gördü. Yangın, makilik, tarım alanları ve taşlık alanlarda da zarara yol açtı.

Kurtulmuşlu, bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğünü, bu çalışmaların arkasından zarar tespitine başlanacağını ifade etti.

“Yangın bölgeye adeta atom bombası atılmış gibi zarar verdi” diyen Kurtulmuşlu, yangın söndürmede birçok teknik kullanıldığını, havadan müdahalenin yanı sıra yer ekiplerinin iş makinesinden tarım aletlerine kadar birçok aleti kullanarak yangını söndürmek için çalıştıklarını söyledi.

Yerleşim birimlerini alevlerden korumak için yangına karşı ateş yaktıklarını anlatan Kurtulmuşlu, “Alevler son sürat yerleşim birimlerine doğru gelirken, yerleşim birimleri ile orman arasında şerit açarak bu bölgeyi kontrollü bir şekilde yaktık. Yani yangına karşı ateş açmış olduk. Hızla ilerleyen alevler önceden yaktığımız bu şeride dayandığında bir anda söndü. Bu şekilde en az 10 mahalleyi alevlerden kurtarmış olduk” dedi.

“Tek iyi tarafı kene kalmadı”

Yangının zararlarının beş ana başlıkta toplanabileceğini belirten Kurtulmuşlu, bunları şöyle sıraladı:

1. Ağaçlar ve bitki örtüsünün kaybı
2. Orman yolları, köprüler gibi altyapının zarar görmesi
3. Hayvanlara yönelik zarar
4. Bölgenin yeniden ağaçlandırılması için harcanacak para
5. Yangını söndürmek için harcanan para

Kurtulmuşlu, yangında en büyük zararın ise fauna olarak adlandırılan hayvan çeşitliliğine ilişkin olduğunu belirterek, yöreye özgü keklikler, yırtıcı kuşlar, sürüngenler, akrepler, çakallar ve tilkilerin bir kısmının telef olduğunu ama asıl önemlisi bu hayvanların bundan sonra yaşayacak alanlarının da yok olduğunu vurguladı.

Yangının “tek iyi tarafı” bulunduğunu anlatan Kurtulmuşlu, “Yangının bir tek iyi tarafı, bu ormanlarda kene kalmadı. 1940 ve 1950’li yıllarda bölgede çıkan orman yangınlarının kayıtlarına bakıldığında, bazı büyük yangınların orman köylülerince çıkarıldığı anlaşılıyor. Köylülere sorulduğunda ‘bu ormanları yakmazsak hayvanlarımızı keneden kurtaramayız’ dedikleri kayıtlarda yer alıyor. Yani geçmişte insanlar hayvanlarını keneden kurtarmak için civardaki ormanı ateşe vermişler” dedi.

Yangına dayanıklı ağaçlar

Mustafa Kurtulmuşlu, uzun yıllardan beri Türkiye’nin en büyük yangınlarının hep bu bölgede çıktığına işaret ederek, yanan alanların yeniden ağaçlandırılacağını, bölgeye has kızılçam ağacından vazgeçmenin söz konusu olmadığını ancak orman çevresine ve aralara yangına dayanıklı ağaç türleri dikileceğini kaydetti.

Bundan sonra orman yangınları konusunda yeni bir kavram ve anlayışla planlama yapılması gerektiğine de işaret eden Kurtulmuşlu, “Bu bölgeye saf kızılçam yerine karışık orman kurmak gerekecek. Bunun yanında, ormanı yerleşim birimlerinden, turizm alanlarını ormandan, ormanı rafting alanlarından uzaklaştırmak gerek. Orman köylülerine, ormanla yerleşim birimleri arasındaki araziyi yangına dayanıklı ağaç türleri dikmek üzere tahsis etmek lazım. Orman ve yerleşim birimleri arasında yangının atlamasını önleyebilecek genişlikte tarım alanları oluşturulmalı. Orman kenarlarına yangına dayanıklı incir, defne, harnup, kiraz, yaban elması, sandal ağacı ve servi dikilmeli” diye konuştu.

Yangının çıkış sebebi

Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi de, yangının yöredeki
lokantacılar tarafından çıkarıldığı iddialarını yalanladı.

Yangının başladığı yer ile lokantacıların bulunduğu yer arasındaki mesafenin uzak olduğunu ifade eden Aydoğan, yangının yerleşim birimlerine yakın bir noktadan çıktığını belirterek, insan kaynaklı olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Sosyal Yardım Merkezi oluşturuldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Manavgat ve Serik ilçelerinde etkili olan orman yangınında evleri yanan vatandaşlar için Sosyal Yardım Merkezi oluşturdu.

Türkiye’nin her yanından vatandaşlar yangınzedelere yardım etmek için 0 242 249 51 51 ve 0 242 326 57 84 nolu telefonları arayarak, yardımlarını Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda ulaştırabilecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de en kısa zamanda
yanan alanlara 100 bin ağaç dikeceklerini açıkladı. Türel, Büyükşehir Belediyesi olarak yangından zarar gören vatandaşlara her gün aşevinden biner kişilik öğle ve akşam yemeği dağıtımı yaptıklarını da bildirdi.

Olimpos’taki yangın

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı turizm bölgesi Olimpos’taki orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, Olimpos’un yüksek kesimlerindeki yangına insan ulaşımının mümkün olmadığını belirterek, yangının helikopterler ile kontrol altına alınmaya çalışıldığını söyledi.

Çanakkale’deki yangın

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki orman yangınında da 134 hektar alan zarar gördü.

İlçeye bağlı Baharlar köyü yakınlarında iki gün önce başlayan ve dün akşam saatlerinde kontrol altına alınan yangın bölgesinde soğutma çalışmaları devam ediyor.

Yetkililer, söndürme çalışmalarına katılan uçak ve helikopterlerin bölgelerine döndüğünü, yangın alanında bulunan yangın söndürme işçilerinin soğutma çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirtti.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: