jump to navigation

Tapınak Şövalyeleri Papa’ya dava açıyor Ağustos 4, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , , , ,
trackback

Haçlı Seferleri sırasında kurulan ve 1307 yılında dönemin Papa’sı 5. Clemente’nin talimatıyla ortadan kaldırılan Tapınak Şövalyeleri’nin mirasçısı olduğunu iddia eden ”İsa’nın Tapınağına Egemenlik eden Tarikat” adlı dernek, Papa 16’ıncı Benedict’e dava açılması için başvuruda bulundu.

Papa 16’ıncı Benedict’e Vatikan devletinin başkanı olarak değil Papa 5’inci Clemente’nin varisi olduğu gerekçesiyle dava açılması için Madrid Mahkemesi’ne talepte bulunan dernek, Papa 5’inci Clemente’nin döneminde haczedilen ve şu anda toplam değerleri 100 milyar euroyu bulduğu söylenen Tapınak Şövalyeleri’ne ait mal ve mülklerin kendilerine teslim edilmesini istiyor.

Vatikan’ın İspanya’daki Papalık elçisi aracılığıyla Madrid Mahkemesi’nde Papa 16’ncı Benedict’e açılmak istenen davayla ilgili verilen bilgide, “Roma Kilisesi’nin (Vatikan) ekonomik olarak iflas etmesine neden olmak gibi bir niyetimiz yok. Sadece mahkeme, tarikatımıza karşı yapılan entrikaların büyüklüğü hakkında bir fikir ortaya koyabilir” denildi.

700 yıl önce kaldırılan Tapınak Şövalyeleri’nin mirasçısı olduğunu savunan “İsa’nın Tapınağına Egemenlik eden Tarikat” adlı yasal derneğin, Papa’ya dava açmak için yaptıkları ilk başvurunun reddedildiği, ancak karara itiraz ettikleri ve mahkemenin yeni kararını bekledikleri açıklandı.

14’üncü yüzyılda Avrupa’da 15 binden fazla adamı olan Tapınak Şövalyeleri, 13 Ekim 1307’de Papa 5’inci Clemente’nin talimatıyla tutuklanıp ortadan kaldırılmıştı.

CNN

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: