jump to navigation

Antalya’daki felaket havadan görüntülendi Ağustos 4, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback

Antalya’nın Manavgat ve Serik ilçelerine bağlı dağ köylerinde ormanlık alanlar ile yerleşim alanlarını kül eden yangının boyutu, hava görüntüleriyle de ortaya çıktı.

Manavgat’ın Taşağıl beldesi Karabük köyündeki ormanlık alanda 31 Temmuz’da başlayan ve şiddetli poyrazın etkisiyle dağlık alanı aşarak sınır ilçe Serik’in dağ köyü Akbaş’a sıçrayan yangın, 5. günde büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Yangının şiddeti ilk gün Karataş köyü ve çevresindeki 59 evin tamamıyla, bir evin de kısmen yanmasına neden olurken, 658 çiftçi ailesi, tarım alanları, ahırları ve ambarlarının tamamıyla tahrip olması sonucu yangından büyük zarar gördüler.

Son 2 gündür bölgedeki nem oranının artması, ilk günden bu yana da orman ve itfaiye teşkilatlarıyla vatandaşların yoğun mücadelesi sayesinde büyük ölçüde kontrol altına alınan yangın, Karabucak köyünün Korudağı mevkiinde 3 noktada sıkıştırılarak çevrelenmiş olarak sürüyor.

Günlerdir yangın bölgesinde görev yapan gazeteciler, yangının şiddetini, etkilediği yerleşim alanlarını ve kül olan ormanları gece gündüz aralıksız çalışarak televizyonlardan ve gazetelerden Türkiye’ye ve dünyaya duyururlarken, havadan çekilen görüntüler ve fotoğraflar da felaketin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Elde edilen görüntülerde, günlerdir karadan hemen her aşaması yakından izlenen bölgedeki tahribat daha net görüldü.

Akdeniz’e özgü eşsiz orman zarar gördü

Yangında, 1 ile 150 yaşına dek Akdeniz’e özgü ağaç ve bitki türleri de zarar gördü. Yangının kontrol altına alınmasıyla bölgede günlerdir egemen olan duman dağılmaya başladı. Dumanın dağılmasıyla yangının tahribatı ortaya çıkarken, Manavgat Beşkonak bölgesi, Serik’in Karataş ve Sarıabalı köyleri ve çevresinin rengi yeşilden siyaha dönüştü.

Son yıllarda Türkiye’nin en önemli yangınlarından biri olarak kabul edilen Manavgat ve Serik yangını sonucu, bölgedeki ağır tahribatının izlerinin silinmesiyle, sahip olduğu yeşilin tüm tonlarının egemen olduğu görünüme yeniden kavuşması da bölge halkının en büyük dileği durumuna geldi.

CNN

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: