jump to navigation

2008 SBS Sonuçları Adil Miydi? Ağustos 4, 2008

Posted by splitmerge in Her Telden.
Tags:
trackback

Evet bu sene ilk SBS yapıldı. Biraz da sorunlu oldu galiba. İlkler ve sonlar zordur ne de olsa ?

Ankete katılmak konu hakkında bilgi sahibi olmak için

Anket: SBS sonuçları

Reklamlar

Yorumlar»

1. fatma özgül - Ağustos 15, 2008

Merhaba,

Ben kızı 7.sınıfta okuyan bir veliyim. Kızım Tuba da saçmasapan bulduğumuz SBS mağdurlarından sadece biri. Tuba bu yıl 7.sınıftan SBS’ye girdi. 486 sbs puanı almasına karşın 88,4 karne ortalaması ile puanı 8 puan düşürülerek 478’e indi. Arkadaşlarından birçoğunun ise SBS puanları çok daha düşükken onlara 50 puana kadar bile ilaveler olmuş ve sınıf puanları Tuba’nın üstüne çıkmış. Bu durumu ilk öğrendiğinde kızım günlerce ağladı. Psikolojisi bozuldu. Çalışmasının, başarılı olmasının bir anlamı olmadığını aksine ödül yerine puanının azaltılarak cezalandırıldığını düşünüyor! Çünkü Tuba’nın hem SBS puanı hem de YBP’si arkadaşlarından yüksek olmasına rağmen puanı düşerken diğerlerinin yükseliyor. Bu duruma ben bile tahammül edemezken 12 yaşında bir çocuğu nasıl ikna edebilirim ki?
SBS sınıf puanı hesaplaması tamamen çelişkilerle dolu. Öyle bir puan hesaplama formülü koymuşlar ki aslında hiç kimse hakettiği yerde değil. Öyle ki; 200 SBS puanı alan bir öğrenci bile, 80 YBP ile +90 puan alarak 290 Sınıf Puanına yükselirken, SBS’den 500 puan alan bir öğrencinin, 85 YBP ile 18 puan düşerek 482 Sınıf Puanı alması muhtemel. Tabii bunlar sadece örnek daha vahim durumlar da sözkonusu olabilir puanlar değiştikçe. Sınıf Puanının 500 puana tamamlanmak istenmesi bu duruma neden olmaktadır. Çünkü sınıf puanını 500’e tamamlamak istediğinizde yüksek SBS puanı alana dur kardeşim senin puanın 500’e çok yakın sana YBP puanı olarak çok az puan verebilirim derken, diğer yandan SBS puanı 500’den uzaklaştıkça “sana YBP puanı daha fazla verebilirim çünkü sen 500 puanın daha çok altındasın, hem de seni az puan aldın diye ödüllendireyim” deniyor adeta.
Gelelim Yıl Sonu Başarı puanlarına: Yıl sonu başarı puanlarının okuldaki en yüksek başarı puanına endekslenmesi kadar adaletsiz bir hesaplama daha olamaz. Bir kişinin başarısı neden bütün öğrencileri etkilesin ki? Sadece bir kişinin YBP’si nasıl baz alınabilir ki? Benim bildiğim okul ortalamasıdır o okulun başarısını gösteren, tek bir kişi değil! Bu orantılama yöntemi yani öğrencinin YBP’sinin okuldaki en yüksek YBP’ye bölünerek, elde edilen sonucun 500 ile çarpılıp, sonra % 25’inin alınması sonuçlara damgasını vuruyor zaten. İnanılmaz puan farklarının ortaya çıkmasının en büyük etkeni de bu zaten. Örneğin; Ali 500 SBS puanı almış olsun, YBP’si de 85 olsun, okulundaki en yüksek başarı puanı 100 olsun, Ali’nin YBP’si 18,75 puan aşağı düşerek 481,25 oluyor. Ayşe de SBS’den 500 tam puan almış olsun, onun da YBP’si Ali ile aynı yani 85 olsun, Ayşe’nin okulundaki en yüksek başarı puanı ise 85 olsun; Bu durumda Ayşe’nin hiç puan kaybı olmadığı için 500 Sınıf Puanıyla SBS birincisi olur. Ali’yi ise kimbilir kaçbin kişi geçmiştir, siz düşünün! Kaldı ki bu YBP leri temelden oluşturan yıl içi sınavlar merkezi sistemden yapılan ve değerlendirilen ortak sınavlar değil, hiç bir öğretmenin not değerlendirmesi aynı değildir. Temelinden yanlış olan şey, bu YBP puanlarının SBS’ye dahil edilmesidir. Öyle okullar var ki öğrencileri sınavlarda alabildiğine zorluyor, öyleleri de var ki havadan puanlar vererek okullarının başarısını yüksek göstermeye çalışıyor. Bu kadar eşit olmayan bir ortamda bir de işin içine bu kadar dengesiz bir formülasyon ile öğrencilerin kaderini belirlemek affedilemez büyük bir hatadır diye düşünüyorum.
Birileri çıkar da itiraz eder diye beklerken hayal kırıklığına uğruyorum. Nerede bu veliler? Yoksa farkında değiller mi çocuklarının haksızlığa uğradığının. Ya da çok azınlıkta mı haksızlığa uğrayanlar? Öğrenciler ek puan alınca seviniyor. Oysa ki onları da haksız yere daha fazla ek puan alarak geçen binlerce öğrenci vardır. Şu an sıralamalar verilmediği için kimse işin ciddiyetinin farkında değil. Sınav sonuçlarının açıklandığı 31 Temmuzda MEB’in internet sitelerinde yayınlanan, doğru cevap başarı sayısını gösteren listenin akşamleyin yayından kaldırılmasının nedenini de çok merak ediyorum doğrusu! Bu listeyi benden başka göreni de duymadım ayrıca. Neden kaldırıldı söyleyeyim. Bu listeye göre öğrenciler kendilerini bir yüzdelik dilim içinde görebileceklerdi. Ama sonra bu YBP’lerden sonra hesaplanan Sınıf Puanlarıyla yüzdelik dilimlerinin negatif yönde çok değiştiğini gören öğrenciler ve veliler ayaklanacaktı da ondan.
Yazık geleceğimize, bu ülkeyi emanet edeceğimiz gençlerimize. Hem onların geleceğiyle hem de Türkiye’mizin geleceğiyle oynanıyor. Üstüne basarak söylüyorum “bu sistem üst seviyedeki Anadolu ve Fen Liselerinin kalitelerini ve başarılarını düşürecek, üstün yetenekli çocuklarımızı heba edecektir.”

Saygılarımla.

2. tolga - Ocak 22, 2009

senin o tuba denen kızını sikeyim seni de sikeyim amınıza boşalayım orospu çocukları sizi sbs nin de amına koyayım hiç ADİL değildi sizin de hepinizin de göt deliğini sikeyim ok saygılarımla…

3. oğuz buğdaycı - Şubat 24, 2009

terbiyeli konuş senin kız kardeşine böyle laf söleselerdi ne olurdu acaba bu arada bende geçen sene 6. sınıf sbs ye girdim sınav puanım 487 civarındaydı ve 5 puan düşürerek 482 oldu 91.07 lik ortalamam beni 5 puan düşürdü adaletsizlik tuba kardeşim seneye daha ii yaparsın

4. oğuz buğdaycı - Şubat 24, 2009

tolga mısn nesin birdaha kimseye internet üzerinde yazıların yayınlanandığı bir sitede küfür etme hele bir bayana asla

5. yahya - Mart 5, 2009

gerçekten öyle ben mesela sbs den 408 puan aldım ve okuldan sadece 5 puan geldi. diğer arkadaşlarım sbs den 390 larda almalarına rağmen okuldan aldıkları ek puan sayesinde hepsi beni geçti böyle bişey gerçkten çok saçma

6. oğuz buğdaycı - Mart 6, 2009

!!!!!aşkımsın öykü!!!!!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: