jump to navigation

ÖSS’nin gerçek şampiyonu Temmuz 20, 2008

Posted by splitmerge in Her Telden.
Tags: , ,
trackback
ÖSS’nin gerçek şampiyonu
Adana, Mersin, aa
20/07/2008

Konforlu evlerde yaşayan, her yıl dershaneye giden, en iyi okullarda eğitim-öğretim gören, geçim derdi olmayan, buna rağmen ÖSS’de ailelerinin yüzünü güldüremeyen öğrencilere, Mersin’deki yoksul bir aile çocuğundan ‘hayat dersi’ gibi başarı öyküsü çıktı.
24 yaşında ilk kez Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)’na giren Ali Taşar, okuma aşkı ve azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını ispatladı. İlköğretim ve liseyi açıköğretim aracılığıyla bitiren Taşar, ÖSS’de aldığı 343.812 puanla Türkiye 866’ıncısı oldu.

Mersin’in Kumkuyu beldesinde iki odalı kiralık bir evde yaşayan 8 nüfuslu ailenin en büyük oğlu Ali Taşar, beldedeki Kazım Tarhan İlköğretim Okulu’nun 7’nci sınıfında okurken, babası Ahmet Taşar bağırsak ülserine yakalandı. Hasta baba, en büyük oğlu Ali ile okula giden diğer 3 çocuğunu da okuldan almak zorunda kaldı. Eskisi gibi çalışamayan, birkaç gün çalışıp aylarca yatmak zorunda kalan babanın bu durumuna karşı ailenin geçimini Ali Taşar üstlendi. Omuzlarındaki ağır yüke rağmen babasının okuldan aldığı diğer 3 kardeşinin de yeniden okullu olmasını sağlayan Ali, aradan 4 yıl geçtikten sonra ‘açıköğretim okulu’ aracılığıyla hem ilköğretim hem de liseyi dışarıdan bitirdi. Ali Taşar, bu yıl ÖSS’de, Eşit Ağırlık-2 puan türünden 343.812 puan alarak, Mersin il 21’incisi olurken, Türkiye genelinde de 866’ncı sıraya yerleşmeyi başardı.

Ali Taşar, okuldan uzak kaldığı 4 yıllık sürede, okula gidip gelen yaşıtlarını gördükçe gizli gizli ağladığını, üzülmemeleri için anne ve babasına bunu belli bile etmediğini söyledi. Bir arkadaşından, açıköğretim okulu aracılığıyla okuyabileceğini tesadüfen öğrendiğini anlatan Ali Taşar, okulun 7’nci sınıfına kaydını yaptırdıktan sonra gündüz bağ işlerinde ve arıcılıkta, gece de ders çalıştığını anlattı. Sene kaybı olmadan ilköğretim ve liseyi bitirdiğini ifade eden Taşar, ÖSS’ye hazırlanırken de öğretmen bir yakınının tavsiyesiyle Adana’daki bir dershanede ücretsiz eğitim aldığını dile getirdi. Kardeşlerinin de aynı azimle çalıştıklarını anlatan Ali Taşar, kardeşi Toprak’ın geçen yıl Isparta Anadolu Lisesi’ni kazandığını, 22 yaşındaki kardeşi Dilek’in açıköğretimle ilköğretim okulunu bitirdiğini, diğer kardeşi Aysun’un da kendisiyle bu yıl ÖSS’ye girdiğini söyledi. Kardeşlerine kol kanat germekte kararlı olduğunu gösteren Taşar, “Her zaman Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumayı isterdim. Şu an Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan birçok üniversitede okuyabilecek puanım var. Ama kardeşimi yalnız bırakmamak adına onun tercihlerinde çok kötü bir üniversite olmaması halinde aynı üniversiteyi tercih edeceğim.”

 


Genç kızın okuma azmi

Manisa’nın Kula ilçesinde ilköğretim 5. sınıftan sonrasını dışarıdan tamamlamak durumunda kalan genç kız, ÖSS Sözel 2’de Türkiye 161’inciliğini elde etti. Serap Arslan, Kula Dört Eylül İlköğretim Okulu’nda 5. sınıfı tamamladıktan sonra eğitimine bazı sorunları nedeniyle devam edemedi. Okumaktan vazgeçmeyen Serap Arslan, ortaokulu dışarıdan tamamladı. Açık liseden mezun olan Arslan, bu yıl ilk kez girdiği ÖSS’ye dershanenin de katkısıyla hazırlanarak, Sözel 2’de 348,809 puanla Türkiye 161’incisi oldu. Serap Arslan, okumayı çok istediği için eğitimini dışarıdan sürdürdüğünü belirterek, “Liseyi de dışarıdan bitirdim. Tek hayalim olan üniversite sınavına da bu yıl girerek, bu başarıyı elde ettim. Hedefim, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü. Beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan aileme ve dershane idareci ve öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum.” dedi. Kula, aa

Reklamlar

Yorumlar»

1. atakan - Temmuz 20, 2008

buraya dikkat !
öncelikle arkadaşımızı tebrik ediyorum ancak burada çok önemli bişy farkettim haberde :

ali taşar, bu yıl, 24 yaşında ilk kez girdiği öss’de, eşit ağırlık-2 puan türünden 343.812 puan alarak, mersin il 21’ncisi olurken, türkiye genelinde de 866’ıncı sıraya yerleşmeyi başardı.

yazmakta.. ancak benim en yakın arkadaşım ea-2 puan türünde 345,738 puan alıp 1522.inci sırada kalıyor. haberde mi hata var yoksa ösym demi. yorumlarınız bekliyorum


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: