jump to navigation

İddianameden çarpıcı detaylar Temmuz 16, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback

Ergenekon iddianamesinde yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. İddianamede; faili meçhul cinayetler, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu ve Sabancı suikastleri, DSP-MHP-ANAP koalisyonuna yönelik darbe planı ve Susurluk skandalı yer aldığı belirtiliyor.

İSTANBUL – Ergenekon soruşturması iddianamesinde, geçmiş yıllarda meydana gelen faili meçhul pek çok olaya yer veriliyor, ancak bu olaylarla sanıklar arasında doğrudan bağlantı kurulması için yeterli delil bulunamadığı belirtiliyor.

Ahmet Taner Kışlalı cinayetinin yanısıra, İşçi Partisi’nde yapılan aramalarda bulunan Uğur Mumcu cinayetine ilişkin belgeler de iddianamede yer alıyor.

İki bin 500 sayfanın içinde Susurluk çetesi, PKK, Abdullah Öcalan, Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal ve DHKP/C’yle ilgili belgeler de var. Yani, Sabancı suikastı da soruşturma kapsamına alınmış görünüyor.

İddianamede, Ergenekon örgütünün DSP-ANAP-MHP koalisyonu döneminde darbe planı yaptığı da iddia ediliyor.

Danıştay saldırısının görüldüğü davada hakkında takipsizlik kararı verilen emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, Ergenekon iddianamesinde ise bu saldırı nedeniyle suçlanıyor.

İddianame Türkiye’de tanınan gazetecilerin ve bazı medya patronlarının örgüt tarafından fişlendiği bilgisini de içeriyor; hatta fişlemenin başka meslek gruplarından isimleri de kapsadığı belirtiliyor.

İddianamede “örgütte sağcı, solcu, dinci, milliyetçi, radikal dinci gibi birçok grubun yer aldığı”, “ancak bu grupların birbirinden haberdar olmadıkları, sadece örgütün üst kademesinin bu durumdan haberdar olduğu” tespiti de yer alıyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: