jump to navigation

Google hırsızların ekmeğine yağ sürdü Temmuz 13, 2008

Posted by splitmerge in Teknoloji Haberleri.
Tags: ,
trackback

Google’ın yeni hizmetiyle bir hırsız soymak istediği evi oturduğu yerden günlerce izleyebilecek.

Google’ın İngiltere sokaklarına yerleştirdiği dev kameralarla sokakların ‘göz hizası’ görüntülerini yayınlayacak olması İngilizleri telaşlandırdı. Yeni hizmetle bir hırsız soymak istediği evi oturduğu yerden günlerce izleyebilecek.

Google’ın ABD’deki bazı büyük kentlerde geçen yıl uygulanmaya başlayan, cadde ve sokakların göz hizası görüntülerini yayımlama hazırlığı, özel hayata büyük bir müdahale olacağı gerekçesiyle İngiltere’de büyük bir tartışma başlattı.

Ülkedeki milyonlarca evin yanı sıra işyeri, klinik, otel ve okul gibi kamuya açık mekanların sadece adresleri yazılarak göz hizası görüntüsünün elde edilebileceğini belirten insan hakları ve özgürlük savunucuları, bu görüntülerin online olarak yayımlanmasının bazı suç çetelerinin faaliyetlerine de kolaylıklar sağlayacağına işaret etti.

“StreetView” adlı internet sitesinde yayımlanacak görüntülerin dünyanın herhangi bir yerinden girilecek adres ve posta koduyla elde edilebileceği, bu sayede istenen adresin 360 derecelik görüntülerinin elde edilebileceği belirtiliyor.

Site sayesinde belli bir bina, insan ya da otomobilin görüntüsünün yakınlaştırılabileceğine dikkat çeken eleştirmenler, bu sayede bir hırsızın, soymak istediği ev hakkında günlerce oturduğu yerden istihbarat edinebileceğini ve potansiyel kurbanlarını en zayıf anlarında yakalayabileceğini savundu.

Görüntülerin insanların günlük faaliyetlerini de izleme olanağı tanıdığını belirten uygulama karşıtları, yüzlerin bulanıklaştırılmasının da özel hayatın gizlilik ilkesini korumaya yetmeyeceğinine, pek çok kişinin yüzü bulanıklaştırılsa bile saçı, giysileri ve diğer bazı belirgin özellikleriyle tanınabileceğine dikkat çekiyor.

Google, İngiltere için kurulacak internet sitesinin ne zaman hizmete gireceğini açıklamaktan kaçınıyor. Ancak şirketin logosunu taşıyan pek çok aracın İngiltere’nin dört bir yanında sokak ve caddelere 360 derece dönebilen dev kameralar yerleştirmeye başladığı belirtiliyor.

Google’ın daha önce başlattığı, kuş bakışı görüntü veren Google Earth sitesi de çok fazla detayın görülebildiği gerekçesiyle itirazlarla karşılaşmıştı. Bu uygulamayı eleştirenler, bunun, hırsızların soymak istedikleri evin en kolay kaçış yolları konusunda ön çalışma yapmasına olanak tanıdığını ve otomobil modelleri ile bahçelerden yansıyan zenginlik ya da fakirlik işaretlerini ortaya serdiğini savunmuştu.

Ntvmsnbc

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: