jump to navigation

Türkiye telekomda AR-GE ile büyüyecek Temmuz 10, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , , ,
trackback

Kemalettin BULAMACI

Geçtiğimiz haftanın bilişim sektöründe kuşkusuz en büyük gelişmesi, en çok konuşulan konusu Turkcell’in yüzde 100 sahibi olduğu Turcell Teknoloji’nin Gebze’de açmış olduğu yeni AR-GE merkeziydi.
Business Week dergisinin her yıl yayımladığı “infotech 100” listesinde 25’inci sırada yer alarak tüm dünya teknoloji devlerini kıskandıran Turkcell’in,  AR-GE şirketinin yeni üssü kısacası. Tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Google, bu sıralamada 11’inci sırada yer alırken Turkcell’in Intel, Microsoft gibi devleri geride bırakarak 25’inci sırada yer aldığı bu listede 11’inci sırada yer alan Google’ın Silikon Vadisi’ndeki merkezine nispet yapar derecede modern, işyerini bir yaşam alanına dönüştüren üsten bahsediyorum.

Çim kayak pisti, dağcılık merakı olanlar için tırmanma duvarı, spor salonu, oteli ve orada çalışmak için insanları motive edecek bir çok yeniliğe imza eden 8 bin metrekarelik dev bir kampus Turkcell Teknoloji’nin yeni üssü.  500 kişiye istihdam sağlayacak şekilde tasarlanan binada şuan 246 kişi çalışıyor. 230’u AR-GE projelerindeki mühendis, genç Türk beyinler. Yıl sonuna kadar binanın kapasitesini tamamen dolduracak gibi gözüküyorlar Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı ile yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime göre.

Avrupa birliğine girmeye çalışan bir ülkenin, gayri safi milli hasılaya oranla binde 5 seviyelerinde seyreden AR-GE harcamasını göz önüne alırsak girmeye çalıştığımız AB’nin yüzde 2-3’lük oranına erişmek için böyle yatırımlara ihtiyacımız var.

Turkcell Genel Müdürü  Süreyya Ciliv’in doğum gününe denk gelen yeni üssün açılışını da Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım gerçekleştirdi. Siyasi görüşleri, AK Parti’nin ve Ulaştırma Bakanı’nın bugüne kadar yapıp yapmadıklarını bir tarafa bırakalım. Ben şahsen kendisini Cem YILMAZ kadar çok severim.

Sayın bakan açılış konuşmasında Türkiye’de kendi iktidarları döneminde AR-GE’ye verilen desteğini ne kadar artış gösterdiğini falan anlattı. Halen kamunun devlet AR-GE teşviklerinden aldığı payın yüzde 70’ler düzeyinde olduğunu, bunun tersine dönüp özel sektöre daha fazla teşvik verebilmeyi hayal ettiklerini anlattı. Süreyya Ciliv de bu tip merkezlerde yapılacak AR-GE üretimi ve “akıl terinin” ihracatına nasıl önem verdiklerini. Hepsi iyi hoş da. Türkiye’nin ihracatı, ithalata dayalı. Bu Turkcell Teknoloji’nin yeni üssünde de kendini gösteriyor. Dünyaya teknoloji ihracatı yapacağız. Türk beyin gücüyle. Ama merkezdeki mobilyalar İtalyan. Kullanılan teknik ekipman Amerikan.

Eğer bir AR-GE üssü kuruyorsan, bu yola baş koyuyorsan bunların atlanmaması gerekir. Yerli malı. Yurdun malı. AR-GE yapmaya niyetlenenler başta olmak üzere herkes bunu kullanmalı.

Yeni binadaki elektrik sistemi de bunu kavramış olacak ki  Bakan Binali Yıldırım tam AR-GE ve Türkiye’nin atılımından bahsederken elektrikler kesildi. Yeni bina. Aksaklık olabilir. Ancak herkesin övdüğü Türk Mühendislik zekasının bir örneği olsa bu binanın elektrik sistemi sayın “bakanımız” böyle bir mağduriyet yaşamazdı.

“Bakan” demişken. Açılışta kurdele kesim töreni. Kameraman ve foto muhabir arkadaşlar “bakan” kurdele keserken en iyi kareyi yakalamak için “Sayın bakanım. Buraya bakar mısınız?” diye soruyorlar.

Bakanın cevabı gazetelerde yer alan fotoğraflarda sabit. “Hangi birinize bakayım?”. Açılışta çevremdekilere hatırlattığım gibi sizlere ve sayın bakana da bir kez daha hatırlatayım.

Siz “BAKAN”sınız. Herkese bakmak zorundasınız. Ama sadece bakmak Türkiye’yi ileriye taşımıyor. Turkcell gibi harekete geçmek gerekiyor.

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: