jump to navigation

Google’ın bilgileri çalındı Temmuz 7, 2008

Posted by splitmerge in İnternet.
Tags: ,
trackback

Amerika’daki ofislerden, 2006 yılından öncesindeki Google çalışanlarının kişisel bilgileri çalındı. 26 Mayıs’ta gerçekleşen hırsızlık olayında isim, adres, sosyal güvenlik numarası gibi çeşitli bilgiler sızdırıldı.

26 Mayıs’ta Google için çalışan yan şirket Colt Express Outsourcing Services’in 2006 yılından öncesinde işe giren çalışanlarına ait kişisel bilgiler çalındı. Kesin rakam verilmemekle birlikte çok sayıda çalışana dair isim, adres veya sosyal güvenlik numarası gibi daha pek çok bilgi ele geçirildi.
Hırsızların sistemde sahte hesaplar ve kimlikler yaratarak ilgili verilere ulaştığı düşünülse de bir yandan da olayın neden kaynaklandığı araştırılıyor. Çalınan bilgiler arasında kredi kartı numaraları yer almıyor. Ancak elde edilen bilgiler sahte kimlikle kredi kartı almaya yarayabilecek yeterlilikte olduğundan ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalındığı ifade ediliyor.
Google şu günlerde Colt’un hizmetlerinden faydalanmıyor. Bu kararı olaydan çok uzun süre önce alan şirket, güvenlik açığının aracı şirketle ilgili bir durum olduğunun da altını çiziyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: