jump to navigation

Turkcell Teknoloji’de fazla ileri gitti Temmuz 3, 2008

Posted by splitmerge in Teknoloji Haberleri.
Tags: , ,
trackback
Microsoft’un A takımından ayrılarak Türkiye’ye dönerek Turkcell’in başına geçen Süreyya Ciliv’in ilk zamanlarında sarf ettiği “Turkcell bir teknoloji şirketi olacak” sözünün hakkını veriyor. TÜBİTAK yerleşkesinde yer alan Turkcell Teknoloji binası üst düzey katılımla yapıldı

Yüzde yüz Turkcell şirketi olan Turkcell Teknoloji, ülkemizde üretilen yerli bilgi ve teknolojilerin küresel değere dönüştürülmesini, Türkiyenin yüksek nitelikli insan kaynağını AR-GE faaliyetlerinde değerlendirerek tersine beyin göçü yaratmayı, ekosisteminde yer alan firmalarla birlikte büyümeyi ve yurtdışı pazarlara açılarak teknoloji ihraç etmeyi hedefliyor.
Uzun vadeli araştırma faaliyetlerinin yanı sıra, üniversiteler, araştırma enstitüleri ve çeşitli kuruluşların AR-GE bölümleri ile işbirliği yaparak mobil iletişim sektörünün diğer sektörlerle sinerji yaratması amaçlanıyor.
Turkcell Teknoloji ,uluslararası standartların belirlenmesi, ileri teknolojilere ilişkin forum ve çalışma gruplarına katılım gibi alanlarda etkin faaliyetler yürüterek küresel gelişmelere yön vermeye odaklanıyor.

TURKCELL TEKNOLOJİ MİSYONU

Turkcell Teknoloji faaliyetlerini, iletişim ve etki alanında yenilikçi teknoloji ve ürünler geliştirmek misyonuyla yürütüyor. Bu kapsamda, Turkcellin müşterilerine dokunduğu tüm süreçlerde fark yaratacak hizmet, ürün ve altyapılar geliştiriliyor, bu çözümler ürünleştirilerek uluslar arası pazara ihraç ediliyor. Bunun yanı sıra sadece bilişim ve iletişim değil diğer sektörlerde de iletişimin daha etkin kullanımına yönelik teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülüyor.
Turkcell Teknoloji tüm bu faaliyetlerini yürütürken ekosistemi (iş ortakları, ar-ge şirketleri, araştırma enstitüleri, üniversiteler, STKlar, ) ile birlikte büyümeyi amaçlıyor. Sahip olduğu bilgi ve deneyimi ulusal faydaya dönüştürmeyi ve alacağı patentlerle değer yaratmayı öncelikli hedefleri arasında belirtiyor.

YENİ TEKNOLOJİ ÜSSÜ

Turkcell Teknolojiânin Gebze-TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Teknoloji Serbest Bölgesiândeki yeni binası uluslararası standartlarda, 6000 8000 metrekare kapalı alana ve 500 kişi kapasiteye sahiptir. Yaklaşık 250 AR-GE elemanı ile destek personelinin çalıştığı ve 15 milyon dolar yatırım ile gerçekleştirilen bina, araştırma ve geliştirmeyi teşvik edecek şekilde özgün ve özgür bir çalışma ortamı yaratmaktadır. Sosyal ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak sauna, spor salonu, kuaför kuru temizleme hizmeti, çim kayağı alanı, tırmanma duvarı, kütüphane, konaklama odaları eğlence ve dinlenme alanları inşa edilerek, bina içinde 7/24 yaşam mümkün kılınmıştır.
Yaş ortalaması 27 olan Turkcell teknoloji çalışanlarının yüzde 4ü doktora, yüzde 22si yüksek lisans ve yüzde 74ü Lisans mezunu olup, yüzde 79ü üniversitelerin mühendislik diploması sahibidir.
Turkcell Teknoloji, en iyilerle çalışmaâ prensibinden yola çıkarak Türkiye ve Dünyada yetişmiş yüksek nitelikli insan kaynağı için en uygun çalışma ortamını yaratıyor, tersine beyin göçüne katkı sağlıyor.

AB 7. ÇERÇEVE PROGRAMI VE EUREKA KAPSAMINDAKİ FAALİYETLER

Türkiyede telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri alanında uzmanlaşmış AR-GE kadrosuyla uluslararası AR-GE faaliyetlerinde bulunmayı ve ülkemizin bu alandaki başarılarını artırmayı hedefleyen Turkcell Teknoloji, TÜBİTAKâın koordinasyonunda yürütülen Avrupa Birliği Çerçeve Programları ve EUREKA Programlarıâna aktif olarak katılıyor.

EUREKA kapsamında Avrupanın önde gelen firmaları tarafından yazılım AR-GE alanında yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi için oluşturulan ITEA2 ve CELTIC kapsamında çalışmalar yürütülüyor.

GELİŞTİRİLEN ÜRÜN VE TEKNİK ALTYAPILAR

Türkiye’nin lider, Avrupanın abone sayısı açısından en büyük GSM operatörlerinden biri olan Turkcellin bu başarısında, müşterilerin hayatını kolaylaştırmak ve zenginleştirmek üzere tasarlanmış yenilikçi hizmetler ve bu hizmetlerin sunulmasını olanak tanıyan teknik altyapı büyük rol oynuyor.

EvTurkcell

Nisan ayında Turkcell müşterilerin hizmetine sunulan EvTurkcell servisi, Turkcell müşterilerinin Turkcell hatlarını kullanarak evlerinden şehir içi ve şehirler arası sabit hatlarla indirimli konuşmalarını sağlıyor. Evturkcell servisimiz, yüzde yüz Türk mühendislerinin bilgi birikimi ile 6 ayda tamamlandı.

TurkcellMobilİmza

Ayrı bir akıllı kart ve kart okuyucu kullanmaya gerek olmadan resmi başvuruların uzaktan yapılabilmesini sağlayan TurkcellMobilİmza, tüm özel, kamu ve banka işlemlerinin mobil olarak yapılabilmesine olanak tanıyor. Örneğin havale ve EFT işlemleri internet bankacılığı üzerinde mobil imza ile güvenle imzalanabiliyor. TurkcellMobilİmza, e-Türkiye dönüşümü açısından da önem taşıyor.

Border Roaming Gateway

Sınırlara yakın yerlerde teknik nedenlerle, istem dışı olarak bir başka yurtdışı operatöründen hizmet almayı ve buna bağlı olarak söz konusu operatörün Roaming tarifeleri üzerinden pahalı ücretlendirilmeyi engellemek ve müşteride memnuniyetsizlik yaratan bu tür vakaları azaltmak amacıyla geliştirilen Border Roaming Gateway çözümü de bir Turkcell Teknoloji ürünü.

Faturalandırma, Tahsilat ve İdari Takip Çözümleri

Sabit ve Mobil Telekom operatörlerine rekabette fark yaratacak hızlı, esnek ve maliyet odaklı operasyonları desteklemek amacıyla yeni nesil faturalandırma, tahsilat ve idari takip altyapıları Turkcell Teknoloji bünyesinde geliştirilmiştir.

3N Video Uygulamaları

Üzerinde 3. Nesil Multimedya uygulamalarının gerçekleştirildiği Video Servisleri GW ve uygulamaları Turkcell Teknoloji bünyesinde geliştirilmektedir.

EIR (Equipment Identity Register)

EIR (Equipment Identity Register), çalıntı ve kaçak telefonların kullanımını engellemek için kullanılan altyapı Turkcell Teknoloji bünyesinde geliştirildi.
SIM Kart Yönetimi ve Uygulamaları
SIM kartın uzaktan kişiselleştirilmesi ve yönetimini sağlayan alt yapı Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilmiştir. Bu vesileyle SIM kart lojistik maliyetleri önemli ölçüde azaltılmış, ve SIM kartlar katma değerli bir servis platformuna dönüştürülmüştür. Üzerinde çok esnek ve hızlı uygulama geliştirme altyapısı yeteneği sayesinde pazarlama aktiviteleri önemli oranda dinamizm kazandırılmıştır.

ITR (Intelligent Trafic Routing)

ITR (Intelligent Trafic Routing), uzak mesafe taşıyıcı seçerken en kaliteli ve uygun maliyetli alternatifi akıllı ölçme ve değerlendirme ile operatör seçebilme imkanı sunan bir çözüm.
112 Acil Ambulans
25 ildeki 112 Acil servis tarafından kullanılan 112 Acil Ambulans servisi ile arayan telefon numarasından otomatik olarak adres tespiti yapılıyor. Olay yeri sayısal haritalar üzerinde belirleniyor. Ekipler GPS uyduları ve sayısal haritalar sayesinde olay yerine anında yönlendiriliyor ve bölgeden anlık bilgi aktarımı yapılıyor. Ayrıca hastaneler ambulans daha yoldayken haberdar ediliyor, hastanelerdeki boş yatak durumları ve nöbetçi personeller Komuta Kontrol Merkezi’nden on-line izlenebiliyor.

M-Eğitim
TÜBİTAK-TEYDEB tarafından AR-GE projesi olarak desteklenen Turkcell m-Eğitim projesi, mobil ortamda eğitim içeriklerine erişmeyi ve etkileşimli eğitimlere katılımı olanaklı hale getiriyor.

UNIVERCELL

Turkcell Teknolojinin ürün ve servis geliştirme altyapısı (SDPA) profesyonel iş ortakları, üniversiteler ve öğrencilerin kullanımına da açılmış durumda. Proje sayesinde üniversite öğrencileri servis ve ürün geliştirme, eğitim ve akademik çalışma için ihtiyaç duydukları platforma doğrudan ulaşabiliyor. Öğrenciler, Turkcellin sağladığı SMS/MMS gönderme ve toplama, GPRS/WAP servisleri, telefona içerik indirme gibi telekomünikasyon hizmetlerini kullanarak yeni ürün ve hizmetler geliştirebiliyor.

UniverCell çalışmalarına 13 büyük üniversite ile protokol imzalanarak başlandı. Projenin 50nin üzerinde üniversiteye açılması hedefleniyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: