jump to navigation

Microsoft’tan oyun geliştirme atağı Temmuz 3, 2008

Posted by splitmerge in Teknoloji Haberleri.
Tags: , ,
trackback

Microsoft Türkiye, İnovasyon Merkezi projesi kapsamında yerel yazılım ekonomisinin desteklenmesi için bir ilke daha imza attı: 23-27 Haziran tarihlerinde Oyun Geliştirme Önkuluçka Faaliyetleri kapsamında Microsoft XNA Game Studio ile Oyun Geliştirme etkinlikleri düzenledi. Öğrencilerin ve genç girişimcilerin oyun geliştirme alanındaki yaratıcı fikirlerini hayata geçirmeleri için İstanbul ve Ankarada gerçekleştirilen seminer ve çalıştaylara yurtdışından davetli uzmanlar da katıldı.
23 Haziranda İstanbulda gerçekleştirilen etkinliğin ilk bölümünde oyun geliştirme alanında çalışan iş ortakları, akademisyenler ve öğrencilere Oyun Geliştirme üzerine bir seminer verildi. 24 – 27 Haziran tarihleri arasında Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilen ikinci bölümde ise, seminerin tekrarını takiben, XNA Game Studio ile uygulamalı oyun geliştirme çalıştayı yapıldı.

Oyun geliştirme çalıştayına katılmak için başvuruda bulunan 650 kişi arasından seçilen 30 kişi Ankaradaki çalıştaya katıldı. Bilgisayar başında gerçekleştirilen eğitim için özel hazırlanmış içerik, birçok ülkede benzer çalışmalar gerçekleştiren uluslararası oyun geliştirme kamp lideri Einar Ingrebrigsten tarafından verildi. katılımcılar, XNA Game Studio ile gerçekleştirdikleri projeleri için, yaz ayları boyunca çevrimiçi öneri ve destek alabilecekler.

Einar Ingebrigsten, bilgisayar oyunlarının müzik, film gibi diğer eğlence seçenekleri ile karşılaştırıldığında çok daha uygun fiyatlarla temin edilebildiğini belirterek, ekonomilerin kötüye gittiği durumlarda dahi bilgisayar oyunlarına talebin devam ettiğini söyledi. Ingebrigsten şöyle devam etti:

Microsoft Türkiyenin oyun geliştirme konusundaki çalışmaları diğer ülkelere model oluşturabilir. Tüm dünyada 35.000 oyun geliştirici bulunmasına rağmen, oyun geliştirme aracı XNA Game Studionun bugüne kadar 300.000 kişi tarafından indirilmiş olması programa gösterilen ilgiyi açıkça gösteriyor. Bugün, dünyadaki en yaygın oyun platformu Windows İşletim Sistemli bilgisayarlar. Burada düzenlediğimiz çalıştay ile yetenekli kişilerin oyun konusunda eğitilmesine imkan tanıdık. Bu etkinlik oyun geliştirmede yepyeni bir dönem anlamına geliyor. Oyun geliştirme sektöründe dünya pazarı 30 milyar dolar. Seminer ve çalıştay Türkiyenin de bu büyük pazarda bir oyuncu haline gelebilmesi açısından önemli bir ilk adımdı.

XNA Game Studio hakkında

XNA Game Studio sayesinde C# programlama dili kullanılarak oyun yazmak çok daha kolay hale geliyor. XNA GS ile hazırlanan oyunlar PCde çalıştığı gibi Microsoftun oyun konsolu XBOX 360 ve mobil cihazlarda da çalışabiliyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: