jump to navigation

TEKNOLOJİ ÇÖPLÜĞÜ YARINDAN DA YAKIN Temmuz 1, 2008

Posted by splitmerge in Tekno Yaşam.
Tags: ,
trackback

Sürekli değişen teknoloji ve yenilenen modeller insanların iştahını kabartıyor. Tüketim çılgınlığı yaz aylarında duraksasa da, Eylül ayından itibaren bizleri yeni kampanyalar bekliyor.

Yavuz Şahin
Başarının sırrı üretimden geçiyor. Bir ülkenin üretimi ne kadar çoksa, toplumun refah seviyesi de o kadar yüksektir. Ama bizler ne yapıyoruz? Tabii ki tüketiyoruz! Üretim kaynaklarımız olmadığından değil, tüketimin dayanılmaz cazibesine kapılmışız bir kere. Hepimizin evinde kullanmadığımız, tozlanmış bir elektronik cihaz vardır. Bunların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bir yerde dur dememiz gerektiğini bildiğimiz halde, diyemiyoruz. Cebimizde para olmasa bile herhangi bir elektronik marketin önünden geçerken ağzımızın suları akıyor. Niye biz böyleyiz, diyenleri duyar gibiyim. Çünkü bizler insanız. İnsanlar hep daha fazlasını isterler. Yaratılışımız bu bizim.

Örnek olarak cep telefonlarını verirsek; moda, tüketiciyi cezbeden reklâmlar, tüketim çılgınlığı, taksitli satışlar dolayısıyla cep telefonları pazarda önemli miktarda alıcı buluyor. Çok kısa sürede yüksek miktarlarda satış rakamlarına ulaşan bu cep telefonlarının, aslında bir teknoloji çöplüğü oluşturduğunu biliyor musunuz? Yakından tanıdığım birkaç telefon satan arkadaşım var. Onlardan duyduğum sözler de bu söylediklerimi destekler nitelikte. Neden ikinci el cep telefonu satan dükkânların sıfır cep telefonu satan dükkânlardan fazla olduğunu biliyor musunuz? Durun size söyleyeyim. Çünkü bilinçli tüketim yapmıyoruz. Pantolon değiştirir gibi cep telefonu değiştirirsek olacağı bu. Cep telefonu çılgınlığında yaşadığımız bu gerçek bilgisayar kullanıcılarına da sıçradı. ADSL kullanıcı sayılarından da anlaşılacağı gibi gitgide artan kullanıcı sayısı çöplük oluşumunun sinyallerini verir nitelikte.

AMAN DİKKAT!

Bilgisayar kullanıcıların artması tabii ki sevindirici, bunu teşvik eden insanlardan biri olarak gururlanmıyor değilim. Burada önemli olan sorun bilinçli tüketici modelini kafamıza yerleştirmemiz. Teknolojik bir alet almadan önce kendi kendimize birkaç soru sormalıyız. Benim bu teknolojiye ihtiyacım var mı? Bu teknolojiyi tam anlamıyla kullanabilecek miyim? Kullandığım başka bir cihaz da bu işlevi görür mü? Benzeri soruları kendimize sorduktan sonra satın alma kararımız vermeliyiz. Mesela yapılan araştırmalara göre son model cep telefonlarını alan kişilerin, telefonlarını  sesli görüşmeler için kullandığı belirlenmiş. Yani bu telefonları satın alan 100 kişi den 90’ı ses, veri, metin, resim, radyo ve video kaydı ve görüntüleme gibi gelişmiş birçok özelliği kullanmıyor. Bilgisayarlarımızda da aynı sorun hâkim. Herhangi bir optik okuyucu işimizi görecekken biz DVD yazıcılara yönelmiş durumdayız. Kaç kişi evinde DVD yazdırıyor?

İHTİYAÇLARIMIZI BELİRLEYELİM

İhtiyaçlarımızı belirleyip ona göre bedel ödesek bu sorun ortadan kalkacak. Bizler de evlerimizi kullanmadığımız cihazlarla doldurmayacağız. Bu sayede kalkınır mıyız bilinmez ama. Kullanmayacağız bir şeye para vermeyin. Bir cihaz alırken bir kere değil bin kere düşünün.

GEÇTİĞİMİZ AY
Geçen ayki “KORSANLIKTA ÜZERİMİZE YOK” başlıklı köşe yazımla ilgili olumlu ve olumsuz birçok eleştiri aldım. Buradan bana mesaj atan herkese teşekkür etmek istiyorum. Yazımda anlatmak istediğim konunun, en çok kullanılan yazılımlara para verin veya satın alın gibi anlaşılması beni üzdü. Bunların yerine ücretsiz kullanabileceğiniz birçok yazılım (işletim sistemi, ofis programları v.b.) var. Burada önemli olan emeğe saygıdır.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: