jump to navigation

LCD mi, Plazma mı? Temmuz 1, 2008

Posted by splitmerge in Donanım.
Tags: ,
trackback

TV almadan önce bu tarz bir soruyu birçok kişi birbirine sorar ve araştırma yapar. Ama genellikle alınan cevaplar yüzeysel ve karmaşıktır. Bu ayki köşe yazımda sizlere LCD ve Plazma arasındaki farkları anlatmaya çalışacağım.

Yavuz Şahin
Yüksek çözünürlüklü TV yayınlarının izlenmesi için üretilen LCD ve Plazma TV’ler Türkiye de amaçları doğrultusunda kullanılmaktan uzaktalar. Çünkü yüksek çözünürlüklü yayın yapan bir kanal yok. Sadece büyük ve geniş ekran için alınan bu tarz ürünler dijital uydu yayınları veya kablo TV yayınları izlendiğinde oldukça kötü sonuçlar veriyor. Çünkü, bu yayınların çözünürlükleri oldukça düşük. Büyük bir ekranda bu tarz yayınların izlenmesi görüntü kalitesi açısından kötü sonuçlara yol açıyor. Ama HD DVD ve BlueRay filmleri izlendiğinizde TV’nizin esas görüntü kalitesini görmeniz mümkün.

LCD teknolojisi yeni bir teknoloji değil. Hatırladığım kadarıyla 1970’den önce bulunmuş bir teknoloji. Bu teknolojinin temeli sıvı kristal hücrelere verilen farklı voltaj akımlarına göre görüntü oluşturmaktır. LCD TV’lerde bu görüntü iki cam tabaka arasında bulunan likit kristal hücrelerin harekete geçmesiyle görüntüyü oluşturma temeline dayanır. Bu teknoloji CRT TV’lere göre az güç harcaması, titreşim yapmaması, az yer kaplaması ve görüntünün daha net ve parlak olması gibi avantajlara sahiptir. Bu tarz avantajlarının yanında tepki süresinin düşük olması, ekran üzerindeki kristallerin çabuk bozulması ve kontrast seviyelerinin düşük olması gibi eksi yanları da bulunuyor.

Plazma teknolojisi neon ve zeon gazlarından oluşan bir teknolojidir. Her piksel için bir tüp bulunur ve bu tüp içersine neon ve zeon gazları yüklenir. Bu tüplere elektrik akımı verildiğinde gaz plazma haline dönüşür ve UV ışığı yayar. Bu ışık gözle görülmediği için tüpler kırmızı, mavi ve yeşil renk tabakalarıyla boyanır. Bu sayede gözle görülür UV ışıkları yayarak görüntü oluşturulur. Bu teknoloji büyük ekranlar elde etmek için ideal bir çözümdür, az yer kaplar ve hafiftir ve HD uyumuyla mükemmel görüntü kalitesine ulaşır. Ama güç tüketiminin fazla olması ve ekran üzerindeki görüntünün uzun süre kalmasından kaynaklanan yapışmalara yol açabilir.

Teknik özellikler kaliteyi belirler mi?

Kısaca LCD ve Plazma TV’lerin artı ve eksi yanları bunlar. Ürünlerin teknik özellikleri aynı bile olsa paneller yan yana konulduğunda görüntü kalitesinde farklılıklar gözükebiliyor. Bunun sebebi üreticilerin farklı malzemeler ve yapım teknolojilerini kullanmasından ileri geliyor. Tavsiyem TV almadan önce denemeniz. Özellikle hareketli sahnelerdeki geçişlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sahnelerde bozulmalar yaşanıyor ise kullanılan panel kötü demektir. Ayrıca karanlık sahnelerdeki siyah renklere dikkat edin soluk değil canlı bir siyah renk vermesi, derinliğin düzgün ve objelerin kenarlarının belirgin olması gerekiyor. Bir de karışık renkli görüntülerdeki renk geçişleri önemli, renklerin canlılığı ve ayırt edilmesi ne kadar iyiyse kullanılan panel o kadar kaliteli demektir. Plazma TV’ler siyah renk gösteriminde LCD TV’lere göre daha iyi olsa da üreticiler bu konuda yeni yatırımlar yaparak teknolojilerini geliştirmeye çalışıyor. LCD TV üreticileri bu konu da daha aktif.

Eğer büyük bir oturma odasına sahipseniz Plazma almanızı tavsiye ediyorum. Bu tamamen kişisel tercihimdir. Ama bir yandan da LCD teknolojisine yapılan yatırımlar beni düşündürüyor. Plazma teknolojisi yerinde sayarken LCD her geçen gün gelişiyor. Küçük bir ortamda TV izliyorsanız 32 inç LCD alabilirsiniz. Çünkü küçük bir odada 32 inç den büyük bir TV dikkat dağılmalarına yol açıyor ve bir süre sonra seyrettiğiniz şeyleri hatırlamakta zorluk çekebiliyorsunuz. Bunu bizzat denemiş biri olarak şu an için LCD ve Plazma TV almayı düşünmüyorum. Ülkemizde yayınlanan televizyon kanallarının, yayın kaliteleri arttığın da bu tarz TV’lerin gerçek değeri anlaşılacak. İşte o zaman bende bu tarz bir TV’ye yönelmeyi düşünüyorum.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: