jump to navigation

KORSANIN İNTERNET REHBERİ Temmuz 1, 2008

Posted by splitmerge in İnternet.
Tags: ,
trackback

Aytun Çelebi

İnternet kullanımı her geçen gün artarken, servis sağlayıcılar planlarını değiştiriyor. Yakın gelecekte sınırsız bağlantılar ortadan kalkıp, kotaya göre ücretlendirme esas olabilir.

İnternete bizden ve çevremizdeki birçok ülkeden on küsur yıl önce bağlanan ABD halkı, bağlantı koşullarının değişimine de yol gösteriyor. Bizler dial-up modemlerle 800 lü numaraları arayıp, aybaşında faturada 800 lü hatlara zam geldiğini öğrenip hayalkırıklığına uğrarken, ABD de insanlar yaşadıkları blokta internet hızının neden azaldığını merak etmekle meşguldü.

2000 yılında seyrettiğim bir reklam filmi bana bugünlerin ipucunu önceden vermişti. Blokta yaşayan tüm evlerdeki bilgisayarlara yakınlaşan kamera, insanların düşük hızlarda çıldırma eşiğinde yaşadığını gösteriyordu. En sonunda birinin yüksek hızda dosya indirdiğini öğrenenler, öfke patlamasıyla evi taş yağmuruna tutuyordu. Ve sonunda firmanın sloganı ekrana geliyordu: Kablo internete bağlanırsanız, başkaları sizi yavaşlatabilir. ADSL herkese ayrı bir hat sunuyor vs

Bugün genişbant internet seçenekleri ve hızı konusunda ABD, Avrupa ve Uzak Doğu daki ülkelerle başa baş konumdayız. Aklınıza fiyat takılıyorsa bilin ki bizdeki Başka ülkeler daha hızlı ve daha ucuz şikyetlerinin benzerleri ABD deki internet bağlantısı üzerine tartışılan forumlarda da görülüyor.

Ancak benim dikkat çekmek istediğim başka bir konu. Bizler internetin daha hızlanıp, daha ucuzlayacağını sanarak yanılıyor olabiliriz. Bunları bu meseleleri bizden on yıl önce yaşamaya başlayan ABD deki bazı araştırma ve analist yorumlarına dayanarak söylüyorum. Zira Big Champagne adlı dosya paylaşım siteleri üzerine çalışan bir araştırma şirketi, internetteki veri akışının yaklaşık yarısının P2P (BitTorrent, eDonkey, LimeWire vb. dosya indirme ağları) üzerinde gerçekleştiğini duyurdu.

Kullanıcı sayısı hem büyüyen çocuklar, hem de internetin nimetlerini (!) yeni keşfeden erişkinlerle birlikte hızla artıyor. Bu durum bant genişliğini de etkiliyor. Diğer yanda başta Apple olmak üzere birçok HD film servisi filmleri ve müzikleri yasal olarak sunuyor. Ülkemizde de yakında hizmete girecek olan IPTV servisleri dünyada HD ye geçiyor.

Bir süre sonra IPTV ye korsan erişim olacağı da aşikr. Dolayısıyla servis sağlayıcıların önünde iki seçenek bulunuyor. Birincisi bant genişliğini ve hat kapasitesini artırmak, ikincisi de hızları sınırlandırmak ya da fiyatları yükseltmek. Herkesin fiyatlardan şikyetçi olduğu, buna karşın gereken bant genişliğinin her sene ikiye katlandığı (bkz. ABD) bir ortamda İSS ların tercihi ikinciden yana olacaktır.

Sınırsız bağlantılar yerini kotalı bağlantılara bırakırken, kademeli ödemeye sahip çeşitli internet bağlantıları hayatımıza girebilir. Hatta cep telefonu operatörlerininkine benzer ıncık cıncık dolu, neyi nereden başlatacağımızı, ne kadar ücret vereceğimizi asla kestiremeyeceğimiz kampanyalı bağlantılar dönemi de ortaya çıkabilir.

Yakında seyretmeyecekleri filmlerle hayatlarını ve internet otobanını dolduran yiyip-bitirici korsanlar da, download olmayan bir hayata mahkûm edilerek, Douglas Adams ın Otostopçunun Galaksi Rehberi ndeki uzay boşluğuna atılan karakterler gibi açıkta kalabilirler.

Resimaltı: Bazı İnternet Servis Sağlayıcılar veri akışını izleyerek korsanları durdurmayı planlıyor. Bu bana eski Roma daki bir deyiş olan Quis custodiet ipsos custodes sözünü hatırlatıyor. Yani, gözcüleri kim gözleyecek?

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: