jump to navigation

İspiyoncu Youtube Temmuz 1, 2008

Posted by splitmerge in İnternet.
Tags:
trackback

YouTube üzerinden yayınlanan bir video da, genel örf ve ahlak kurallarına uyulmadığı için suç duyurusunda bulunulmuştu. Şimdi sıra YouTube’da.

Yavuz Şahin
Ana haber bültenlerine dahi konu olan YouTube tartışması hararetli bir şekilde devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü video paylaşım servisi YouTube’un Türkiye internet çıkışlarına kapatılması dünyada da yankı uyandırdı. Reklâmın iyisi kötüsü olmaz derler ama Türkiye’mizin dünya ülkeleri arasında internet yasaklarıyla adından söz ettirmesi benim canımı oldukça sıktı. Dünya ile en büyük iletişim ağımız olan internetimizin bu kadar kolay engellenmesi ne kadar doğru? İşte bu soruya her kafadan bir ses çıksa da genel görüş kısıtlanmak istemediğimiz yönünde. Bu yazıyı yazmaktaki amacım YouTube’un kapatılmasına olan tepkim değil. Ama yine de konuya giriş yaparken kendi görüşümü de sizlere açıklamak istedim.

Türkiye YouTube’un etrafında dönmeye başladı desek doğru olur. Aralık ayında ajanslara düşen bir haber bizi oldukça şaşırtmıştı. YouTube’a 20’li yaşlarda bir Norveçli tarafından gönderilen “Driving in Norway” adı görüntülerde Oslo’nun yaklaşık 35 kilometre kuzeybatısındaki E-18 karayolunda, Skoda Octavia marka araçla saatte 240 kilometre hız denemesinin yapıldığı görülüyordu. Bu görüntüleri suç duyurusu olarak kabul eden polisler genç sürücüye yüklü bir ceza kesmişler. Kendi kendine yakalan bu Norveçli gencin ardından Türkiye’den de yakalanma haberleri gelmeye başladı. Antalya’da liseli bir kız öğrencinin dans ederken çekilmiş görüntülerinin YouTube’da yayınlandığını haber alan Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda idari işlem başlatmış. Bu haberden sonra yapılan araştırmada öğretmenlerini kötü durumlara düşüren ve okul sıralarında kağıt oynayan öğrencilerin videolarına da rastlanması, YouTube üzerinden yayınlanan görüntülerin doğru mu? Yoksa yanlış mı? Olduğu konusundaki tartışmaları tekrar hararetlendirdi. Bu görüntüler üzerinden cezalar verilmesi gündemde. Ceza alacak olan insanların bu görüntüleri yanlış yaptıklarını bilmeden çektikleri kesin. Kendi elleriyle kendilerini ihbar eden gençlerin ceza alıp almamalarını mı tartışalım yoksa YouTube’u kapatalım mı?

Türk gençliğini on yıl öncesine götürmek istiyorsak hemen interneti yasaklayalım. Niye kötü haberler olduğu zaman interneti yasaklayalım diye haykıranlar çıkıyor onu da anlamış değilim. İnternet’te hiç mi iyi bir şey yok. Tabi ki bu dibi gözükmeyen havuz içersinde kötü şeyler sadece bir su damlası kadar küçük. Aslında havuzun su dolu 99,99’u insanlara yararlı olmak için kullanılıyor. İnternete bir de bu yönden bakmak gerekiyor aslında. İnternet bizim için bulunmaz bir teknoloji. Bu teknolojiyi elimizde tutmak ve ilerletmek bizlerin elinde. Gündemi işgal eden bu haberlerin yerine gençlerimizi harekete geçirecek başka haberler versek daha doğru olmaz mı? Medya da az yer tutan ama geleceğimiz için önemli haberlerden biri “Türkiye icadını arıyor” başlığıyla yapılan Türk mucit yarışması. ( http://www.turkmucit.tv ) Bu tarz çalışmaları büyütmek ve genişletmek en büyük amacımız olmalı. Başta gençlerin önüne işleyebilecekleri bir maden vermeliyiz. Bizler bu madeni işlemek için doğmadık mı?

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: