jump to navigation

İŞLETİM SİSTEMİNİZİ YANINIZDA TAŞIYIN Temmuz 1, 2008

Posted by splitmerge in Donanım.
Tags: ,
trackback

Günümüzde kullandığımız birçok ürün aynı zamanda veri depolama aygıtı özelliği taşıyor. MP3 çalarlar, telefonlar, video oynatıcılar, hafıza kartları gibi. Bu ürünlerin amaçları farklı olsa da hepsinin ortak özelliği depolama yapabilmeleri.

Yavuz Şahin
Ofiste, evde veya okulda bir bilgisayar kullanıyorsanız, şahsi bilgilerinizi taşımanız için bir depolama aygıtına ihtiyacınız var. Mesela okulda bilgisayar kullanıyorsunuz ama evinizde bilgisayar yok. Bilgisayar satın almak için bütçeniz de yok. Peki, dosyalarınızı sürekli yanınızda nasıl taşıyacaksınız? Dosyalarınızın büyüklüğüne göre bir depolama aygıtı alarak bu sorununuzu çözebilirsiniz. Peki, diyelim ki bu sorunu aştınız ve dosyalarınızı artık yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Bu dosyaları kullandığınız bilgisayarın güvenliğinden emin misiniz? İnternet kafe veya arkadaşınızın bilgisayarı sizin dosyalarınız için güvenli mi? Veya evinizdeki bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyor ve dosyalarınızın başkaları tarafından görülmesiniz istemiyor musunuz? Tüm bu sorunları işletim sisteminizi yanınızda taşıyarak çözebilirsiniz.

Mojopac isimli program depolama aygıtınızla bütün Windows ayarlarınızı, sık kullanılanlarınızı, oyunlarınızı ve dosyalarınızı yanınızda taşımanıza olanak sunuyor. Ücretli satılan bu programın deneme sürümünü http://www.mojopac.com adresinden edinebilirsiniz. Bu programı performanslı bir şekilde kullanmak için harici bir sabit diske ihtiyacınız var. Program USB disklere de kurulabiliyor ama veri aktarım hızı düşük olduğu için tavsiye etmiyorum. Windows XP, Pro, Media Center ve Tablet PC işletim sistemleriyle uyumlu çalışan Mojopac’i kurmak için harici diskinizde 1 GB’lık bir boş alan gerekiyor. Programın kurulumundaki ilk adım kurulum yapılacak sabit diskin seçimi. Bunun için ilk gelen ekranda depolama aygıtınızı seçiyorsunuz, daha sonra kurulum kısa süre içersinde tamamlanıyor.

İlk adımı başardıktan sonra harici diskinizi çıkarıp tekrar takıyorsunuz ve Mojopac ile açma seçeneğini seçiyorsunuz. Burada kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra programın arayüzü açılıyor. Windows XP’yi andıran arayüzün üst bölümünde kontrol menüsü yer alıyor. Ortadaki buton vasıtasıyla bilgisayarda kurulu olan işletim sistemine geçiş yapabiliyorsunuz. Settings tuşu ise gerekli güvenlik ayarlarını yapmanız için bir menü açıyor. Mojopac arayüzü üzerinden “bilgisayarım” seçeneğine girince, kullandığınız bilgisayarın sabit disklerini de görebiliyorsunuz. Tek fark “C” harfi ile belirtilen sürücünün sizin kullandığınız harici disk olmasıdır. Yani Mojopac kullanıcının kafasını karıştırmamak için kendisinin kurulu olduğu cihaza “C” harfini atıyor. Firefox ve Internet Explorer gibi programlarla da uyumlu çalışan Mojopac’in üzerine program kurmak oldukça basit. Windows işletim sistemindeki gibi kurulum yapmanız yeterli. Yalnız kurulumu Mojopac arayüzü üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Programın MSN ve Office programlarını da desteklediğini söylemekte fayda var. Program kullandığınız bilgisayar üzerinde herhangi bir kayıt tutmuyor. Sadece bulunduğunuz sistemin kaynaklarını kullanarak kişisel bilgilerinizi korumuş oluyorsunuz. Benzerine rastlamadığım bu programı ben de birkaç haftadır kullanıyorum. Bu sayede dizüstü bilgisayarımı sürekli yanımda taşımaktan kurtuldum.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: