jump to navigation

GELİYOR GELİYOR IPTV GELİYOR! Temmuz 1, 2008

Posted by splitmerge in İnternet.
Tags: ,
trackback

İşten güçten vakit bulup televizyonunuzun karşısında yerinizi aldınız. Kumanda elinizde sürekli zap yapıyorsunuz. O kadar çok kanal var ama içi boş, demeyin

Yavuz Şahin
Merak etmeyin yayınlanan kanallar arasında size göre de bir şey olabilir ama zamanlamanız yanlış. Siz gidin kumandanızın rehber bölümüne basın ve izlemek istediğiniz programları işaretleyin. Program başlayana kadar da boş boş bekleyin. Bu bir alternatif olabilir. Ama ya izlemek istediğiniz programı hemen açabileceğinizi veya program kaçırmaya son verdiğimizi söylersek? Gerçi biz vermedik ama yakın süre içinde buna son verilecek. Çünkü internet üzerinden TV yayınları başlayacak. Peki ne zaman mı? Tabii ki Türk Telekom internet altyapısını yenileyip hızlandırdığı zaman!

IPTV NE ZAMAN GELECEK?
IPTV (Internet Protocol Television) ismi ile adlandırılan bu sistem evinizdeki ADSL bağlantı sayesinde TV kanallarını izlemenize olanak sağlıyor. Bağlantınızın bir televizyon için en az 5 MB olması şart. Çünkü sadece TV bağlantınız 4 MBit hattınızı meşgul edecek. Buna bir de internet trafiğini eklendiğinizde, en az 5 MBit bağlantı işinizi görecektir. Dünya üzerinde IPTV üyeliği en fazla ülke Fransa. Yaklaşık 1 milyonun üzerinde IPTV izleyicisi olan bu ülkede, üç adet IPTV servis sağlayıcısı bulunuyor. Ülkemizde de bu yılın sonlarına doğru deneme yayınlarına başlanacak. 2009 yılının sonlarına doğru ise normal yayınlara geçileceği tahmin ediliyor.

Tabii ki IPTV yayınları başlamadan önce Türk Telekom’un ADSL bağlantı ücretlerini ucuzlatması gerekiyor. Çünkü IPTV’yi kullanmak istiyorsanız hem ADSL bağlantı ücreti ödeyeceksiniz, hem de IPTV sağlayıcısına bir bedel ödemeniz gerekiyor. Bir de ADSL standardından ADSL2 standardına geçilmesi gerekiyor.

IPTV İLE NE İZLENECEK?
Uydu üzerinden yayın yapan dijital platformlara benzeyen bu TV sistemi zaman sorununu ortadan kaldırıyor. Hem canlı TV yayınını (multicasting) hem de banttan yayını (VOD, Video on Demand) içeren bu sistem istenildiğinde yayınlanmış bir programı da izlemenize olanak sunuyor. Mesela en sevdiğiniz dizi filmin saatini kaçırdınız. Hemen kumandanız üzerinden diziyi seçip izleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra TV yayınlarından bağımsız izleme de yapabiliyorsunuz. Akşam eve geldiniz ve canınız karnıyarık yapmak istedi. Eğer servis sağlayıcınız sisteme yemek yapımı hakkında bir program eklediyse, bu yayını izleyip bilgi edinebiliyorsunuz. Yani TV yayınında sınır yok gibi bir şey. Eskisi gibi TV kanalları sizin seyredeceğiniz programı belirleyemiyor. Siz istediğiniz yayını seyrediyorsunuz. Hatta elinizdeki cihaz izin veriyorsa kendi yayın akışınızı bile hazırlayabilirsiniz. Önemli olan servis sağlayıcının sunduğu hizmet. Bunun gibi bir hizmeti sıfırdan kurmak oldukça büyük bir külfet. Bu konuda hali hazırda uydu üzerinden dijital yayın yapan Digitürk ve D-Smart platformlarına büyük işler düşüyor. Ellerinde hazır bir sistem var. Bu sisteme eklemeler ile oldukça iyi bir IPTV platformu kurulabilir. Tabii ki bu gelişmeler hali hazırda yayında bulunan Kablo TV, uydu alıcı firmaları ve aynı zamanda yılan hikâyesine dönen DVB-T yayınlarını da etkileyeceğe benziyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: