jump to navigation

DİZÜSTÜ MÜ? MASAÜSTÜ MÜ? Temmuz 1, 2008

Posted by splitmerge in Donanım.
Tags: ,
trackback

Dizüstünde yeni trend 17 inç ve üzeri ekrana sahip olan modeller. Fiyatları oldukça el yakan bu modellerin dezavantajlarını göz ardı etmeyin.

Geçtiğimiz günlere baktığımızda model seçenekleri iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki 17 inç ve üzeri dizüstü bilgisayarların, günümüzde oldukça fazla sayıda arttığını görüyoruz. Kısa bir araştırmadan sonra piyasada 50ye yakın ürünün satışta olduğunu gördüm. Bu rakamın oldukça fazla olduğunu düşünerek üretici firmaların yetkilileri ile görüştüm. Ve düşündüğümden fazla sayıda kullanıcının bu tarz ürünlere rağbet ettiğini öğrendim. Bu hantal yapıdaki dizüstü bilgisayarların neden tercih edildiğini ilk ağızdan öğrenmek istedim. Bu ürünleri satın alan birkaç kişi ile görüştüm. Görüşler aşağı yukarı aynıydı. Ürünü yanlarında taşımaktan çok bir masaüstü bilgisayar gibi kullandıklarını söyleyen kullanıcılar kablo karmaşası ve işgal ettiği alan açısından masaüstü bilgisayar yerine bu tarz bir dizüstü tercih ettiklerini belirttiler.

PERFORMANS CANAVARLARI
17 inç ekran büyüklüğüne sahip dizüstülere baktığımızda, HP firmasının kullanıcıların beğenisine 16 adet ürün sunduğunu görüyoruz. Üç model üzerinde değişik konfigürasyonlarla sunulan bu dizüstülerin performansının oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. HPnin ürün gamında giriş, orta ve üst seviye ürünleri bulunuyor. HPnin ardından 11 ürün ile Toshiba markası geliyor. Bu ürünlerin de tasarımdan çok konfigürasyon açısından zengin oldukları gözüküyor. Diğer markalara baktığımızda piyasada Asusun 5, Sonynin 4, Packard Bellin 3, Appleın 2, Acerın 2, MSIın 2, Dell ve Datronnunda birer adet ürünü olduğunu görüyoruz. Toplam sayıya baktığımızda 50ye yakın ürün kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Bu kadar ürün bolluğu arasında tabii ki öne çıkan ürünler oluyor. Sonynin eşsiz tasarıma ve oldukça ince LCD ekrana sahip dizüstü bilgisayarı kullanıcılar tarafından tercih edilen ürünler arasında. Asus firmasının da piyasaya sunmak için hazırlandığı M70S modeli adından oldukça bahsedilecek bir ürün. Özellikle 1 TBlık depolama kapasitesiyle dikkatleri üzerinde toplayan ürünün ayrıntılı incelemesini bu sayımızın donanım inceleme bölümünde bulabilirsiniz.

AĞIRLIĞI GÖZ ARDI ETMEYİN
Ürünlerin yüksek performansları, uzun pil ömürleri ve multimedya özellikleri ne kadar iyi olursa olsun, tabii ki dezavantajları da bulunuyor. Bu tarz ürünlerin çoğu 4 kg civarında bir ağırlığa sahip. Dizüstünün diğer aksesuarlarını da hesaba katarsak, yanınızda taşıyacağınız çantanın ağırlığı 5 Kg civarı oluyor. Bu ağır çantayı uzun süre sırtınızda taşımanız pek mümkün değil. Bu yüzden ürünleri alırken bu konuyu hesaba katmalısınız. Bunun dışında bazı ürünlerde pil ömrünün 1 saati aşamadığını görüyoruz. Mümkünse 9 hücre batarya kullanan ürünleri tercih etmenizi öneririm. Bu ürünlerin pil ile kullanım süreleri 2 saat ve üzerine çıkabiliyor.

Dizüstünün kolay taşınabilir ve uzun pil ömrüne sahip olanı makbuldür görüşüne katılanlardan biri olarak, 17 inç dizüstüleri inceledikten sonra fikrimi değiştirdim. Evinizde kablo karmaşasına gerek kalmaksızın her yere konumlandırabileceğiniz bu dizüstüler ile istediğiniz oyunu oynayabilir, film seyretmenin zevkine varabilirsiniz. Son dönemde çıkan Intel Mobile Penryn işlemci serisine sahip dizüstülerin performanslarının masaüstü PCleri yakaladığını söyleyebilirim. Özellikle Intel Core 2 Duo T9300 işlemcisi bu serinin başında yer alıyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: