jump to navigation

YouTube’a ceza verelim mi? Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
YouTube’da bizi de rahatsız eden görüntüler var. Bahsettiğimiz rahatsız edici görüntüler sevdiğimiz bir futbolcunun eski sevgilisi ya da bir sanatçıya ait değil.

Hakkı Alkan
Öyle ya da böyle YouTube’a sık sık giriyoruz. Hatta öyle rakamlar var ki; Türkiye’nin yurtdışı internet çıkışının 1/9’unun YouTube sunucuları için kullanılıyor olması, bu siteye olan ilgimizin de boyutlarını açıkça ortaya koyuyor. Gelelim yukarıdaki başlığa. Bu kadar ilgi gösterdiğimiz ve giderek yükselen başarı grafiğine rağmen neden YouTube’a ceza verelim? Hatırlarsınız belki de. Sevilen futbolcu Ronaldo’nun eski sevgilisine ait sevişme görüntülerini barındıran Youtube’a, mahkeme kararı ile yasak gelmiş ve sonradan aynı merci tarafından yasak kalkmıştı.

YouTube’da bizi de rahatsız eden görüntüler var. Bahsettiğimiz rahatsız edici görüntüler sevdiğimiz bir futbolcunun eski sevgilisi ya da bir sanatçıya ait değil. İzlerken tüylerimizi diken diken eden videolar bölücü örgüte ait. Askerlerimize kurulan tuzakları saniye saniye gösteren bu videoların YouTube editörlerinin denetiminden yanlışlıkla geçmiş olması, kabul edilebilir bir hata değil. Ben de dâhil olmak üzere binlerce vatansever tarafından YouTube’un iletişim sayfasına gönderilen e-postalar da bir şey ifade etmemiş olacak ki, bu videolar halen gösterimde.

YouTube’u yasaklayarak bir çözüme kavuşur muyuz? Aslında hayır. Görüntülerin bugün YouTube’da, yarın DailyMotion’da, öbür gün Metacafe gibi popüler video paylaşım sitelerinde yayınlanması muhtemel. Yasaklama isteğimin arkasındaki neden, sevilen bir siteye ulaşmayı engellemek değil. Sanal ortamda da ciddiye alınan bir ülkenin vatandaşı olma isteğinden başka bir şey değil. İnternet devi Google, sırf Çin istemiyor diye bazı web sitelerini arama sonuçlarında vermiyor. Japonya istediği için 1 gün içerisinde 30.000 video birden YouTube’dan silinebiliyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının potansiyeli, internet devleri için çok önemli. O nedenle bu gücümüzü kullanarak, resmi yollarla bu tür içeriklerden duyduğumuz rahatsızlığı site yetkililerine yaptırım gücümüzü de hatırlatılarak bildirmemiz gerekiyor.

MASKELER KALKSIN! GERÇEK YILDIZLAR GELSİN!
Son günlerin şehir efsanelerinden biri de Maskeli Aylin idi. Tamamen kurgu olan ve internette çaylak olanların ceplerine gözünü diken bu operasyonu bir kenara bırakalım ve gelelim gerçek internet starlarına. Webcam’in karşısına geçip şarkıya eşlik ederek dans edip eğleniyorsanız ya da arkadaşlarınızla beraber eğlenceli bir video çektiyseniz bu eğlencenizi daha da katlamaya ne dersiniz?

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: