jump to navigation

Windows Vista 64 bit’e hazır mı ? Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
Vista’nın 32 ile 64 bit sürümleri arasındaki farkını biliyor musunuz? Peki, 64 bit’e geçmenin zamanı geldi mi? Ya da en önemlisi, Vista’nın 64 bit sürümü esasında ne kadar hazır?

Ecevit Bıktım
Hâlâ beklenen o müthiş değişim gerçekleşmedi. Neden mi bahsediyorum? Elbetteki 64 bit’lik Vista işletim sisteminden. İki yıl önce Windows XP’nin 64 bit sürümü çıkmıştı. Bu o kadar ilgi çekmişti ki, çok kişi merakla bu işletim sistemini kurmuştu. Peki sonra ne oldu? Hemen hemen herkes aynı gün bu işletim sistemini silip, tekrar Windows XP’ye dönmüştü. Bunları nereden mi biliyorum? Çünkü bu işletim sistemini kuran kişilerden biri de bendim. Fakat yazılım desteğinin olmaması ve sürücü güncellemelerinin yapılmaması ben de dahil birçok kişiyi canlarından bezdirmişti.

Peki şimdi ne değişti? Şimdi Vista var ve 64 bit sürümü de piyasada satılıyor. Öyle ki, Home sürümünden tutun da Ultimate’e kadar tüm sürümleri 64 bit destekliyor. Müthiş değil mi? Pek değil. Çünkü Microsoft, 64 bit sürümünü ikinci plana atmış durumda. Vista’nın pahalı Ultimate sürümünü tercih eden kullanıcılarda bir problem yok. Fakat Ultimate dışındaki sürümlerde 64 bit desteğini ekstradan bildirmek gerekiyor. Bunun için de küçük bir bedel ödeniyor.

Hadi diyelim 64 bit’lik Vistamıza kavuştuk. Vista’nın 64 bit’lik sistemini kurduktan sonra genel kurulumun 32 bit’lik sürümünden hiçbir farkı olmadığını gördüm. Esas fark, 64 bit sürümünün daha çok kapasite ve sistem belleğine ihtiyaç duyması ile ortaya çıktı. Örneğin 32 bit Vista’nın 7 Gbyte’lık bir kapasite ihtiyacına karşın, 64 bit sürümünde bu değerin 10 Gbyte olması beni az da olsa şaşırttı. Benzer bir durum sistem belleği için de geçerliydi. 425 Mbyte’lık sistem belleği ihtiyacı, 64 bit’lik sürüm ile birlikte asgari 580 Mbyte’lık değere çıkıyor. Sadece bununla sınırlı olsa iyi. Çalışan uygulamalar da daha fazla belleğe ihtiyaç duyuyorlar.

Evet, 64 bit’lik sürüm ilk görünürde pek bir fark yaratmıyor. Arayüz her iki sürümde aynı.
Oysa Vista’nın 64 bit’lik sürümünde Kernel’e ciddi bir koruma sağlayan Kernel Patch Protection adlı bir teknoloji yer alıyor. Bu oldukça önemli bir özellik. Çünkü bu özellik sayesinde birçok kişinin başının belası olan Rootkit’lerden ciddi bir şekilde korunma sağlanıyor. Benzer bir koruma sadece dijital sertifikalı sürücülerin desteklenmesi ile de sağlanabiliyor.

Peki Vista’nin bu sürümü sadece bu avantajlardan mı ibaret? Elbette ki hayır. Vista’nın 32 bit’lik sürümü en fazla 4 Gbyte’lık bir sistem belleğini destekliyor. Buna karşın 64 bit’lik sürüm 8 Gbyte (Home), 16 Gbyte (Business) ve 128 Gbyte’lık (Enterprise ve Ultimate) bellek kapasite seçenekleriyle çalışabiliyor. Şimdi diyeceksiniz ki buradaki avantaj nerede? Yüksek bir sistem belleği özellikle VMWare gibi sanallaştırma uygulamalarında önemli bir artı sağlıyor. Buna ek olarak CAD/CAM ve multimedya uygulamalarında da ciddi performans farkları yaratıyor.

Peki yazılım ve sürücü desteği ne durumda? Vista 64, WOW64 (Windows on Windows 64) olarak adlandırdığı bir emülasyon katmanına sahip. Bu emülasyon katmanının özelliği hem 32, hem de 64 bit uygulamaları çalıştırması. Bunlar zaten Windows XP 64’den de bildiğimiz özellikler. Fakat işin içine işletim sistemine doğrudan müdahale eden virüs tarama, koruma duvarı veya defrag uygulamaları girdiğinde işin rengi değişir. Burada 64 bit’lik sürümleri bulmak şart. Aksi halde sorunlar baş göstermeye başlar. Benzer bir durum sürücüler için de geçerli. Yonga seti ve grafik kartı sürücülerinde herhangi bir sorun yok. Yeni nesil multimedya bazlı donanımlarda da 64 bit sürücüler yazılıyor. Sıkıntı donanım birleşenleri biraz eski olduğunda yaşanıyor. Çünkü bir çok üretici birkaç yıllık donanımlara 64 bit sürücüler çıkarmaya gerek duymuyorlar.

Uzun lafın kısası, 64 bit özellikle Vista’nın gelişiminde büyük bir önem taşıyor. 32 ve 64 bit’lik Vista sürümlerinin aynı gün piyasaya çıkması, Microsoft’un verdiği önemi gösteriyor. Geliştiricilerin bu yüzden hem 32, hem de 64 bit yazılım ve sürücü desteğini vermeleri gerekiyor. 64 bit sürümünün bu yüzden daha geç çıkmaması Microsoft tarafından akıllı bir adım olarak yorumlanabilir. Her şeye rağmen bu bana “vay be adamlar yapmış” dedirtemeyecektir. Hâlâ birçok donanım üreticisi Vista için sürücü güncellemek yerine, Windows XP’de donanımdan daha iyi bir performans elde etmenin peşinde. Bu yüzden de 64 bit’lik Vista sürücülerine pek bir önem verilmiyor. Etkili bir çalışma sağlayamayan ve sadece yazılmış olmak için piyasaya sürülen 64 bit’lik performans düşürücü sürücüler de Vista 64’e pek bir katkı sağlayamıyor. Yani uzun lafın kısası, 64 bit’e geçmek her ne kadar cazip görünse de, şu an için pek faydalı değil.

Burada Microsoft’un yapması gereken iş, 64 bit stratejisini açık olarak ortaya koymak. Örneğin Windows Server 2008 sadece 64 bit sürümlerde satılacak. Buna karşın masaüstü sistemlerinde bir belirsizlik hakim. 2009 yılında beklenen Vista Update bu yüzden hem 32, hem de 64 bit sürümlerle piyasaya çıkarsa şaşırmayın.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: