jump to navigation

Vista’ya terfi yalan! Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
Microsoft’un Windows Vista işletim sistemine terfi işlemi, sanıldığından çok daha karmaşık. Bu yüzden yeni bir PC almak, daha mantıklı bir hareket.

Ecevit Bıktım

Yeni bir işletim sistemi için yeni bir PC almak birçok kişiye komik gelebilir. Oysa burada durum farklı ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gerek.

NEDEN VISTA? XP’YE KARŞI NE KADAR AVANTAJLI
Çok uzun süredir sürekli Vista, konuşur olduk. Çıktı çıkacak derken Microsoft’un yeni işletim sistemini 1 yıldan fazla bekledik. Sonunda büyük gün geldi. Artık bir gecikme yok. Microsoft Vista Şubat’ta nihayet piyasada. Bu yeni işletim sistemi, birçok avantajı beraberinde getirmesi ile merakla bekleniyordu. Gelişmiş güvenlik fonksiyonları, kullanıcı hesabı kontrolü, yeniden düzenlenen arama motoru ve Aero ara yüzü. Tüm bunlar Vista için yapılan tanıtımların başında geliyor. Peki, Vista’yı bu kadar farklı kılan, bu özellikler değil desem. Hatta Microsoft Vista’nın çok daha önemli değişimleri beraberinde getirdiğini ve bunun sadece buzdağının görünen kısmı olduğunu söylesem. Şaşırtıcı değil mi? Ama doğru. SuperFetch teknolojisi, önbellek yönetimi, veri koruma işlemleri, çoklu çekirdek teknolojisine (Multithreading Kernel) uyum ve sistemdeki çökmeleri engelleyen daha dayanıklı bir I/O yapısı, bu değişimlerin sadece birkaçı.

SUPERFETCH FLASH İLE SABİT DİSK BİR ARADA
Anlayacağınız üzere Vista’nın farkı, görselliğinde değil. Tüm değişimler, esasında bu yeni işletim sisteminin iç dünyasında gizli. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz, SuperFetch adlı bir teknoloji. Bu teknoloji, sistem belleği ve Hybrid sabit disk ile birlikte çalışması ile ilgi çekiyor. SuperFetch’in yaptığı iş; PC başında en çok yaptığınız işleri adreslemek ve bellekte hazır tutmak. Sabit diskin bir bölümünde bu adresler yedekleniyor ve istenildiği zaman çağrılabiliyor. Bu sayede yükleme zamanı iki kat hızlanıyor. SuperFetch teknolojisi, bildiğimiz RAM bellekler kadar hızlı olmasa da, sabit disklerden biraz daha hızlı olması itibarıyla kullanıcıya büyük bir avantaj sağlayacağı kesin. Bu teknolojinin özellikle dizüstü kullanıcılarını sevindireceğini düşünüyorum. Çünkü sabit disk, bu teknoloji sayesinde daha az yorulacak ve toplamda daha az güç tüketecek.

READYBOOST USB BELLEK = SİSTEM BELLEĞİ
Vista ile ön plana çıkan diğer bir önemli gelişme; ReadyBoost teknolojisi. ReadyBoost, USB belleklerin aynı zamanda bir sistem belleği olarak da kullanılmasını sağlayan önemli bir teknoloji. Evet, yanlış okumadınız. Vista ile USB belleği bir RAM bellek olarak kullanmak mümkün. Yinede bu işin söylenildiği kadar basit olmadığını itiraf etmeliyim. Çünkü bu teknolojiden faydalanabilmek için USB belleklerin de bu teknolojiye uyumlu olması şart. Biraz daha açmak gerekirse; eski USB bellekler yerine yeni USB bellekleri tercih edecekseniz. Bu, esasında çok da dert edilmeyebilir. Zira sözü edilen bellekler, 4 GB ve üstü kapasitede olacağından eskilerden vazgeçmek de kolay olacaktır. Peki, bu teknoloji gerçekten ne kadar etkili? Ready- Boost, özellikle yüksek bellek kapasitesi isteyen uygulamalarda kendisini hissettirecek. Uygulamaların yükleme süreleri kısalacak ve sistemin yoğunluğu eskisine nazaran daha düşük olacak.

VISTA’YA UYUM YENİ DONANIMLAR ŞART MI?
Her şey iyi güzel de, şunu unutmamak lazım. Vista için iki önemli uyum seviyesi var. Bunlar “Vista uyumlu” ve “Vista Premium’a Hazır Vista Premium Ready” adlı seviyeler. Vista Premium’a Hazır uyumlu bir PC sistemin minimum konfi gürasyonunda çift çekirdekli bir işlemci olmazsa olmaz. Burada en iyi seçenek ise tabii ki dört çekirdekli bir işlemci. Bu işlemciler, yüksek kapasitede bellek ve sabit disklerle (en iyisi hybrid kullanmak) desteklenmeli. Bunun yanı sıra, DirectX10 destekli bir ekran kartı da muhakkak bulunması gerekenler arasında yer alıyor. Bitmedi! Donanım bileşenlerinin birbirleriyle maksimum uyum ve verim içerisinde çalışabilmeleri için yeni bir anakart da şart. Aksi takdirde eski anakartta sürekli BIOS güncellemesi yapmak gerekir. Bunlar kritik noktalar. Çünkü eksiksiz bir Vista keyfine, 2007’nin sonuna kadar değil, yeni bir işletim sistemi çıkana kadar sahip olmak daha mantıklı. Bunun için de Vista uyumundan çok, Vista Premium’a hazır bir sistemi tercih etmekte fayda var. Daha sayamadığımız birçok neden var. Ne var ki buraya kadar anlattıklarımız için bile yeni bir sistem alınabilir.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: