jump to navigation

SİNEMALARI 3D KURTARACAK Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , ,
trackback
Geleceğin sinema keyfi kesinlikle üç boyutlu olacak. Günümüzde geliştirilen projeksiyon teknikleri sinema keyfini farklı bir boyuta taşımasını biliyor. Üstelik seyirciye herhangi bir rahatsızlık da vermiyor. Imax ve RealD bu işin öncüleri, üstelik ülkemizde de varlar

Ecevit Bıktım
Duvarlar kırmızı kadife ile kaplanmış. oturma düzeni önünüzdeki kişi görüntü alanınızı engellemeyecek şekilde düzenlenmiş, koltuklar yumuşacık ve ayaklarınızı uzatmak için yer bile var. Nasıl, güzel değil mi? Peki ülkemizde de böyle salonların olduğunu söylersem? Hem de sinema bileti öyle fahiş fiyatlara da değil. Cinebonus sinemalarına bir göz atmanızı tavsiye ederim, hatta fırsatınız varsa orada RealD bir film seyretmenizi de.

Geçenlerde öyle bir fırsatım oldu. Beowulf’un basın özel gösterimiydi, hem de RealD teknolojisi ile. Gözlüklerimiz taktık ve filmi izlemeye başladık. Daha önce benzer bir deneyim yakalamıştım. Hatta 4D sinemaya da gitmiştim. Fakat hiç birinde uzun bir filme denk gelememiştim. Genelde özel çekilmiş kısa filmlerdi. Bu sefer durum farklıydı, gerçekten bir sinema filmini izleyecektim. Ne diyeyim, inanılmaz güzeldi! Dövüş sahnelerinde kılıç ve mızrak o kadar yakın ve gerçek görünüyordu ki, ister istemez kafayı sağa sola çevirmek zorunda kalmıştım. Ateş topları sanki üstünüze atılıyor ve orada görünen kişiler dokunacak derecede yakınınıza geliyordu. 3D efektlerin üst noktasında olan bu deneyim salondaki herkesi büyülemişti. Nefesler adeta tutulmuştu.

Muhteşem bir deneyimdi! Zaten uzmanlar bir konuda hemfikirler, 3D teknolojisi kesinlikle sinema salonlarının kurtuluşu olacak. Çünkü bu deneyim sadece sinema salonlarında yaşanır. Bu esasında çok sevindirici bir gelişme, çünkü tüm dünyadaki sinema işletmecileri düşük izleyici sayısından şikâyetçiler. Bunda da pek haksız sayılmazlar, çünkü bir film sinema gösteriminden hemen sonra DVD olarak satışa çıkıyor. Buna ek olarak ev eğlence sistemleri de pahalı değil artık. Birçok kişinin evinde resmen küçük bir sinema salonu olduğunu hepimiz biliyoruz. Kaldı ki Blue Ray ve HD DVD teknolojisi de sinemanın geleceği açısından çok tehlikeli. Bu teknolojiler sayesinde yüksek çözünürlüklü filmler ev ortamına taşınabiliyor.

SİNEMADA 3D TEKNOLOJİSİ
Filmlerde 3D teknolojisi esasında çok da yeni bir konu değil. Yetmişli yıllarda IMAX bu alanda ciddi bir adım atmıştı. Bu teknolojide sol ve sağ göze farklı bir etki yaratan iki adet projeksiyon cihazı kullanılıyordu. Filmi özel bir gözlük ile seyretmek şarttı, çünkü ancak bu gözlük sayesinde beyin üç boyutlu resmi oluşturabiliyordu. Bu teknoloji görünürde işe yaradı, fakat prodüksiyon masraflarının çok fazla olması yüzünden hep özel filmler çekildi. Gerçek bir sinema filmi neredeyse hiç gösterilemedi. Bu yüzden de zamanla bu teknolojiye ilgi azaldı.

Dijital teknolojinin gelişmesi 3D sinema keyfini tekrar hareketlendirdi. RealD ciddi bir atağa kalktı ve dünya çapında RealD sinema salonların açılmasına izin verdi. IMAX ve RealD’nin yanı sıra yakın bir gelecekte üçüncü bir firma ile de tanışacağız. Ses teknolojileriyle kendisini ispatlayan Dolby bu alana da girmeye kesinlikle kararlı. Bunlar çok iyi haberler. Fakat her şeye rağmen değişmeyen bir şey var ki, o da bu keyfi yaşamak için sinema salonunda verilen o gözlükleri takmak. Fark günümüzde iki projeksiyon yerine artık tek bir projeksiyon cihazı kullanılıyor olması. Sözü edilen bu projeksiyon aynı anda sol ve sağ göz için görüntüler aktarıyor. Bu işlem o kadar hızlı oluyor ki, insan gözü bu görüntülerin tek bir kaynaktan geldiğini anlamıyor.

Evet, 3D teknolojisinin yakın bir gelecekte daha da gelişeceği kesin. Fakat teknolojinin gelişmesi tek başına yeterli değil, çekilen filmlerin sayısı da artmalı. Bunun için de seyircilerin ilgi göstermeleri gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre bir filmi bu teknolojiye uyumlu hale getirmek için en az 5 milyon dolar harcamak şart. Bu olmadığı durumlarda ancak IMAX sinemalarında gösterilen Superman Returns filminin toplam 20 dakika süren 4 sahnesini 3D olarak seyretme imkanına sahip olursunuz.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: