jump to navigation

SESSİZ REFORMLARIN PERDE ARKASI Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
Cem Sünbül

Her ne kadar her ay YouTubeun kapanmasıyla sendelesek de, en azından kurumsal ve kamusal alanda yararlandığımız çeşitli teknolojik gelişmeler umut verici.
Ülkemizde teknolojinin değeri anlaşıldıkça büyük firmalar üst düzey yetkilere sahip yöneticilerle pazara verdikleri önemi gösteriyorlar. Her ne kadar her ay YouTubeun kapanmasıyla sendelesek de, en azından kurumsal ve nispeten kamusal alanda yaşanan teknolojik yenilikler sevindirici. Geçtiğimiz günlerde ihtiyaç olur düşüncesiyle sağlık karnesi almak üzere dergiden arkadaşlarla SSKya gittik. Geçmiş günlerden kalma bir önyargıyla kendimizi uzun kuyruklara ve saatler süren bürokrasiye hazırlamıştık. Ne var ki 5 kişinin sağlık karnesi aktifleştirilmesi işlemini yaklaşık 20-30 dakikada tamamladık. Kendi adıma çilekeş bir işlem olacağını tahmin ettiğim sürecin hepimiz için bu kadar kısa sürmesi inanılmazdı. Bu işin ilk ayağıydı. Artık hastaneler ve eczanelerde sağlık karnesi olmadan (ki zaten kalkmış) vatandaşlık numarasıyla işlemlerinizi sorunsuzca halledebiliyorsunuz. Benzer şekilde özel hastanelerden de çeşitli kolaylıklarla faydalanmak mümkün. Tüm bu sessiz reformların altında yatan gerçeklerden en önemlisi ise bilişim teknolojilerinin sağladığı derin faydalar. Sağlık sektöründe halen çeşitli sorunlar yaşanıyor olabilir. Ancak kim ne derse desin, çalışan ve emekliler için hastaneler kbus olmaktan hızla uzaklaşıyor. Bu faydaların ve başarıların hayatın tüm alanlarına yerleşmesi, bilişim basını çalışanı olarak öncelikli temennilerimizdir elbette!
Yazımın başında da belirttiğim üzere, teknoloji şirketleri de yaşanan olumlu gelişmeler ve gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir pazar olduğumuzdan, ülkemizde üst seviyede yöneticiler tarafından temsil edilebiliyor veya ziyaret noktalarına dhil edilebiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye pazarının ihtiyaçlarını yakından incelemek üzere ülkemize gelen Sun Microsystems Satış ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Don Grantham ile yaptığımız sohbette, şirketin 2009 yılından itibaren Türkiye pazarına yatırımlarına hız vereceklerini belirtti. Sunda CEO Jonathan Schwartzdan sonra ikinci önemli isim olan Grantham, Temmuz ayında başlayacak olan 2009 mali yılından itibaren, gelişmekte olan ülkelere çok daha ciddi biçimde odaklanacağız, o pazarlara özgü ihtiyaçlar doğrultusunda önemli yatırımlar yapacağız ve ciddi biçimde büyüyeceğiz. Türkiye bu planımız dhilinde odaklanacağımız ülkelerin başında geliyor dedi.
27 yıl önce şirket Ağ, bilgisayardır (Network is the computer) vizyonuyla yola çıktığında, kimsenin teknolojinin hayatı ne kadar değiştireceğini, bu vizyonun gerçek olabileceğini tahmin edemediğini anlatan Grantham, geçen zaman zarfında hayatın hızla değişmesiyle birlikte Sunın vizyonunun gerçek olduğunu söyledi. Sun Microsystemsın bugün de aynı vizyon ile yoluna devam ettiğini belirten Grantham şöyle konuştu: Hindistan, Çin, Brezilya, Güneydoğu Avrupa ve Güneydoğu Asyada gelişmekte olan ülkelerde çok vakit geçirdim. Tüm bu ekonomiler birbirlerinden değişik gelişseler de, inanılmaz hızlı bir şekilde büyüyorlar. Bugün 1 milyar nüfusa sahip Hindistanda 600 bin adet köy bulunuyor. Dünya üzerinde yaşayan 6,5 milyar insandan bugün sadece 1 milyarı internete erişebiliyor. Bunlar dünyada dijital bölünmenin boyutlarını çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Bugün bu saydığım ülkelerde yüzlerce farklı proje hayata geçiriliyor. Granthamın bahsettiği bu yüzlerce farklı projelerin hayata geçirildiği ülkelerden biri de Türkiye. Kurumsal ve kamusal sektörde yürüyen projelerin dünyaya açılabilmemiz için büyük başarılar ihtiva eden referanslar olmasını umuyoruz. Sun Microsystemsın da Türkiyedeki fırsatları ve gelişimi gördüğü ve bunun üzerine üst seviyede bir ziyaretle konuya dair ciddi ipuçları verdiğini anlamak için konunun uzmanı olmaya gerek yok sanırım.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: