jump to navigation

Sahip Çıkalım Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Bu ayki yazımda sizlere bir okuyucumdan gelen e-postayı aynen yayınlıyorum. Nedeni, ülkemizde bilgisayar gibi birçok işin ne yazık ki boş işler gibi görülüyor olması. Bu yüzden de yeteneği olan kişiler kısıtlanıyor ve en önemlisi sahip çıkılmıyor.

Ecevit Bıktım
Günümüz gençliğinin sorunu; kendi yeteneklerinin farkında olamaması ve yeteneklerini çıkaracağı mekânların, fırsatların olmaması. Durum bu iken birçok genç kendi yolunu çizemiyor. Bizim milletimizde bir eğitim bilinci var. Bu eğitim bilincine göre eskiden fen ve matematik önemliydi. Fen ve matematik dışında bırakın resim, müzik gibi etkinlikleri, edebiyat ve dil bile önemsizdi. Günümüzde, küreselleşen Dünya’da, tabii ki bu şartlar da güncelleniyor, doğal olarak. Şimdi de bütün dersler önemli ama resim, müzik ve bilgisayar önemsiz. Günümüz gençliğinin büyük sorunları var. Bence en büyük sorun yetenekli gençlerin, çocukların desteklenmemesi, kendi yeteneğine uygun, kendi istediği mesleği seçememesi. Siz bu alanlarda gençlere destek vermezseniz tabii ki de ülkemiz ve gençlik sorunlu olur. İşin en garibi (meyve veren ağaç taşlanır misali) yetenekleriyle bir şeyler yapmaya çalışanları da taşlamak gibi bir huyumuz var. Ne zaman taşladığımız kişi herhangi bir alanda başarılı olursa, o taşladığımız ağacı başımızın tacı yapıyoruz ama maalesef bazen çok geç kalabiliyoruz.

Günümüz gençliğinin bir başka sorunu; kendisini anlatamamak ve kendisini anlatacak kişileri bulamaması. Buldukları kişiler de en fazla kulak dolgunluğu kadar dinliyor. Biz eğer diyorsak ki bu ülke bir yerlere gelsin, en önemlisi eğer diyorsak ki gençliğimizi uyuşturucu ve bunun gibi kötü alışkanlıklardan uzak tutalım, bunun için ailede, toplumda çocuklar ve gençler dinlenmeli, yetenekleri doğrultusunda da desteklenmelidir. Eğer siz büyükler olarak bizleri doğru yönlendirirseniz, bizim için değil aslında kendiniz için iyilik yapıyorsunuz. Sokağa çıkıp sorduğumuz zaman hiç kimse işinden memnun değil. Hiç kimse olmak istediği meslekte değil. Buna bağlı olarak o kişiler hayatlarında da mutlu değiller.

Benim düşüncelerime göre:
Günümüz gençliğinin sorununun çözümü; asıl problem eğitim sistemimizde başlıyor. Ülkemizde her öğrenciye yetenek testi yapılırsa ve bu sonuçlara göre bu kişilerin yeteneklerini belirleyip bu tür okullar açarak (çok zor değil) bu sağlanabilir. Bu sisteme göre öğrencilerin yetenekleri ile ilgili sınavsız eğitim yani yalnızca kişinin yeteneklerini geliştirici eğitim yapılırsa eğer bu ülkenin çok önemli sıkıntılarının çözümü olabilir. Aynı şekilde yeteneğine uygun üniversite eğitimi (yani daha önce aldığı eğitimin Premium düzey eğitimini vermek) ile çağdaş bir eğitim ve sınavsız olduğu için yani yalnızca eğitim-öğrenime dayalı olduğu için geleceğin bilim adamları’nın Türkiye’den çıkması mümkün olacaktır. Bu sistem bizim için yani bu günkü Türkiye için imkânsız gibi görülebilir ama bence değil gelecek için umut eden bir hayal gerçek olabilir.

Şu an için sizlerden tek ve en önemli ricamız lütfen ülkemizdeki yetenekli kişilere sahip çıkalım, yaşları kaç olursa olsun.

Bu yetenekler müzik, resim, hat sanatları, modacılık, mimarlık ve bilgisayarcılık gibi alanlarda olabilir. Hep söylenen bir söz var (kendi ilgi alanım için söylüyorum) “Bilgisayar boş iş” eğer bizler bu mantıkla yürürsek; bugünün boş işleri yarının gerçekleri olduğunda kendimizi bulamayacağımız yerlerde olabiliriz.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: