jump to navigation

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Günümüzün genç nesli gün geçtikçe daha hantal bir yapı alıyor. Geri geri koşmak hatta tek bacak üstünde durmak çoğu kişi için zor geliyor artık. Acaba bunun suçlusu kim.? İnsanları daha rahat bir yaşam hazırlamak için sürekli gelişen teknoloji mi ? Yoksa evlerinde tıkanıp kalan ebeveynler mi?

Ecevit Bıktım
Atatürk’ün ölümünü takip eden günlerde, o zamanlar yalnız Avrupa’nın değil, dünyanın en güçlü günlük spor gazetesi olan ve Fransa’da yayınlanan “L’Auto”, yayınladığı geniş bir makalede Atatürk’ün spora verdiği büyük önemi uzun uzun överken su satırlara da yer verdi:
“Dünyada ilk defa beden eğitimini mecburi kılan devlet adamı o oldu. Yalnız kâğıt üzerinde ve nutuklarda değil, bunu bilfiil yerine getirdi. Stadyumlar ve çeşitli spor merkezleri tesis ettirdi. Halkevlerinin spor kollarını bizzat murakabe etti ve milletin mukadderatına hâkim olduğu günden itibaren Türkiye’de spor, gittikçe artan bir önem ve değer kazandı…”
Atatürk gerçekten, dünyada beden eğitimini ülkesinde mecburi kılan ilk devlet adamıydı. Hiç kuskusuz, onun “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü de, oluşturduğu genç Türkiye devletinin geleceği için düşündüğü ana esaslardan biriydi. Nitekim daha Cumhuriyetin ilanından önceki günlerde hazırlanan hükümet programlarında da bunu bulmak ve görmek mümkündür.

Peki günümüzde bu durum nasıl. ?
Teknoloji, daha doğrusu bilgisayar teknolojinin gelişmesi ile birlikte özellikle çocuklar hareketsiz bunun sonucunda da yağlanmaya başlıyor olmaları yeni bir şey değil. Yeni nesil çocuklar gün geçtikçe daha çok hareketsiz kalıyorlar.
Internet’te gezerken ilginç bir habere denk geldim. Avrupa’daki bazı okullarda spor ders saatlerinde bir kısalma söz konusuymuş. Haftalık üç saatlik spor dersi iki saate inecekmiş. Nedeni de çocukların hantallıklarıymış. Avrupa’da bunun üzerine büyük bir tartışma başlamış. Bu tartışmada özellikle spor kulüpleri bir çocuğun haftada en az üç saat spor yapmasının şart olduğunu söylemesiyle karışmışlar. Hepsi bu kadar ile sınırlı olsa gene iyi. Spor dersinin yanı sıra Müzik ve Resim derslerinde de bir kısıtlamaya gidilecekmiş.

Bu çok dramatik bir durum. Çünkü bu derslerinin olmaması çocuklarda koordinasyon bozuklukları ciddi bir şekilde artması an meselesi. Yapılan araştırmalarda bazı çocukların geri geri koşamadıkları görüldü. Hatta bazıları tek bacak üstünde durmada inanılmaz zorlanıyordu. Esasında bunda şaşırmamak lazım. Çünkü çocukların oynama alanları pek kalmadı. Bu yüzden de Avrupa’daki okul bahçelerinin şekilleri değiştirilmeye başlandı. Amaç okul bahçeleri bir oynama alanı haline dönüştürmek ve çocukları bu alanlarda hareket ettirmeyi sağlamak. Bitmedi. Spor hocalarının eğitimleri de farklılaşıyor. Bundan sonra hocalar üniversitelerin çeşitli araştırmalarında bilfiil katılmış olmaları şartı aranıyor. Buna ek olarak atletizm, basketbol veya futbol gibi spor dallarına hakim olmaları gerekiyor. Yakın zamanda hiçbir hoca spor dersine hazırlık yapmadan giremeyecek. Amaç çocukları oyun oynatmak değil spor’u öğretmek ve sevdirmek.

Büyükler örnek olmalı

Kısaca hareket etmek şart. Çünkü ancak sürekli hareket eden kişiler gerçek anlamda kafalarını da harekete geçiyorlar. Bu özellikle genç yaştaki kişiler için geçerli. Neticede vücudun duyu organları çalışması lazım. Göz ve kulak dışında zihin de çalıştırılmalı. Peki bu nasıl mümkün. Bunun cevabı çok kolay. Koşmak, tırmanmak ve zıplamak. Bir yerde kapalı kalmak yerine bir meydan okuma şart. Çünkü ancak o zaman bir çocuğun kendine olan güveni artar. Şimdi sorarım sizlere bunun suçlusu bilgisayar mı? Gelişen teknoloji mi ? Yoksa evde tıkanıp kalan ebeveynlerde mi ? Düşünün bir çocuğun annesi ve babası sürekli masa başında oturuyor ve bir çok işini bilgisayar yardımı ile hallediyor. Yerinden kalkmayan ebeveynler çocuğa nasıl bir örnek oluyorlar. Örnek aldığı kişi bunu yaparsa çocuğun da hareket etme hevesi geçmesi gayet normal değil mi. ?

Reklamlar

Yorumlar»

1. murat - Aralık 2, 2008

ödevim için gerekli ve acil olan bır şeydi teşekkurler

2. fatma - Aralık 20, 2008

göt göt


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: