jump to navigation

PC NASIL CANAVAR OLUR? Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
Sağlam sistemler hakkında “Canavar PC” benzetmesi sıklıkla yapılır malumunuz. Ancak bilgisayarlar halen birçok aile için “canavar” olma potansiyeli sebebiyle evlere giremiyor.

Cem Sünbül
Nihayet Türk Telekom’daki grev sona erdi. Böylece grev süresince beklemeye alınan ADSL başvurularının da önü açılmış oldu. Türkiye’de genişbant erişimi adına Ocak ayında olması muhtemel yeni bir atılım, planda olmayan bu tarihi grev ile birlikte 40 gün gecikmeli olarak sunulabilir. Er ya da geç günümüzde genişbant tanımından çıkarılmış olan 1 Mbit’lik bağlantının kaybolduğunu (kuvvetle ihtimal önümüzdeki aylarda) göreceğiz. Türk Telekom Pazarlama Müdürü Erem Demircan’ın verdiği bilgiler ışığında karamsar baktığımız genişbant arenasında ciddi değişiklikler yaşanabilir.
Çoğu kez değindiğim üzere ülkemizde bilgisayar ve internet kullanımının önündeki ciddi sorunlardan birisi de zararlı içerikler. “Aman kızım satanist olmasın” ve “Kötü sitelere girer, anlayamayız” gibi sebeplerle bilgisayarlar kımıl zararlısı gibi evlerden uzak tutuluyor. Türkiye’nin genç nüfusu çok fazla ve halen bilgisayarın güç düğmesini bile tanımayan milyonlarca ebeveyn var. Bu ebeveynlerden çocuklarını bilgisayar başındayken denetlemesini beklemek haksızlık olacaktır. Sadece internet kafede kullandıkları bilgisayarlarla bile “bilgisayar kurdu” olabilen, 7’den 17’ye bütün bir kuşağı denetlediğinizi zannetmeniz, bu aralıktakiler için son derece kolay hatta çocuk oyuncağı!
Yazılım alanında büyük işler çıkartabilen bir ülkeyiz ancak büyük işlerin neredeyse tamamı para ve nam getiren kurumsal pazarda yer alıyor. Bu işte aslan payını kazananların elini taşın altına koyarak ciddi yatırımlarla Türkiye’ye özel bir güvenlik ve denetim yazılımı için bir araya gelmesi gerekir. Microsoft’un “Gözcü” adını taşıyan denetim yazılımının bir bilişim devine yakışacak kadar iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Bu alanda birtakım firmaların başka denetim yazılımları piyasaya sürüldü ancak hepsinin çeşitli eksiklikleri mevcut.
Türk Telekom’un geçtiğimiz günlerde TV reklâmlarında duyurduğu Aile Koruma Şifresini henüz kullanarak inceleyemedim, ancak reklâmda sadece bir şifre ve saat kısıtlamasından ibaret gibi görünen aracın temiz internet kampanyasının önemli bir adımı olmasını diliyorum. Dediğim gibi reklâmında sadece saat kısıtlaması sağlıyormuş gibi görünse de, TTnet’in internet sayfasında yer alan bilgilere göre programda bundan çok daha fazlası bulunuyor. ADSL abonesi olmayı düşünen ancak içerik ve güvenlik konusunda yaşadığı korkulardan ötürü bilgisayar almayan insanlar için -eğer iyi bir yazılımsa- TTnet’in bu atağından kazanacaklarının geri dönüşümü kayda değer olacaktır. Ancak yazılımın dâimi olarak en iyi şekilde güncellenmesi ve yatırımın yazılımın geliştirilmesine yönelik olarak düşünülmemesi de gerekiyor.
Diğer taraftan geçtiğimiz yıl güvenlik firması Aladdin’in tanıttığı bir güvenlik çözümü hayli dikkatimi çekmişti. Geliştirilen cihaz ISS (internet servis sağlayıcı) seviyesinde güvenlik sağlıyordu. Evinize gelen internet hattını tüm tehditlerden arındıran ve filtreleyen donanım çözümü sayesinde bilgisayarınızda internet kapısını koruyan antivirüs veya benzeri güvenlik programlarına gereksinimiz kalmıyor. Bahsettiğimiz bu çözümün yukarıda bahsettiğimiz aile korumasıyla -en azından doğrudan- ilgili olmadığının altını çizelim. Sabah gazetesinin başını çektiği Temiz İnternet hareketinin devamlılığı için TTnet dışında bu işten para kazanan ve daha da kazanabilecek olanların “sosyal sorumluluk” projesi adı altında daha çok çalışmaları gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde gerçek Canavar PC’lere daha fazla odaklanabiliriz.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: