jump to navigation

ONLINE YAŞAMIN OFFLINE OLMASINA AZ KALDI Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , ,
trackback
Gelecekteki PC ve internet dünyasının nasıl şekil alacağını biliyor musunuz? İnternet dünyası gün geçtikçe daha çok gelişiyor. Online servisler daha çok tercih edilmeye başlandı. Belki de yakında PC’lerimizi sadece internete girmek için kullanacağız

Ecevit Bıktım
Bilgisayarlarımızda kullandığımız yazılımların çoğunu artık online olarak bulmak mümkün. Bizleri kurulum ve lisans derdinden kurtaran bu yazılımlar resim işleme, video gösterimi, sunum ya da e-posta hesapları olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu servisler sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, dijital verilerinize erişebiliyorsunuz. Bu oldukça büyük bir avantaj, çünkü bu özellik sayesinde sabit diskinizin çökmesi bile sizleri etkilemez.
Geçen benim başıma böyle bir durum geldi. Sabit diski yeniden formatlamam gerekiyordu. Normal şartlarda önce sabit diski başka bir sisteme bağlayıp yedek almam gerekir. Bu nereden baksanız benim 3 saatime mâl olacaktı. Fakat fark ettim ki diskin içinde önemli bir veri yok. E-postalarım web hesabında, dosyalar çeşitli web veri depolarında yedeklenmiş durumdalar. Hatta resimlerim bile online resim albümlerine taşınmışlar. Ofis uygulamaları desen, ona da çözüm var. Google’ın Docs servisi bunun için biçilmiş kaftan. O zaman geriye ne kaldı? MP3 ve video dosyaları ki, onlar da hayati bir önem taşımıyorlar.
Gördüğünüz gibi birçoğumuzun dijital dünyası büyük çoğunlukta internete taşınmış. Uzmanlar bu olaya “Cloud Computing” diyorlar. Bunun özü internet deryasındaki kaynakları kullanmak.
KİŞİSEL DOSYALAR NET ORTAMINDA
Google işte bu alanda çok ileri, internet kullanıcılarına birçok seçenek sunması ile gün geçtikçe daha popüler hale de geliyor. Örneğin Google Calendar sayesinde randevularınızı kayıt edebiliyorsunuz. Picasa kişisel resimlerinizin kaydını tutuyor. Video işini YouTube hallediyor zaten. E-mail hesabı için Gmail var. Google Docs da yukarıda anlattığımız gibi PC sistemini ofis ortamına dönüştürüyor. Peki bu yeterli mi? Elbette ki hayır! Aldığım haberlere göre bu servisler Google için sadece bir başlangıç. Google şu an tüm gücünü kişilerin sabit disklerindeki verileri online ortama taşımak için çaba harcıyormuş.
Tabii bu işi yapmak isteyen sadece Google değil. Online veri yedekleme işine Amazon da el atmış durumda. Amazon, S3 olarak adlandırdığı bir servis sayesinde 1 Gigabyte’lık alana 15 cent ücret alıyor. Benzer bir hizmeti AOL de sunuyor. Ayda 10 Dolar’a 50 Gbyte’lık bir alan kiralanabiliyor. Xdrive olarak adlandırılan bu servis, ilk 5 Gbyte’ı da bedava veriyor. Peki Microsoft bu durumda boş mu duruyor? Onlar da Windows Live SkyDrive adlı servis ile 1 Gbyte’lık bir alanı ücretsiz olarak vermeye başladılar.
Yine de her şeye rağmen Google çok daha avantajlı bir durumda. Bunun nedeni de çok basit. Milyonlarca kişi Google’ı biliyor ve kullanıyor. Birçok kişi Google’ın Online servislerini kullanıyor. Bu göz ardı edilmemesi gereken bir özellik. Çünkü Yahoo, Microsoft hatta Apple’ın da online servisleri var. Fakat hepsinin de ortak hatası kendi online servislerini sanki farklı şirketlermiş gibi çalıştırmaları. Oysa Google’da servisler birbirlerine sıkı sıkıya bağlı. Yakın zamanda bunlar aynı çatı altında toplanırsa hiç şaşırmayın.
Her şey iyi güzel de bunun hiç mi dezavantajı yok? Bu kadar çok bilgiyi online servislere aktarmanın ne kadar doğru olduğuna kesinlikle siz karar vermelisiniz. Dosyaların gizliliği sizin için ne kadar önemli? Dikkatli karar vermezseniz bilgileriniz yanlış ellere geçer ve en iyi ihtimalle sürekli girdiğiniz servislerde sizin ilgi alanınıza uygun reklâmlarla karşılarsınız. Kaldı ki G-Mail kullanıcıları bu duruma pek de yabancı sayılmazlar.

Peki ben ne mi yapıyorum? Tabii ki özel bilgilerimi şifreli taşınabilir belleklerde tutuyorum!

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: