jump to navigation

Ne olacak bu PC’nin hali? Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
PC teknolojisi inanılmaz bir değişimin içine girdi. Eskiden ayda yılda bir kez değişen teknoloji, günümüzde neredeyse her hafta değişir oldu. Bu yüzden bu ayki yazımda bu teknolojinin nereye doğru gittiğini sizlerle paylaşmak istedim.

Ecevit Bıktım
PC dünyası aldı başını gidiyor. Eskiden bir iki donanım bileşen takip ederdik ve bu bileşenlerin değişiminden, ilerde neler olacağını aşağı yukarı kestirirdik. Günümüzde tahminde bulunmak için ne yazık ki tüm donanım bileşenlerini takip etmek şart. Aksi takdirde ipin ucunu kaçırırsınız ve hiç farkında olmadan teknolojiden kopuverirsiniz.

2007 yılının başından bu yana üç önemli fuar vardı; CES, Cebit ve Computex. Bu fuarların özellikleri günümüzün ürünleri olduğu kadar, geleceğin ürünleri hakkında da bilgiler vermek. Bu yüzden bu fuarları takip eden okuyucular PC teknolojisinin geleceği hakkında fikir sahibi olurlar. Bana en çok sorulan soru; masaüstü sistemler bitecek mi? Diz üstü sistemler gün geçtikçe güçleniyorlar. Bua ek olarak fiyatları da düşüyor. O zaman masaüstü sistemlerin diz üstü sistemlere karşı hiç bir şansı yok. Zaten fuarları da takip ettiğinizde form faktörün gün geçtikçe küçüldüğünü görüyorsunuz. O zaman diz üstü sistemine yatırım yapmak mantıklı bir seçim olmaz mı? Acaba bu doğru mu? Ne dersiniz ?

Bir gün diz üstü sistemler yok olacak

Masaüstü sistemler kaba sistemler, mekanda çok yer kaplıyorlar. Ayrıca oturma odasına da pek yakışmıyorlar. Daha küçük yapıdaki sistemler daha cazipler. Hele bir Medya Center olayı var ki, hem performanslı hem de sessiz. Bu yüzden masaüstü sistemlerde gelecek yok. Yanlış! Masaüstü sistemler daha da büyüyecekler. Bu ürünler küçülen form faktörlerini pek dikkate almayacaklar. İşlemcinin içine grafik ünitesinin konulması da burada bir çözüm değil. Bunun sebebi de çok basit, oyunlar. Medya Center PC’si istediği kadar güçlü olsun, istediğiniz oyunları yüksek detaylarda oynama zevkini size tattırmayacaktır. Adam gibi oyun oynamak için çok iyi bir ekran kartı, bolca bellek, RAID diskler ve inanılmaz güçlü bir işlemci olmazsa olmaz. Zaten işlemcilerin çoklu çekirdek devrine geçmesinin bir nedeni de bu. Sürekli daha iyi detaylar görmek isteyen insanoğlu böyle bir teknolojiye sahip olmak için inanılmaz paralar dökmeye hazır.

İşin kötüsü, kendinizi bir kere oyunlara kaptırdığınızda bir daha kurtaramamanız. Bu yüzden masaüstü sistemler daha da büyüyecek ve oyun PC’si adını alacak. Yani profesyonel sistemler evleri süsleyecek. Peki normal kullanıcılar ne yapacaklar? Tabii onların masaüstü sistemlerine ihtiyaçları yok. Bu kitle dizüstü sistemlerini kullanacaklar. Her ne kadar saçma gelse de, burada 17 ve hatta 19 inç’lik sistemler kullanılacak. İş oturma odası PC’sine geldiğinde de Nano form faktörlü PC’ler devreye girecek. Bu PC’ler bir müzik seti, dijital uydu alıcısı, foto albümü ve internet streaming PC’si olarak görev yapacaklar.

Peki ya taşınabilir cihazlar alanında ne olacak? İşte burada dizüstü sistemlerine pek bir şans tanınmıyor. Nedeni de çok basit. Neden bir dizüstü sistemini yanımda taşıyayım ki, elimdeki Smartphone ya da PDA aynı işi görüyorsa? Evet. Yanlış duymadınız, bu ürünler taşınabilirlik açısından dizüstü sistemlerin yerini alacaklar. Hatta öyle bir proje var ki herkesin mutlaka bir PDA’sı olacak. Sokaklarda çeşitli KIOSK’lar kurulacak. Siz PDA’nizla yaklaştığınızda, içerik o KIOSK’un ekranında görünecek ve siz işlemleri PDA’nızı cebinizden çıkarmadan gerçekleştirebileceksiniz. Nasıl ilgi çekici değil mi? Böyle bir durumda ben neden diz üstü sistemi taşıyayım ki? Unutmadan söyleyeyim. Sunucu sistemler de ev ortamına girecekler, neticede bilginin bir yerlerde yedeklenmesi lazım.

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: