jump to navigation

MSN’de Türkiye 25 Milyon Üyeyle Dünya Üçüncüsü Çıktı. Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Yazılım.
Tags: , , , ,
trackback
Torunu ile iletişim kurmak isteyen anneaneler de interneti öğrenince, MSN Messenger kullanımında Türkiye 25 milyon üyeyle dünya üçüncüsü çıktı. Türkiye’nin video sohbet ve Windows Live servislerinin kullanımında dünya birincisi, hotmail kullanımında beşinci olduğunu söyleyen MSN Avrupa Başkanı John Mangelaars, “Bu ülke bizim için inanılmaz pazar” dedi.

TORUNU ile iletişim kurmak isteyen anneanneler bile soluğu internette alınca, Türkiye 25 milyon üyesiyle MSN Messenger kullanımında üçüncü ülke konumuna geldi. Türkiye’nin MSN’in video sohbet ve Windows Live servislerinin kullanımında dünya birincisi, hotmail kullanımında ise dünya beşincisi olduğuna dikkat çeken MSN Avrupa Başkanı John Mangelaars, “Türkler dünyanın her yerine yayılmış durumdalar. Dolayısıyla iletişim kurmak istiyorlar. Ayrıca kültürel da olarak konuşmayı seviyorsunuz. Tüm bu özellikleriyle Türkiye bizim için inanılmaz pazar” dedi.

GENÇLER ZORU BAŞARIYOR: 3 yıl önce sıfıra yakın olan 50 yaş kullanım oranının bugün yüzde 5’in üzerine çıktığına dikkat çeken Mangelaars, orta yaş üstünün ilgisini ise şu şekilde açıkladı: “Gençler artık iletişim için MSN kullanıyor. Anneannesi de onunla iletişime geçebilmek için messenger kullanmaya başlıyor. Bunu en çok resim paylaşımlarında yaşıyoruz. Gençler resmi alıp update etme ve paylaşma gibi daha karmaşık işlemlerle uğraşıyorlar. Anneanneler ise verilen linklere tıklayarak anıları paylaşıyorlar.”

KADIN ORANI ARTIYOR: Türkiye’de bilgisayar ve internet yaygınlık oranının Avrupa ortalamasından düşük olmadığını belirten Mangelaars, “75 milyon kişinin yaşadığı Türkiye’de 25 milyon Messenger kullanıcısı var. Üçte bire denk gelen bu oran diğer ülkelere yakın. MSN kullanıcılarının yüzde 50’si 35 yaşın altında, yüzde 65’i de erkek. Kadın oranı bir süre önce yüzde 22 düzeyindeydi. Ancak bu oran giderek büyüyor” diye konuştu.

REKLAM PAYI YÜZDE 20: Tüketicinin istedikleri ile Microsoft’un servislerinin uyuştuğunu belirten Mangelaars, şöyle konuştu: “Bunun sürmesi için hem servislerimizi büyütmeyi, hem de yeni ortaklar bulmayı hedefliyoruz. Reklam pazarındaki hacmimizi büyütüp daha fazla servis verme hedefimiz de var. Avrupa genelinde online reklamın yüzde 20’si bizim network’ümüzden geçiyor. Türkiye’de ise bu oran daha da fazla. Çünkü, Türkiye’de çok müşteri var”

ÜRÜN SAYISI ARTACAK: İyi servisler olunca daha fazla sitenin network kullanımına yöneldiğini vurgulayan Mangelaars, “Daha fazla site ile birlikte daha fazla reklam veren de geliyor. Gelecekte reklam trafiğinin yüzde 40’ının bizden geçeceğini düşünüyorum. Bu konudaki gelişmelerimizi sürdüreceğiz. Reklamverene iyi hedefleme vaat edip daha fazla değer kazanmasını sağlayacağız” dedi. Mangelaars, bunun için sosyal içerikli, aktiviteli ve video kontentli servislerinin sayısını artırarak hem kullanıcı oranını, hem de Microsoft servisleri ile geçirilen zamanı artırmayı hedeflediklerini de söyledi.

TÜRKLERİN internette eğlenmek, dahil olmak, bunları her türlü cihazdan gerçekleştirmek ve hiçbir şeyden vazgeçmemek istediklerini belirten John Mangelaars, “MSN’de sohbet, okul için bilgi, video, resim gibi istekler öne çıkıyor. İnovasyon konusunda çok ilgililer. Bizim için çok başarılı bir pazarsınız” dedi.

Servisi yaygınlaştırdık paralı ‘hotmail’i kaldırdık

JOHN Mangelaars, Türkiye’de denedikleri com.tr uzantılı hotmail uygulamasının kaldırılış nedenini şu şekilde açıkladı: “Üyelere belirli bir ücret karşılığında Türkçe servis veren ve mail alanlarını artıran özel servisi kapattık. Bu da Türkiye’de bu hizmetleri tüm abonelere ücretsiz olarak vermeye başlamamızdan kaynaklandı. Zaten pilot bir çalışmaydı.”

Bilgisayarı olmayan internet kafeye gidiyor

ÖZELLİKLE doğuda, bilgisayar yaygınlığının yüksek olmadığı bölgelerde internet kafelerin öneminin giderek arttığını söyleyen Mangelaars “Araştırmalarımıza göre evinde bilgisayarı olmayanlar da internet kafelerden yararlanıyor. Bu kafeler pazarın büyümesinde büyük etkiye sahip” dedi.

Türkiye MSN’in gözbebeği

* 300 milyon MSN kullanıcısı bulunan MSN Messenger’da Türkiye’nin üye sayısı 25 milyon.
* Türkiye MSN Messenger kullanımında üçüncü ülke.
* Video sohbet ve Windows Live servislerinin kullanımında dünya birincisi.
* Hotmail kullanımında 19 milyon hesap ile dünya beşincisi.
* Mobil uygulamalarda sayı açıklanmassa da ‘en’lerin yaşadığı ülkeler arasında.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: