jump to navigation

MANTAR TARLASI Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
İnsanlar kendilerine tepeden bakanlardan pek hoşlanmazlar, değil mi? Oysa bazen gerçeği görebilmek için yüksekçe bir yere çıkmak gerekir ki, büyük resmi rahatça görebilelim.

Berker Güngör
Senelerdir gözümün ucuyla gördüğüm bir gerçek vardı. Ancak Talsim’deki yeni binaya taşınana kadar görüşümün odağına girmemişti. Yeni binamız biraz yüksek sayılır ve ne kadar güzel olursa olsun, doğrusu benim gibi yükseklik korkusu olan bir adam için ideal bir mekan sayılmaz. Ben ya asfaltın üzerinde, altımda iki teker kayıp gitmeyi, ya da uçan bir makinenin kokpitinde olmayı severim. Bunları yaparken kendimi evimde hissediyorum. Ama iş yüksek bir binanın camından aşağı bakmaya gelince, durum biraz değişiyor. Çocukluk travmaları insanda ne tuhaf izler bırakıyor değil mi? Çoğu insanı ürküten şeyler bana normal gelirken, herkesin her gün dikkat etmeden yaptıkları, mesela birazcık yüksek bir binada oturmak, bana ürperti veriyor. Fakat ne yapacaksınız, oturup dikkatimi önümdeki ekrana vermekten ve yüksek bir yerde olduğumu unutmaktan başka pek fazla seçeneğim yok.

Arada bir cam kenarına yaklaştığım zamanlarda, uzayıp giden İstanbul manzarasındaki bir ruhaflık dikkatimi çekti. Manzara bir şehirden ziyade, kontrolden çıkmış bir mantar tarlasını andırıyor. Sokaklardan motorla geçerken bunu pek farketmiyorsunuz ama onuncu katın camından bakarken insanın gözüne giriyor. Ufka doğru uzanıp giden bembeyaz bir mantar tarlası gibi görünüyor. Her çatıda birkaç düzine çanak anten, hatta bazı binaların çatısında yer kalmadığından olsa gerek, her pencerenin önüne takılmış antenler. Tek tek saymadım tabii ama bina başına bir düzineden fazla anten düştüğünü söylemek herhalde abartı olmaz.

Bilmem farkında mısınız, ancak normalde bir binanın en fazla bir ya da iki tane çanağa ihtiyacı vardır. Peki ama neden böyle bir mantar tarlası oluşuyor, benim bilmediğim teknik bir neden mi var? Tabii ki yok, gerçekte tüm sorun sosyal ve ekonomik cehaletin bir sonucu, başka hiçbir şey değil. İşin ekonomik yönü şu, insanlar ihtiyaçları olanı değil, komşularında olanı istiyorlar. Ama bunu yaparken kendi keselerine asla bakmıyorlar. Milyonlarca insanın kredi kartından batmış olmasının başka bir açıklaması yok. Mesela benim çanak antenim yok, doğru düzgün televizyon bile seyretmem. Bir de üstüne kalkıp Fransızca televizyon seyretmemek için masraf mı yapacağım? Ama çanak anten sayısına bakılırsa bu ülkede birden fazla yabancı lisan bilmek artık sıradan bir iş!

İşin sosyolojik kısmı çok daha acı. Aynı binada oturan, bütün gün birbirinin gürültüsünü ve mutfak kokularını çekmek zorunda olan milyonlarca insan arasında en küçük bağ bile yok. Eğer bu bağ olsaydı, her hane uydu yayını izlemek için bir dolu masraf edip sıfırdan alt yapı kurmazdı. İçlerinden biri çatıya bir anten oturtur, sonra da biraz kabloyla her daireye yayın sağlanırdı. Böyle bir alt yapıyla aynı binada oturan insanlar, öbür türlü yaptıkları masrafın belki de binde biri oranında bir para harcayarak aynı hizmeti alabilirlerdi. Ama nedir, kimse kalkıp böyle bir organizasyonu örgütlemekle uğraşmak istemez. Hem, şimdilik komşularda olmayan birşeye sahip olmanın zevkini birkaç dakikalığına yaşayabilmek için tüm o zahmete girmeye değmez mi? Anten takmaya çalışırken damdan düşseniz bile, sonuçta hastanede ziyaretinize gelenlere, evde kaç kanal seyredebildiğinizi anlatarak hava atabilirsiniz, değil mi ya?

Aranızda tez hazırlayanlar varsa, işte size fırsat. Yüksek bir yerden İstanbul’un ya da başka herhangi bir Türkiye şehrinin resmini çekin. Sonra bunun altına hangi konuda isterseniz tezinizi yazın. Teknolojinin tamamen yanlış kullanımı, zıvanadan çıkmış tüketim çılgınlığı, sosyal yapıdaki onarılması imkansız çözülme, seçim size kalmış!

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: