jump to navigation

KARA ŞİMŞEK TV’DE KALDI Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback

Nostaljik dizilerdeki teknolojik araçlar 2000 yılında geliştirilemedi. Yakın zaman içinde de pek çıkabilecek gibi gözükmüyor. Beklentiler mi yüksek yoksa endüstri mi alçakta kaldı?

Cem Sünbül
Renkli televizyonların mantar gibi çoğaldığı tek kanallı televizyon dönemi 80’li yıllarda TV dizilerinin geleceğe dair teknolojiler hakkında çokça ipucu içerdiğini düşünürdük çoğumuz. Ben ve benim gibiler, çocukluğumuzdan olsa gerek Kara Şimşek, Hava Kurdu, Kara Şahin, Mavi Yıldırım vb. gibi dizilerde gösterilen konuşan araba, jet türbine sahip aşırı gelişmiş savaş helikopteri, iki teker üzerinde adalet dağıtan silahlı turbo motorsiklet ve polise ait yine aşırı gelişmiş bir Apache helikopterini dizilerin yayınlandığı tarihten 20 yıl sonra ‘zırt pırt’ göreceğimizi umuyorduk. Hadi biz çocuklar neyse ama büyüklerde de böyle bir beklenti olduğu aşikârdı.
Kabul etmek gerekir ki bu saydıklarım arasında şüphesiz en yeteneklisi ve geleceğe dair en çok beklenti uyandıran dizi Kara Şimşek idi. Kara Şimşek olarak çevrilen/dönüştürülen “Knight Rider” dizisi gibi Kara Şahin de, “Street Hawk” gibi meraklılarına uygun isme çevrilen dizilerden bir diğeriydi. Kara Şimşek sona erdikten sonra alternatif olarak sunulan Kara Şahin’in ömrü sadece 1 sezon sürmüştü. Nedense helikopter dizilerinde isimlerin dönüştürülmesine gerek kalmadı. “Airwolf” yani “Hava Kurdu” dönüştürülmeden yayınlanabilecek çekicilikte bir isme sahipti. Hava Kurdu sona erdikten sonra yerini Mavi Yıldırım’a (Blue Thunder) bıraktı.
Kara Şimşek aklı başında bir insan gibi konuşan, üstelik sıra dışı hesaplarla kendi kendine yol alabilen bir araçtı. Michael Knight’ın saati aracılığıyla Kara Şimşek ile konuşabilmesi bugünün cep telefonlarıyla bile gerçekleşmesi zor olan bir hayal. O dönemde sahip olduğum Spectrum 48k bilgisayarımdan -tonlarca sayfa Basic kodu aracılığıyla- bir tek kelime duymak için saatler boyu çaba sarf edip, çoğu kez başarısız olduğum düşünülürse; K.I.T.T. (Knight Industries Two Thousand) adını taşıyan bu aracın, bırakın kendi kendine araba kullanıp polisiye film çevirmesini, konuşması bile mucizeydi.
YERLİ ŞİMŞEK: G.İ.T.T.
Ne var ki milenyum ve ötelerin hayalleri “gelecekte her köşe başında bir KITT olacak!” dedirtiyor insana! 2000 yılına 5-6 yıl kala unutulmaya yüz tutmuş Kara Şimşek dizisindeki neredeyse hiçbir teknolojik, hatta mekanik ilerlemeyi göremediğimizi fark etmek, benim gibi teknoloji meraklıları için hayal kırıklığı oldu desek yeridir. Teknoloji düşkünü olmasanız bile bu diziyi seyretmiş olan herhangi bir Türk erkeği de araba sevdasından sebep üzülmüştür muhakkak. 2008 yılına girdik ve bırakın konuşan arabayı daha kendi kendine gidebilen araçlar bile sadece birer prototip. Konuşan araba yok değil ama doğal olarak hiçbirisi K.I.T.T. gibi akıllı değil.
Aslında otomotiv dünyasına karşı haksızlık mı ediyorum diye düşünüyorum ama yüzyıllardır içten yanmalı motor teknolojisini kullananlar arasında yer aldığım için çok haksız sayılmam. Otomatik vitesli bir araba kullanmak için halen 2 el ve 1 ayağa, düz vitesli bir araba kullanmak için ise 3 (!) el ve 2 ayağa ihtiyaç var. Bu açıdan bakıldığında otomotiv sektörü teknolojik gelişimi en yavaş ilerleyen sektörlerden birisi belki de.
Tüm bu yakınmalarımdan sonra son otomobil fuarlarında görücü karşısına çıkan araçlarda güvenlik ve teknoloji alanında yapılan geliştirmelerin hakkını da vermek gerek. Hem geç, hem de güç olmasına karşın gelinen nokta ümitli olmamı sağlıyor. Ancak bu ümitlerim Kara Şimşek gibi bir aracın sadece Cem Yılmaz’ın oynadığı benzin istasyonu reklamlarındaki şoförüne levye uzatan G.İ.T.T. (Güzel İnsan Taşıma Taşıtı) kadar öteleri gösteriyor. Peki ya sizce Kara Şimşek gibi araçlar hayatımıza ne zaman girer? 10 yıl? 20 yıl? Hiçbir zaman?

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: