jump to navigation

İNTERNETİN FİŞİNİ Mİ ÇEKELİM Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
YouTube ve benzeri siteler mi, yoksa video klip içeriğini hazırlayanlar mı suçlu? YouTube’da saldırı ve hakaret içerikli klipleri şikâyet edin, YouTube değil klipler yasaklansın!

Cem Sünbül
Geçtiğimiz sayımızı hazırladığımız günlerde, hatırlayacağınız üzere YouTube bir kez daha mahkeme kararıyla TTnet DNS’lerine kapatılmıştı. Malumunuz bu ay kapak konumuz YouTube Star. YouTube yıldızlarımızın olabilmesi için elbette YouTube erişiminin açık olması gerekir. YouTube, video paylaşım siteleri arasında en baba örnek olduğu için her defasında ilk onun kellesi gümbürtüye gidiyor ama aslında diğer paylaşım sitelerinde de bu tür saldırılara rastlamak mümkün. Dini veya vatani büyüklerimize yapılan her saldırı sonrası YouTube’u erişime kapatırsak, açık olacağı günleri görmemiz güç olabilir. Bu tür saldırılara cevap verme yöntemi YouTube’u ve dolayısıyla diğer milyonlarca masum klibi cezalandırmak olmamalı. Teşbihte hata olmaz ama düştüğümüz bu durum “ağrıyan dişin tedavisi için kafa uçurmaya” benziyor.

Geçtiğimiz haftalarda Google Merkez ve Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika Küresel İletişim ve Kamu İşleri İletişim Başkanı Sonya Boralv ile sohbet için bir araya geldik. Yaptığımız görüşmede söz doğal olarak döndü dolaştı, YouTube erişiminin engellenmesine geldi ki o günlerde erişim yasağı henüz devam ediyordu. Konu ile ilgili görüşmemizde hakaret ve saldırı içerikli videolar ile ilgili olarak şikâyet almadan erişim engellemesinin garipliğine değindik. İlginçtir, erişimin yasaklanmasına sebep olan video şikâyet edilmemiş. YouTube bu gibi içeriklere sahip olan videoların yayından kaldırılması için uzun süredir flag, yani bildir adlı hizmeti veriyor.

Video ekranının hemen sağ alt köşesinde yer alan “Flag” ibaresini tıkladığınızda “This Video is Inappropriate ” Bu uygunsuz bir videodur” başlıklı bir kutu açılıyor. Bu kutu sizden video hakkındaki endişelerinizi ifade eden kategoriyi seçmenizi istiyor. Açılan kutudan şikâyetinize göre bir kategori seçiyorsunuz ve videonun neden kaldırılması gerektiğini ifade eden bir açıklama ekliyorsunuz.

Sonya Boralv, YouTube’da olmamasına rağmen konuya ilgi gösterdiğini, şikâyetlerin itina ile incelendiğini ve dikkate alındığını kaydediyor. Bunu bilişim basını çalışanları olarak bilmemizin dışında İngilizce bilenlerin de tahmin ederek kullanabileceği bir gerçek. Ancak milyonlarca Türk kullanıcısının bu işlemi öğrenmesi ciddi zaman alabilir. YouTube’un Türkçe olmaması bu anlamda son derece olumsuz etki yapıyor.

Zaman gazetesi köşe yazarlarından Turan Alkan’ın erişim yasağı sırasında yayımladığı “Eyvah, YouTube kapanmış!” adlı köşe yazısında dikkat çektiği doğrular gülerken düşündüren cinstendi.

“bu siteye erişim engellenmiştir” diye bir yazı görünüyor şu meşhur YouTube sitesini tıkladığınızda, hemen altında ise Türkiye’de yaşayan ecnebîler anlasın diye aynı cümlenin İngilizcesi var. Yav, bi sevindim, bi sevindim, dedim ki, “işte güçlü devlet, işte bağımsız adalet! Küfürbazlar hak ettiği cezayı buldu”

Alkan’ın yazısındaki şu sözler de ‘güleriz ağlanacak halimize’ dedirtiyor: “O aşağılık klibi yapan herif eminim ki şimdi, ‘ben ne mühim adamım, koca Türk adaleti beni ciddiye aldı ve YouTube’un Türkiye erişimini kapattırdı’ diye kasım kasım kasılıyordur.”

İyisi mi böylelerini sevindirmemek için, Turan Alkan’ın da yazısının devamında işaret ettiği gibi daha doğru yöntemlere başvurmalı; “İlle de gerekliyse mukabilinde öyle güzel, öyle seviyeli bir klip yapacaksınız ki 72 millet, ‘aferin be bu çocuklara’ diyecek, dilden dile gezecek, memleketinizin, kültürünüzün, halkınızın tanıtımını daha galiz küfürle değil, edeble, bilgiyle, üretimle ve zarafetle yapacaksınız. Kaş yapıyorum derken göz çıkarmayacaksınız.”

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: