jump to navigation

Internet, Türk Telekom ve Türkiye Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , ,
trackback

Telekom özelleşene kadar 1998-2005 arası her yıl cirosunun % 41.1’i kadar yatırım yaptı. Peki acaba son 2 senedir bu yatırımlar ne durumda? Ne zaman gerçek fiyata gerçek hızlı internet kullanacağız?

Mahmut Kurşun

Internet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Elektrik ve su hayatımızın nasıl ayrılmaz öğeleri ise yeni ekonomik düzende bilgisayarsız ve internetsiz bir hayat artık mümkün gözükmüyor, tabii ki ben bu diyarlardan gideceğim, inzivaya çekileceğim demiyorsanız…

Dünya tarihinde ticaretin gelişmesi ulaşım yolları ile çok yakından ilgili, ne kadar geniş ve farklı yoldan iki nokta arasında ulaşım sağlanabilirse o kadar çok insanların iletişim sağlamaları, mal ve hizmet alışverişi kolaylaşmakta, ve bu sayede ekonomik büyümeye katkı sağlanmaktadır. Artık iletişim kurmanın vazgeçilmez yollarından biri internet. Dolayısı ile gerçek dünyadaki geniş otobanların internet dünyasındaki karşılığı genişbant internet. Şöyle ki ülkemizde 1996 senesinde bir internet servis sağlayıcı 64 KB internet çıkışı ile hizmet verebilirken, şimdi evimize 2 Mbit’lik internet bağlantıları alabilmemiz mümkün. Bakıldığında ülkemizin bu konuda ne kadar inanılmaz geliştiği düşünülebilir, doğrudur ama Türkiye dünyadaki 193 ülkeden sadece biri, ve genele bakıldığında maalesef hala en gerilerdeyiz. Yorumlar farklı olabilir, ama rakamlar yalan söylemez. Geçtiğimiz günlerde 319 sayfalık 2007 OECD İletişim Raporu yayınlandı. Raporda kabaca mobil ve sabit hatlar telekomünikasyon pazarı ve internet altyapısı ile ilgili olarak OECD ülkelerinin durumları karşılaştırmalı olarak yayınlandı. Rapora göre Türkiye ile ilgili çok çarpıcı bulgulara rastlamak mümkün. Şöyleki her 100 kişi için toplam iletişim yolları (Analog ISDN ADSL Kablo Modem Mobil Hat) sayısında Türkiye sadece Meksika’nın önüne geçebilmiş vaziyette ve sondan birinci. Yine 2005 itibari ile DSL kapsama alanı OECD ortalaması   iken Türkiye ‘ ile yine birinciliğini koruyor, ama sondan birinciliğini, bu sefer de komşumuz Yunanistan’ın önünde. Yani OECD ortalaması Türkiye ortalamasının tam 8.6 katı. OECD ortalama bağlantı hızı 16 Mbit’ken Türkiye yine onun sekizde birinde. Fakat Fransa Mbit başına 0.82 dolara hizmet sağlarken Türkiye Mbit başına 88.1 dolarla (Satınalma gücü paritesi ile ayarlanmış) bu sefer gerçek birinci. Sevinebileceğimiz tek nokta 2003 senesinde başlatılan ADSL yatırım hamleleri ile 2003 Aralık ayında 56 bin olan ADSL abone sayımızı 2004 ve 2005’de sırasıyla 452 bin ve 1.5 milyona çıkarmış olmamız. Fakat üzülmemiz gereken nokta ise 2003 senesine kadar Kablo ve ADSL internet bağlantı sayıları eşit hatta Kablo bağlantısı önde iken bir anda Kablo internet bağlantısının tek kelime ile çökmesi. Tabii ki bunda ilgili Kablo şirketinin bağlı bulunduğu grup veya grupların da maddi olarak ciddi sarsıntı geçirmesi bu olayı körüklemiş vaziyette. Ve sonuç olarak baktığımızda internete bağlanma şekillerinde Kablo modem ile bağlanma OECD ortalaması 6.3 iken, Türkiye’de maalesef sadece %2. Bu da aslında Türkiye için enerjide olduğu gibi internet gibi önemli bir konuda da yine tek bir kaynağa bağlı olma durumunu getiriyor.

Şimdi gelelim işin en can alıcı kısmına. Kamu için Telekom yatırımlarının yıllık telekom gelirlerine oranı Türkiye’de 1998 – 2005 arasındaki dönem için OECD ortalaması olan “‘nin neredeyse 2 katı olarak gerçekleşmiş ve rakam A.1 olmuş. Bunun Türkçesi 2005 senesine kadar Telekom 8 sene içinde 3.3 yıllık gelirini şirkete yatırım olarak geri koymuş durumda. 2004 ve 2005 seneleri çıkarıldığında aslında bu oran R.4’e kadar çıkıyor. 2004 ve 2005 ortalaması ise sadece %7.2. Ve aslında bu sadece %7.2lik yatırım ADSL yatırımlarını karşılamaya yetmiş ki aynı dönemde ADSL kullanıcı patlaması yaşanıyor. Tüm bu rakamlara bakıldığı zaman ortaya sorulması gereken çok ama çok önemli bir soru çıkıyor. Türk Telekom fiili olarak 14 Kasım 2005 tarihi itibari ile özelleştirilmiştir. Acaba 2006 ve 2007 seneleri içinde Türk Telekom cirosunun yüzde kaçı kadar yatırım planlamış ve yapmıştır? En önemli soru budur.

Şu anda internet erişimi konusunda aslında bir nevi TEKEL konumunda olan Türk Telekom hali hazırda kampanyalarla fiyatlarını bir nebze olsun indirmiş olmasına rağmen rekabet kurulu kararından anladığımız kadarı ile bireysel kullanıcılara toptan fiyatın 2 altında satarak haksız rekabet ortamı yaratmıştır. Sanayi devrimini kaçırmış ülkemiz için internet çok ama çok büyük bir fırsattır. Buradaki otoyolların geniş ve güvenilir olması elektronik ticareti de ülkemizin yaratabileceği katma değeri de ciddi anlamda artıracaktır. Dolayısı ile Türk Telekom’dan özellikle Türkiye’nin en az Psini kapsayacak ADSL yatırımı yapmasını 2006 Mayısında getireceğiz dedikleri ADSL2 altyapısını ve bu sayede en azından OECD ortalamasında internet bağlantı hızına kavuşmayı istiyoruz. 2006 ve 2007 yatırım yüzdeleri kapsamında da gerekirse cirosunun %3-5lik bir kapsamını kamu yararına fiyat tarifelerinin iyileştirilmesi için istemek sanırım hiç de yanlış olmayacaktır. Devlet elinde bugüne kadar her sene A lik cirosu kadar yatırım yapmış firma aynı büyüklükte olmasa bile yine yatırımlarına devam etmelidir. Çünkü BT altyapısına harcanacak her dolar ülkemize misliyle yarar sağlayacaktır.

Bu ay biraz daha içinizi açacak şeylerden bahsetmek çok isterdim, ama basında raporun hep çerez noktalarının işlendiğini görünce yazmadan olmaz dedim. Sağlıcakla kalın.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: