jump to navigation

İNTERNET TÖRPÜSÜ Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback
Cem Sünbül

Webde multimedya içerik miktarı bağlantı hızlarıyla orantılı olarak arttı ama limitli ADSL tarife paketlerinde uzun zamandır kota artışına gidilmedi. Kullanmasanız da ödemek zorunda olduğunuz sabit ücret ise cabası!
Bundan 5-6 yıl öncesinde bugün çoğumuzun başvuru kaynağı olan internete çevirmeli ağ bağlantısı ile ulaştığımızı hatırlar mısınız? Sıkıntılı bağlantıların sayısı bir hayli fazlaydı. Modemden gelen çevirme seslerini bağlantı için gerekli tokalaşmanın gerçekleştiği “ağa oturum açılıyor” sesleri takip ederdi. Bağlantı gerçekleştikten sonra kazayla telefonun ahizesini kaldırsanız, internetin orijinal ve bir anlamda rahatsız edici hışırtı/gürültü karışımını dinleyebilirdiniz. Bağlantı kuruldu, kurulacak derken 50 küsur KB hızında bağlantı sağlarsanız şanslı olduğunuz veya santrale yakın temiz bir hattınızın olduğu varsayılırdı. Dönüp geriye baktığımızda, o zamanlar yaşadığımız sorunsuz bağlantı kurma zorluğunun bile yeterince can sıkıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Hlbuki gerçekte esas sıkıntı bu noktadan sonra başlıyordu. Ola ki 28 veya daha düşük hızlarda bağlandıysanız, bırakın internette sayfalar arasında dolaşmayı, tek sayfanın açılması için bile dakikalarca bekleyebilirdiniz. Kolay değil, 28KB bağlantı hızından bahsediyoruz! Günümüzün web sitelerini o günün bağlantılarıyla görüntülemeyi hayal bile edemiyorum!
Hadi web sayfalarında dolaşmayı bir kenara bıraktım, peki ya karşıdan dosya indirme konusunda çekilen çilelere ne demeli? Hepi topu 30 MBlık bir dosyayı indirmek için bilgisayarı kaç saat açık bırakmak zorunda kaldığınızı, günümüzün ADSL nesline biraz zor anlatırsınız. Bugün bir müzik albümü indirmek için dakikalar yeterken, o günlerde bir tek parça indirmek, bulması zor ve indirmesi saatler alan bir işlemdi. Bu konuda verebileceğimiz örnekleri çoğaltmak mümkün.
Neyse ki bu çileli, yavaş ve pahalı çevirmeli ağ bağlantısı günleri geride kaldı. Bugün artık genişbant internetin nimetlerinden yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken ADSL abonesi olmak. Ne var ki ADSL alanının da tertemiz ve sorunsuz olduğu söylenemez. Tüketicilerin ADSL konusundaki şikyetleri kimi zaman had safhalara çıkabiliyor. Eleştirilerin başında ADSL bağlantı fiyatları geliyor. Her ne kadar limitli paket taraftarı olsam da, Türk Telekomun limitleri konusunda çeşitli eleştirilerim mevcut. Malumunuz üzere 2 Mbit limitli giriş paketi 4 GB kota ile sınırlandırılmış durumda.
Grev döneminde yaşanan sıkıntıları unutturmak için Türk Telekomun bir nevi sus payı niteliğindeki 2 GB ekstra kapasite hediyesi sadece 1 ay için geçerli kaldı. 4 2 GB kota, sınırlı kullanmayı tercih edenler için nispeten makul olarak tanımlanabilir. Ancak webin popüler sitelerinde birkaç saatinizi harcasanız, 6 GBın bile yeterli olmayabileceğini fark edebilirsiniz. Büyük ihtimalle okurlarımız zaten bunun farkında ama Türk Telekom limit güncelleme konusunda kararlı. Yanlış okumadınız TT, limit güncelleme konusunda kararlı. Şirket Aman ADSL limitini güncelleme! diyor adeta! Oysa Cebit Euarisada görüştüğümüz Türk Telekomun başarılı yöneticilerinden eski Beko Elektronik Pazarlama Müdürü, yeni Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan, gelecek planları arasında limit artışından da bahsetmişti. Sanırım grev nedeniyle planlarında ciddi değişiklikler yapmak durumunda kaldılar.
Bu ciddi değişiklikler arasına umuyorum ADSL=sabit hat ücreti mahkûmiyetinin kaldırılması da eklenir ve kısa zamanda hayata geçer. Sabit hattı sesli görüşme yapmak için kullananlar ile sadece internet için kullananların aynı sabit ücrete tabii tutulması ne kadar adaletlidir, orası tartışılır. İlk bağlantıda ödediğiniz port ücretini de düşündüğünüzde, telefonu kullan ya da kullanma, ADSL için alınan sabit ücret haksızlık gibi görünüyor. Kaldı ki sabit ücretin kendisi bile çok tartışılan bir uygulama!
Konu dışı not: İstanbul Parkta F1 zamanı da geldi. CNN Turk yerine TNT gelince F1 keyfi internete kaldı. İyi mi oldu, kötü mü bilemiyorum…

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: