jump to navigation

Gücümüz Tükeniyor Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback

Ecevit Bıktım
Enerji tüketimimiz gün geçtikçe artıyor. İşin kötü tarafı etrafımızda bulunan birçok ürünün biz farkında olmadan da güç tüketmeye devam etmesi. Üreticiler buna karşı çeşitli çözümler geliştiriyorlar, oysa en iyi çözüm güç tüketimini tamamen kesmek.

Düşük güç tüketimi birçok üreticinin yeni pazarlama stratejisinin merkezine oturmuş durumda. Kimse gerçek anlamda güç tasarrufu sağlamıyor. Hepsinin ortak amacı kullanıcılara yeni ürünleri düşük güç tüketimi maskesi altında satmaktan ibarettir. Oysa bu sorunu sadece biraz daha bilinci olarak çözmek mümkündür. En basiti kullanılmayan elektronik bir ürünü kapatmaktır. Neredeyse her evde bulunan bilgisayarlar çoğu zaman boşu boşuna çalışırlar. Orta güçte bir bilgisayar sistemi 50 ile 80 Watt arası güç çeker. Monitörün çektiği 50 Wattı da eklediğinizde toplamda 100 ila 130 Watt arası bir değer elde edilir. Bu değer iki adet ampüle eşittir. Bilgisayar sisteminin günde 3 saat boşu boşuna çalışması, bir senede yaklaşık 20 YTLlik bir elektrik faturasına denk geliyor. Bu ilk başta pek göze batmayan bir rakam ama bu rakamı 3 milyonun üzerinde abonesi bulunan TTNET ADSL hizmeti ile topladığınızda, senede en az 60 milyon YTLnin ısıya dönüştüğünü görürsünüz. Tabi ki bu işin sadece ev kullanıcıları tarafı, sorunun esas boyutları iş yerinde kullanılan bilgisayar sistemlerini de topladığımızda ortaya çıkıyor. Örneğin bu hesaba göre 200 PCli bir işyeri, senede en az 10 bin YTL fazladan para ödüyor.

Şunu belirtmekte fayda var, burada esas sorun fazladan para ödemek değil. Bence dikkat edilmesi gereken daha önemli bir konu güç ihtiyacının gün geçtikce artması yüzünden ekolojik dengenin her gün daha fazla bozulmasıdır.

Nasıl önlem alınmalı?
Önlem almak esasında çok kolay, en önemli kural elektronik cihazlar kullanılmadığında onların fişini çekmek. Bu yapılamıyorsa ürünleri en azından Stand-By moduna almakta fayda var. Bir PC sisteminin 10 dakika Stand-By modunda çalışması inanılmaz derecede fark ediyor. Tabii en güzel çözüm öğle tatillerinde bilgisayarları kapatmak. Yine de sürekli açma kapama işlemi ile uğraşmak istemeyenler için de farklı çözümler üretilmiş. Bunlardan en önemlisi Suspend To Ram özelliği. Bu özelliğin avantajı, bilgisayar başında çalışmadığınızda sistemin kapanmaması ve en düşük güçte çalışmaya devam etmesi. Bilgisayar tek bir tuşa dokunmak suretiyle tam çalışır duruma geliyor ve siz de herhangi bir veri ve zaman kaybetmiş olmuyorsunuz. Bunları yapmak birçok kullanıcıya zor gelebilir. Böyle bir durumda bilgisayarların güç tüketim modlarını kullanmakta fayda var. En tembel kullanıcı için düşünülmüş olan bu özellik sayesinde belli bir süre kullanılmayan bir bilgisayar sistemi kademe kademe düşük güç tüketimine geçebilir. Örneğin monitörün kendini 15 dakika sonra kapatması gibi.

En iyisi fişi çekmek
Ne olursa olsun bir bilgisayar sistemi ancak güçten kesildiği zaman gerçek anlamda kapatılmış sayılır. Bu esasında birçok elektronik cihaz için geçerli bir kural. Şöyle bir düşünün, işyerlerinde kullanılan bir lazer yazıcı hiçbir zaman kapanmaz. Fakat bu yazıcının Stand-By modunda bile 20 Wattlık bir güç harcadığını biliyor muydunuz? Üstelik bu ürünler ev ortamına da girmiş durumdalar. Ya da mürekkep püskürtmeli bir yazıcı düşünün, bu türden yazıcılar kapalı olsalar bile saatte ortalama 5 Watt güç çekmeye devam ediyorlar. Peki, nasıl bir çözüm izlenmeli bu durumda? Bunun cevabı çok kolay. Benim tavsiyem özellikle ev kullanıcılarının açma kapama düğmesi olan 5li bir priz satın almaları yönünde olacaktır. Bu açma kapama düğmesi sayesinde hem bilgisayar, hem de yazıcı, modem ve hoparlör gibi çevre birimleri aynı anda güçten kesileceklerdir.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: