jump to navigation

GREEN-IT SADECE BİR ALDATMACA MI? Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: , ,
trackback

Green-IT özünde başarılı bir teknoloji. Bu teknoloji sağladığı enerji tasarrufuyla donanım üreticileri için yeni bir pazar. İşin komik tarafı ise hiçbir üreticinin Green-IT teknolojisine geçmekle kendi ürününün gerçekte ne kadar enerji tasarrufu sağladığı bilmemesi!

Ecevit Bıktım
IT endüstrisi ağır bir yük altında. Büyüme ve kazanç elde etmek için her geçen gün daha fazla enerji tüketiliyor. IDC’nin yaptığı bir araştırmaya göre bir sunucu sistemi için ödenen her bir doların yarısı enerji tüketimi ve soğutmaya gidiyor. Bu, oldukça dikkat edilmesi gereken bir husus, çünkü bu tür bir vurdumduymazlığın 2010 yılına kadar devam etmesi halinde 50 Cent’lik harcamanın 70 Cent’e çıkmasına garanti gözüyle bakılıyor. Şirket CEO’ları işi gücü bırakmış, sürekli artan enerji fiyatları ve değişen iklim şartlarıyla boğuşmak zorundalar. Ne de olsa hiçbir CEO, kendi şirketinin gelecekte “çevre kirliliğinde etkin rol oynayan şirket” damgasını yemesini istemez. Peki bir CEO’yu bu kadar endişelendiren gerçekten ekolojik denge midir? Bence hayır, bu tür insanlar daha çok artan masrafları kısmanın peşindeler. Sürekli artan sunucu sistemleri ihtiyacı ve bununla birlikte gelen maliyetler, bu insanları ister istemez farklı düşünmeye itiyor. Durum böyle olunca birçok firma büyümekten ziyade, sürekli büyüyen IT masraflarını kısmayı düşünür oldular.

Hewlett-Packard, IBM, Fujitsu-Siemens, Sun Microsystems ve Dell gibi firmalar işte bu ihtiyacı önceden görmüş olmalılar ki “düşük güç tüketimi” konusunu ürünlerinde işlemeye başladılar. Evet, bu firmaların özellikle sunucu sistemlerinde daha düşük güç tüketen ürünleri mevcut, durum böyle olunca bu ürünlere olan rağbetin de artması bekleniyor. Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda düşük güç tüketimini sağlayacak olan Green-IT pazarı f büyüyecek. Donanım üreticileri bunun farkında ve özellikle bu sene yüksek performanstan çok, mümkün olduğunca düşük güç tüketen yüksek performanslı ürünlerin geliştirilmesinin peşindeler. Bununla birlikte sanallaştırma teknolojisi ve gelişen klima teknolojisinin de pozitif yanları var kuşkusuz.

GERÇEKTE DURUM NASIL?
Buraya kadar her şey iyi ve güzel, fakat gerçekte durum nasıl? Birçok üretici düşük güç tüketimini farklı yansıtıyor. Çoğu üretici sadece güç tüketimin ne oranda düştüğünü açıklıyor. Yani bu ürün P daha düşük bir güç ile çalışıyor, deniliyor. O zaman ben de soruyorum, ürünler neye göre daha düşük güç tüketiyorlar? Resmi makamlarda standart olarak yer alan ve bir donanımın çekmesi gereken güç değerlerine göre mi? Tabii ki hayır! Tüm üreticilerin en önemli kriterleri bir ürünün çektiği Watt değeri. Tüm pazarlama çalışmaları herhangi bir resmiyeti olmayan bu Watt değerinin yayınlanmasıyla yapılıyor. Durum böyle olunca da yüksek Watt çeken bir ürün, çok kolay bir şekilde çevreyi kirleten ürün olarak damgalanabiliyor. Neye göre düşük sayıldığı belli olmayan düşük Watt değerine sahip bir ürün de aynı rahatlıkta çevreyi koruyucu bir ürün olarak yansıtılabiliyor.

Tamam, bir ürünün Watt değerini vermek bir yere kadar doğru olabilir. Fakat bunun aldatıcı olabileceği unutmamak lazım. İki farklı üreticinin karşı karşıya geldiği ürünlerinde daha az güç tüketenin ekolojik dengeye daha az zararlı olacağı gibi bir mantık kesinlikle yanlış. Bu yüzden bu endüstride en büyük sorun referans değerlerinin olmaması. Yani bir sunucu sisteminin esasında ne kadar güç tüketmesi gerektiği yönünde referans bilgiler yok. Durum böyle olunca da ürünlerin gerçekten ekonomik olup olmadıkları da anlaşılamıyor. Ürünler sadece birbirleriyle kıyaslanıyor. Bu yüzden en düşük güç tüketen ürünün, gerçekten de doğa ile barışık olduğu söylenmemeli.

Bu durum piyasada hayli dert olmuş olmalı ki, AMD ve Intel ile birlikte Hewlett-Packard, Dell ve Sun Microsystems gibi firmalar Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi çevre makamı olan EPA ile birlikte bir çalışma yürütmeye başladılar. Bu çalışmanın amacı bir ölçüm standardı geliştirmek ve bu standarda göre de enerji verimliğini hesaplamak. Kısacası donanım bileşenlerinin gerçekte ne kadar güce ihtiyaç duyduklarını belirlemek ve standartlaştırmak istiyorlar. Fakat bu iş bu kadar basit değil. Bu çalışmanın bitmesi ve piyasada etkin olması iki seneden önce mümkün görünmüyor. O zamana kadar da bir donanım satın alırken üreticilerin verdiği düşük güç tüketimi rakamlarına kanmak zorundayız.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: