jump to navigation

GELECEĞİN OFİSLERİ Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags:
trackback

Çalışma ortamları değişiyor. İşverenler çalışanlara mobilite ve esneklik kazandıracak, özel hayatı da grup çalışmaları ile birleştirecek yeni iş modelleri üzerinde çalışıyorlar.

Ecevit Bıktım
Çalışanların PC başında daha etkili ve daha verimli çalışabilmeleri için bir çok trend geliştiriliyor. Unified Communications (bileşik haberleşme ağları) veya daha yüksek bir mobilite gibi kavramlar, kişilerin diz üstü sistemlerle, PDA’larla veya başka mobil cihazlarla daha etkili çalışabilmesini hedefleniyor. Buraya kadar her şey iyi ve güzel, fakat mobilitenin yükselmesi her zaman bir avantaj olmayabilir. Örneğin Gartner’in yaptığı araştırmaya göre gelecekte dizüstü sistemlerin yerine, küçük boyutlu ve Web’e kolayca bağlanabilen cihazlar tercih edilecek. Bu ürünler 400 doların altında satılacak ve kolay kullanımları sayesinde de oldukça popüler olacaklar. Peki, bunun neresi dezavantaj, diye düşünebilirsiniz. Fakat düşünün ki ürün çeşitliliği artacak, insanlar çok farklı ürün ve modeller tercih edecekler. İşte bu şirketler için tam bir kâbus olacaktır, çünkü her cihaz farklı bir senkronizasyon yazılımına sahip olacak. Güvenlik sorunları baş gösterecek ve bu ürünlere yazılım desteği vermek de çoğu kez mümkün olmayacak.

Peki, mobilite neden bu kadar yükselecek? Bunun en güzel cevabı teknoloji ile büyüyen yeni neslin bu tür teknolojilere çok alışkın olmasıdır. Evet, yeni nesil multimedya teknolojilerini ve çeşitli haberleşme kanallarını hiç de garipsemiyor. Hatta çok olumlu bile bakıyorlar. Bu insanlar belli bir yaşa geldiğinde birçok teknolojiyi zaten tamamen benimsemiş olacaklar. Dijital bir yaşama o denli alışacaklar ki, eski toprak yönetim kadrosu ile haberleşmede zorlanacaklar.

ÖZEL HAYAT KALMAYACAK
Yapılan araştırmalar gösterdi ki, önümüzdeki 5 yıl içinde iş yaşamı ile özel yaşam iç içe girecek. Mobil çalışma ortamları herkes tarafından tercih edilecek. Öyle ki dijital bir dünya ile büyüyen genç nesiller işverenlerinden tam teşekküllü bir IT ortamı isteyecekler. Çeşitli haberleşme ortamları, blogging, podcast, network ağları, VoIP ve Video on Demand gibi teknolojiler günlük hayatın bir parçası sayılacak. Kişiler bu ortamları arayacaklar, işverenler de parlak beyinleri kaptırmamak için mecburen bu teknolojileri yeni neslin emrine sunacaklar.
İşte bu yüzden olsa gerektir ki, bazı firmalar şimdiden önlemlerini almaya başlamışlar. Örneğin Citrix firması diz üstü sistemleri, tablet PC, PDA ve hatta Smartphone’ları tek bir platformda buluşturan bir mimarinin kurulumuna başladı. Bu mimaride uygulamalar tek bir kaynaktan ve herhangi bir yazılım uyumsuzluğu olmadan çalışabilecek. Güvenlik gerektiren uygulamalar da bu kaynağa erişilebilecek ama bilgiler dışarıya kesinlikle çıkamayacak. Tüm işlemler kaynağın içinde yapılacak.
Tabii ki gelecekteki iş modellerinde iş gezileri, sabit olmayan çalışma saatleri ve ev ortamında çalışma çok normal sayılacak. Böyle bir durumda uzaktaki kişilerin bir şekilde bilgiye ulaşması gerekecek. HP işte bu tür bir ortam için Blade teknolojilerine yatırım yapıyor. HP, Blade PC’lerle dışarıda olan elemanların uzaktan yönetim ile bilgiye erişmelerini sağlayacak. Erişim Thin Client’larla yapılabilecek. Thin Client’lar da Blade PC’lerin masaüstü görüntülerini şifreli olarak aktaracak. Yapılan tüm işlemler Blade PC’lerde yapılacak. Veriler merkezde bulunacak ve bu sayede de güvende olacak.
BEN DEĞİL BİZ
Gerçekleşecek en önemli değişiklik şüphesiz ki çalışma modelinde olacak. Evet, bireysel çalışma modelleri tarih olacak. Ben yaptım, gibi sözleri artık kimse söyleyemeyecek. Yeni çalışma modellerinde ortak çalışma ağırlık kazanacak. Yani “biz yaptık” cümlesi daha çok duyulacak. Microsoft geliştirdiği yazılım platformları sayesinde, birbirinden uzakta olan kişilerin, aynı grupta berabermiş gibi çalışabileceği bir iş modeli oluşturmuş durumda. Toplantılar, görüşmeler, fikir alış verişleri ve projeler bu tarz ortamlarda hayata geçecek. Bu sayede verimlilik artacak ve bununla birlikte başarı oranları da yükselecek.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: