jump to navigation

Fuarlarımıza Sahip Çıkalım Haziran 30, 2008

Posted by splitmerge in Konu Dışı.
Tags: ,
trackback
Sene başında CES ile başlayan fuar furyası Cebit, Computex ve IFA ile devam edip, Cebit Avrasya ile şimdilik son buldu. Cebit Avrasya için yapılan yorumlar beni çok şaşırttı. Neden mi? Çünkü yine bir hoşnutsuzluk hâkimdi.

Ecevit Bıktım
Bir Cebit Avrasya’yı daha geride bıraktık. Bıraktık bırakmasına da, sayılı bilişim fuarlarından olan Cebit Avrasya hakkında yapılan yorumlarda yine bir hoşnutsuzluk söz konusuydu. Ne zaman bu fuara gitsem, arkasından insanların “Bu sene de yine bir şey yoktu!” demeleri beni çok şaşırtıyor. Dolayısıyla ben de bu insanların ne görmeyi umduğunu merak ediyorum. Beklentiniz gerçekten nedir? Dansçı kızlarla dolu bir şov mu? Bol bol bedava promosyon mu? Yoksa gerçekten yeni ürünleri görmek mi?

Hemen söyleyeyim, Cebit Avrasya’da şovun âlâsı vardı. Ünlüler bu fuarı ziyaret ettiler. Bir teknomarket Cebit’e özel fiyat indirimi uyguladı ve yeni ürünleri de görmek mümkündü. Bilişim zirvesi zaten başlı başına bir olaydı. Sadece onun için bile fuara gidilirdi. Peki, hiç mi aksaklık yoktu? Elbette ki vardı. Çok güzel ürünlerin sergilendiği İş Dünyası adlı bölüme kartviziti olmayanlar giremiyordu. Çoğu firmanın Türkiye ofisleri pek ortada yoktu. Ayrıca ulaşım da inanılmaz derecede sıkıcıydı. Yine de Cebit Avrasya’nın bu kadar kötü eleştiriyi hak etmediğini düşünüyorum.

Diğer ülkelerde durum
Almanya Cebit fuarında birçok büyük markanın fuara katılmadığını gördük. Tamam, ulaşım sorunu yok ama katılım da gün geçtikçe azalıyor. Fuara giden birçok kişi yeni ürün göremediklerinden şikâyetçi oluyor. Bu aslında normal, çünkü günümüzün dünyasında yeni ürünler fuarlarda tanıtılmıyor. Zaman nakittir, denilerek ürünler çıkar çıkmaz tüm dünyaya gösteriliyor. Durum böyle olunca yeni bir üründen fuardan çok önce haberdar olunuyor.

Taiwan’ın Computex fuarında da benzer bir durum söz konusu. Gittiğimizde hep haberini duyduğumuz ürünleri gördük. Altını çiziyorum, gördük. Yani bu ürünlerin çalışır demolarını gördük. Yakından inceleme fırsatı da bulduk. Çünkü artık kimse kendi standında “dünyada ilk” diye bir pankart asmıyor. O kadar çok ürün var ki! Artık bizler ürün avlamak zorunda kalıyoruz. Yani önceden araştırıp, o standa gidip, ürünü soruyoruz, inceliyoruz. Unutmadan söyleyeyim, Cebit Almanya oldukça büyük bir alana sahip. Bu yüzden de dünyanın en büyük fuarlarından biri. Buna karşın Computex oldukça küçük, bizim Cebit Avrasya’dan büyük değil.

Kimseye kulak asmayın
Cebit Avrasya, yazının başında da değindiğim gibi, bizim ülkemiz için çok önemli bir fuar. Almanya Cebit fuarında bizim fuarın tanıtımına birçok kez şahit oldum. Bu yüzden de bu fuarda bir şey yoktu gibi yorumlara da katılmıyorum. Bu yorumların sonucunda fuara katılım kesilirse ne olacak? Cebit Avrasya artık gerçekleşmezse ne olacak? Ne kadar kötü olur, hiç düşündünüz mü? Türk bilişim dünyasını tek bir çatı altında toplayan bu tür fuarlara kesinlikle ihtiyacımız var! Ayrıca cep telefonu üreticilerinin, tüketici elektroniği firmalarının bu fuarda ne işi olduğunu sorgulamayı da keselim artık. Çünkü bilişim artık her yerde. Bu yüzden siz siz olun bu tür menfi yorumlara kulak asmayın. Yeni ürünlerin haberlerini yine çeşitli kaynaklardan takip edin. Ama bir fuar olduğunda da oraya gidin ve bu ürünü yakından tanıma şansını yakalayın. Ancak o zaman katılım artar, firmalar çoğalır ve Cebit Avrasya gibi fuarlar gereksiz yorumlardan kurtulur.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: